Srbové dopadli Mladiče, bosenský řezník míří do Haagu

Zahraničí Zahraničí
26. 5. 2011 15:28
Prvotní test DNA potvrdil, že jde o velitele armády bosenských Srbů. Udal ho anonym

Bělehrad - Speciální jednotka srbské policie zatkla časně ráno hledaného generála Ratka Mladiče.

Bývalý velitel bosenskosrbské armády je obžalovaný z válečných zločinů na území Bosny a Hercegoviny a má stanout před trestním tribunálem v Haagu.

Objevily se zprávy, že už je v letadle do Nizozemska, ale prokurátor Bruno Vekarič je vzápětí dementoval. Agentuře Reuters řekl, že vydání může zabrat týden.

Mladičovi je kromě jiných zločinů přičítán i masakr osmi tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Několik posledních let se ale skrýval, podle dostupných informací žil pod jiným jménem. Udal ho anonym.

"Dnes jsme dopadli Ratka Mladiče," řekl novinářům krátce po čtvrteční 13. hodině srbský prezident Boris Tadič. Dodal, že již běží proces vydání k mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu.

Identitu zadrženého potvrdily podle chorvatského serveru Danas prvotní testy DNA i rodinný přitel.

Brusel zatčení vítá

Analýzy DNA bylo třeba, protože Mladič velmi pravděpodobně změnil během let svoji podobu, podobně jako bývalý prezident bosenských Srbů Radovan Karadžič. Ten nosil plnovous, a pod jiným jménem dokonce vystupoval jako léčitel v televizi.

Evropská komise dala Srbsku dopadení Mladiče a jeho předání do rukou Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) jako podmínku pro vstup země do EU.

"Pro Srbsko i mezinárodní justici jde o důležitý krok," napsala v prohlášení šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

"Očekáváme, že Ratko Mladič bude bez okolků přepraven k ICTY," dodala s tím, že plná spolupráce Srbska s Haagem zůstává podmínkou pro případné členství země v Evropské unii.

Od ostřelování Sarajeva k Srebrenici

Ratko Mladič se narodil v bosenské vsi Božinovič v roce 1942. V Titově Jugoslávii se stal armádním důstojníkem z povolání.

V roce 1991, kdy se Jugoslávie začala rozpadat, vedl armádu proti chorvatským jednotkám u dnes chorvatského města Knin. O rok později bosenskosrbský parlament rozhodl o vytvoření bosenskosrbské armády. Mladič se stal jejím velitelem.

Je považován za jednoho z iniciátorů ostřelování a blokády Sarajeva.

"To Mladič tři roky udržoval obležení Sarajeva, města, kde měl dům a kde dříve žila jeho matka a jeho přátelé, města, které dobře znal. Než se musel se svými vojáky stáhnout, přišlo v Sarajevu o život dvanáct tisíc lidí," píše ve své knize s názvem Ani mouše by neublížili původem chorvatská spisovatelka a novinářka Slavenka Drakuličová.

Ratko Mladič (vlevo) a prezident bosenských Srbů Radovan Karadžič na archivním snímku.
Ratko Mladič (vlevo) a prezident bosenských Srbů Radovan Karadžič na archivním snímku. | Foto: Reuters

V roce 1995 vedl Mladič svou armádu v útoku na muslimskou enklávu Srebrenica, kterou tehdy OSN ustanovila za takzvanou "bezpečnou zónu". V té době hledalo úkryt v enklávě asi 40 tisíc muslimů. Vojenská akce Mladičových jednotek skončila vyvražděním asi 8000 bosenských mužů a je považována za nejhorší masakr v Evropě od druhé světové války.

Po konci války se však Mladič těšil přízni bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče a nerušeně žil v Bělehradě: navštěvoval přátele i luxusní restaurace a ve volném čase hrál fotbal.

Poté se Srbsko dostalo pod silný mezinárodní tlak, aby lépe spolupracovalo s haagským tribunálem. V roce 2001, kdy byl zadržen Miloševič, Mladič zmizel.

Bývalý prezident bosenských Srbů Radovan Karadžič už byl dopaden a v Haagu pokračuje jeho proces.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy