Demonstrace na Korsice proti napadení hasičů se zvrhla v pustošení mešity

ČTK ČTK
26. 12. 2015 22:28
V pustošení muslimské modlitebny se v korsickém městě Ajaccio v pátek večer zvrhla demonstrace proti předchozímu útoku maskovaných mladíků v arabské čtvrti na hasiče. Ve městě v sobotu vypukly další protimuslimské protesty. Francouzský premiér Manuel Valls ihned odsoudil znesvěcení modlitebny s protiarabskými hesly a pálením koránu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Paříž - V pustošení muslimské modlitebny se v korsickém městě Ajaccio v pátek večer zvrhla demonstrace proti předchozímu útoku maskovaných mladíků v arabské čtvrti na hasiče. Francouzský premiér Manuel Valls ihned odsoudil znesvěcení modlitebny s protiarabskými hesly a pálením koránu. Ve městě v sobotu vypukly další protimuslimské protesty, uvedla agentura AFP.

Sama páteční demonstrace před prefekturou se odehrála v klidu: asi 150 lidí protestovalo proti tomu, že o den dříve se hasiči, přivolaní k úmyslně založenému požáru v arabské čtvrti, stali terčem útoku maskovaných mladíků. Při útoku byli dva hasiči vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl i policista během zásahu, který trval až do ranních hodin.

Někteří z demonstrantů pak vyzvali vydat se na místo, kde se potyčka odehrála - a k výzvě se přidalo na 600 lidí. Dav vykřikoval "Arabové pryč!" a "My jsme tady doma!", zatímco obyvatelé čtvrti se raději pozamykali doma. Terčem agrese demonstrantů byly i poštovní schránky i okna automobilů. Policisté se snažili o uklidnění situace, zatímco demonstranti tvrdili, že se snaží identifikovat a dopadnout pachatele útoku na hasiče.

Skupina demonstrantů vtrhla i do muslimské modlitebny, kde shromažďovala desítky výtisků koránu, aby je spálila. Násilníci poškodili i terasu nedaleké arabské restaurace.

Incidenty skončily v noci na dnešek, napjatá situace si vynutila nasazení policejních posil, chránící muslimské modlitebny v Ajacciu. Korsický prefekt Christophe Mirmand také ujistil, že nasadil všechny prostředky k tomu, aby vypátral pachatele útoku na hasiče.

Premiér Valls odsoudil jak "netolerovatelný útok na hasiče", tak i "nepřijatelné znesvěcení muslimské modlitebny" a vyzval k respektování zákonů. Podobně ministr vnitra Bernard Cazeneuve kritizoval napadení hasičů a policisty. Znesvěcení modlitebny mu "zavání rasismem a xenofobií" - a takový útok na republikánské hodnoty nemůže podle něj zůstat bez trestu.

Nový šéf regionální správy Gilles Simeoni z řad korsických nacionalistů rovněž odsoudil "rasistické činy, které jsou pravým opakem toho, co na Korsice chceme". Ještě dříve vyjádřil svou podporu přepadeným hasičům.

Útok proti mešitě a protimuslimská hesla také odsoudily islámské organizace ve Francii. Vyzvaly jako úřady obyvatele ke klidu.

Přes výzvy a policejní mobilizaci se i dnes sešla v arabské čtvrti města stovka osob, které skandovaly "Arabové pryč!" a "My jsme tady doma". Krátkou demonstraci provázel incident, při němž jeden muž rozbil kameny tři skleněné vstupní dveře. Lidé se poté sami rozešli.

Ve Francii stále platí výjimečný stav, vyhlášený po listopadových útocích islamistů v Paříži se 130 mrtvými a stovkami raněných. Nad vánočním klidem bdělo ze čtvrtka nad pátek na 120 000 policistů a vojáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy