* Aktualizováno: Lékaři v pátek posoudí, zda Mladičův zdravotní stav umožňuje pokračování soudu s ním * Svědkové popisují exgenerála jako ztrhaného starce bez vlasů * Podle některých médií přišel o ruku, podle jiných zdrojů ji má paralyzovanou
Bělehrad - Poslední významný protagonista války v bývalé Jugoslávii byl dopaden. Útěk Ratka Mladiče před spravedlností skončil v malém domku se zahradou a růžovým plotem v severovýchodním koutě Srbska.
Mladiče zadrželi časně ráno. Jeden z obyvatel vesnice řekl listu Blic, že přijelo pět policejních vozů, přičemž u domu se "něco dělo" už ve čtyři hodiny ráno. V obvyklý čas pro podobné akce, neboť se předpokládá, že cíl operace bude zranitelnější než během dne.
Komando generála zadrželo ve vesnici Lazarovo, zhruba sto kilometrů severně od Bělehradu nedaleko rumunských hranic. V domě v ulici Vuka Karadžiče číslo popisné dvě. Muž, pro kterého přišli, se představil jako Milorad Komadič. Ale byl to Ratko Mladič.
Agentura Beta zveřejnila fotografii budovy, kde se skrýval. Jde o nenápadný jednopatrový dům s "klasickou" taškovou střechou a narůžovo natřeným plotem. Na první pohled obyčejné, ničím zajímavé stavení.
Ozbrojené komando šlo na místo Mladičova úkrytu na základě anonymního udání. Odměna za informace, vedoucí k dopadení generála, činila od loňského října už deset milionů eur.
Podle informací bělehradského rádia B-92 měl u sebe Mladič dvě pistole, při zatýkání se však nijak nebránil a "spolupracoval", citovala agentura AP Rasima Ljajiče, ministra pro spolupráci s tribunálem OSN.
Bledý, nemocný
Bradku či plnovous, jaký nosil před svým zatčením bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič, Mladič neměl.
Podle některých svědků zásahu někdejší postrach Jugoslávie přišel o vlasy, vypadal velmi staře a ztrhaně.
Stanice B-92 tvrdí, že hledaný generál nemá ruku, byla mu údajně amputována po mozkové mrtvici. Další média ovšem tvrdí: Končetinu má, avšak nemůže s ní hýbat.
Z toho důvodu si také Mladičovi právníci vymohli na srbských vyšetřovatelích, aby přerušili generálův výslech.
"Vyšetřující soudce se pokusil o výslech, Mladič je ale jen sotva schopný odpovídat," řekl agentuře Reuters generálův advokát Miloš Saljič. Náměstek prokurátora Bruno Vekarič pak oznámil, že výslech bude pokračovat v pátek. Ještě před tím však mají jeho zdravotní stav znovu prozkoumat lékaři.
Mladičův advokát prohlásil, že generál prodělal od roku 1996 dva infarkty a tři mozkové mrtvice.
"Mladič vypadal jako stařec. Jeden by kolem něj prošel bez povšimnutí," citovala ČTK ministra pro spolupráci s tribunálem OSN Ljajiče: "Byl bledý, což by mohlo znamenat, že ten dům opouštěl zřídkakdy."
Prokurátor Vekarič prohlásil, že Mladič byl sice pod vlivem spousty léků, velmi racionálně však reagoval na veškeré okolní dění.
Zásah provedla speciální jednotka nazvaná Služba za otkivanje ratnih zločina (Služba pro odhalování válečných zločinů). Ta spadá pod Bezpečnostní a informační agenturu (BIA), srbskou obdobu české Bezpečnostní a informační služby (BIS).
Lov za 10 milionů
Zástupce BIA Jovan Stojič v rozhovoru s novináři naznačil, že právě výše odměny za informace o Mladičovi mohla přispět významně k jeho zatčení. Počet lidí, kteří telefonovali a tvrdili, že o něm něco vědí, se výrazně zvýšil v posledních měsících.
Soukromý detektiv a bývalý profesionální voják Božídar Spasič řekl rádiu B-92, že kvůli deseti milionům eur se zapojili do hledání Mladiče někdejší příslušníci speciálních armádních oddílů, bývalí příslušníci tajných služeb, veteráni z války v Jugoslávii a "profesionální lovci lidí."
Podívejte se ve fotografiích do minulosti Ratka Mladiče:
Není zatím jasné, zda policisté šli do domu takzvaně najisto, či zda nebyli stoprocentně přesvědčeni o tom, že jde o Mladičův úkryt. Podle dostupných zdrojů komando dostalo tip na tři nemovitosti generálových vzdálených příbuzných a nad ránem všechny prohledalo. Podle srbského prezidenta Tadiče se Mladič v poslední době skrýval už jen díky pomoci rodiny.
Někteří srbští komentátoři jsou přesvědčeni, že někteří lidé ze srbských bezpečnostních struktur - tajné služby, policie nebo armády - o generálově pohybu během předchozích let věděli.
Po skončení akce mohl ve čtvrtek předstoupit před novináře srbský prezident Boris Tadič s prohlášením: "Jménem Srbské republiky oznamuji zatčení Ratka Mladiče."
Velitel bosenskosrbské armády z let 1992 až 1995 tak nejspíš už příští týden poletí do Nizozemska. Čeká ho v Haagu proces u Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Prezident Tadič ve večerním rozhovoru pro CNN uvedl, že Mladič bude do Haagu přesunut během sedmi dní.
Mladič je obviněn hlavně z masakru osmi tisíc muslimských civilistů u města Srebrenica ve východní Bosně a z ostřelování a blokády Sarajeva během války.
Podívejte se do grafiky na osudy dalších protagonistů jugoslávské války: