Clintonová v televizní debatě odmítla obvinění, že podcenila Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2015 10:18
Druhá televizní debata demokratických kandidátů na prezidentský úřad se v televizi CBS odehrála den po teroristických útocích v Paříži. Hillary Clintonová odmítla nařčení, že podcenila vliv Islámského státu, podle ní za růst moci islamistů mohou vůdci arabských zemí, zejména Iráku. Na rozdíl od republikánských kandidátů ale účastníci debaty odmítli použít pojem "radikální islám" s poukazem na fakt, že svět se nachází ve válce s džihádisty, nikoli islámem.
Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová se zdraví se svými příznivci před druhou televizní debatou demokratických kandidátů.
Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová se zdraví se svými příznivci před druhou televizní debatou demokratických kandidátů. | Foto: Reuters

Des Moines - Minutou ticha za oběti pátečních teroristických útoků v Paříži začala v sobotu v americkém městě Des Moines druhá televizní debata demokratických kandidátů na prezidentský úřad. Kromě Hillary Clintonové, favoritky demokratické nominace, se utkali bývalý guvernér státu Maryland Martin O'Malley a vermontský senátor Bernie Sanders. Pařížská tragédie byla hlavním tématem.

Sanders bývalou americkou ministryni zahraničí konfrontoval s její někdejší podporou vojenské invaze do Iráku a řekl, že právě tento krok je jedním z hlavních důvodů, proč jsou nyní islámští radikálové tak silní.

"Řekl bych, že katastrofální invaze do Iráku, s níž jsem ostře nesouhlasil, vedla k rozpadu celého regionu a vzestupu Al-Káidy a IS... Nemyslím, že by kdokoli soudný nesouhlasil s tím, že invaze do Iráku vedla k obrovské míře nestability, s níž se teď potýkáme," prohlásil Sanders.

Clintonová ale před kamerami televize CBS odmítla obvinění, že podcenila vliv islamistů. Růst moci Islámského státu na Blízkém východě přiřkla vůdcům arabských zemí, zejména Iráku. Prohlásila, že ve své době trvala na tom, aby USA udělaly víc pro výcvik a vyzbrojení umírněné opozice v Sýrii.

Všichni tři účastníci diskuse odmítli použít termín "radikální islám", který běžně užívají republikánští kandidáti. "Nemyslím, že jsme ve válce s islámem, jsme ve válce s džihádisty," řekla Clintonová. Užívání slov hanobících muslimy podle ní ničemu nepomůže.

V boji s terorismem musí USA posílit aktivitu bezpečnostních složek, řekla Clintonová. "Je těžké získávat zpravodajské informace, ale musíme se o to snažit. Je zapotřebí udělat mnoho práce," konstatovala. Podle ní by ale USA neměly hrát hlavní roli v boji proti IS. "Nemůže to být americký boj," zdůraznila demokratická kandidátka, zároveň ale připustila, že Islámský stát už nelze zastavit a je třeba ho porazit.

Americký Kongres by podle ní měl aktualizovat zákon, který zmocňuje vládu k použití vojenské síly proti teroristům. "V těchto (prezidentských) volbách nejde jen o volbu hlavy státu, ale i o výběr vrchního velitele," prohlásila bývalá ministryně zahraničí.

Druhá debata demokratických kandidátů se kvůli aktuálním událostem ve Francii věnovala zejména zahraničněpolitickým otázkám, což je v demokratickém táboře sousřeďujícím se dosud spíše na témata z domácí politiky a hospodářství novinka. I v Des Moines se nicméně debatéři dotkli otázek jako je příjmová nerovnost, přístup na vysoké školy či podpora rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy