Bratislava - Poslanci Slovenské národní strany (SNS) myslí na mladé. Navrhli dva zákony, kterými chtějí povzbudit nacionální cítění u dětí a zároveň jim (ale i starším lidem) ztížit přístup k cigaretám.
Strana nacionalisty Jána Sloty, která je členem vládní koalice, navrhla zákon na podporu vlastenectví. Každý mladý Slovák by podle něj měl skládat slib věrnosti Slovenské republice při přebírání prvního občanského průkazu. totéž by se týkalo už starších lidí při při nástupu do primátorských, poslaneckých a dalších úřednických funkcí.
"Z úcty ke stovkám národovců, kteří trpěli za národní přesvědčení, zvláště z úcty ke generacím bernolákovců a štúrovců, vnímáme zodpovědnost za dorůstající mládež, které chybí jasné vědomí slovenské identity," zdůvodňují autoři návrh zákona s tím, že se inspirovali vlasteneckým zákonem Spojených států.
K podpoře vlastenectví se mají přidat i školy
Vlastenecké cítění by se podle poslanců SNS mělo podporovat už od školních let, proto by měly podle návrhu do školních učeben přibýt preambule ústavy, státní znak, zástava i text hymny. Navíc by měli žáci každé ráno vzdát čest republice poslechem a zpěvem slovenské hymny, napsal slovenský deník Pravda.
Nad pouštěním hymny školákům už uvažuje i slovenský premiér Robert Fico. Ten si, jak prohlásil prvního září v Deň Ústavy Slovenskej republiky, ale představoval, že by žáci mohli zpívat hymnu pouze na začátku školního týdne.
"Je potřeba podporovat vlastenectví, ale ne formou zákona. Je to cesta, kterou před rokem 1989 uplatňovali na podporu socialismu komunisti," uvedl pro slovenský deník Sme politik Pavol Abrhan ze strany Křesťanskodemokratické hnutí.
Pokud by poslanci slovenské Národnej rady zákon odsouhlasili, mohl by začít platit od prvního dubna příštího roku.
Zavedení hranice ceny cigaret je v rozporu s EU
Dalším návrhem chtějí poslanci SNS uzákonit nejnižší možnou cenu cigaret. Ta by se vypočítala z cen všech cigaret, které se za půl roku prodaly. Pokud by tedy Slováci kouřili během šesti měsíců více dražší cigarety, minimální hranice ceny by se tak zvýšila a levné cigarety podražily.
Podle jednoho z autorů novely zákona Rafaela Rafaje se ale ceny nejlevnějších cigaret nezvýší. Cílem návrhu je pouze zabránit výkyvům v daňových příjmech.
"Firmy si nakoupí cigarety do zásoby, zaplatí daň, když je ale neprodají a musí je zlikvidovat, stát jim zaplacenou daň vrátí," vysvětlil pro slovenský deník Pravda Rafaj.
Ministerstvo financí Slovenska ale Rafajův návrh odmítá. Podle něj by došlo k porušení evropské směrnice o daních, a Evropská komise by tak mohla Slovensko zažalovat. Dodal ale, že minimální cenu cigaret už v rámci ochrany trhu zavedlo například Řecko, Francie, Rakousko či Itálie.