Tajné služby nás varovaly, že se extremisté chystají na 17. listopad, říká Chovanec

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek, Jiří Kubík
16. 11. 2015 18:00
Vláda dostala od Bezpečnostní informační služby zprávy, že na svátek 17. listopadu by mohli extrémisté vyvolat rvačky. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechtěl říct, kdo má konflikty vyvolat - jestli odpůrci islámu, nebo zastánci imigrace. "Ale policisté budou připraveni," tvrdí ministr.
Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Jakub Plíhal

Co se bude dít 17. listopadu? Připravujete kvůli útokům v Paříži nějaká silnější bezpečnostní opatření?

Jsou tady zpravodajské informace, že někteří extremisté by chtěli zneužít tenhle den pro nějaké projevy a prezentace sebe samých. Policie bude muset velmi nekompromisně rozlišovat, kde to překročilo únosnou mez, a velmi nekompromisně zasáhnout.

Politikům jste nedávali žádné doporučení, ať kvůli útokům ve Francii nikam nechodí? Třeba prezidentu Zemanovi, který má být na Albertově v Praze?

Pan prezident jednoznačně řekl, že se bude účastnit akcí, jinak že by to považoval za zbabělost. On je hlava státu, on se rozhodne. Jestli to bude, nebo nebude evokovat nějaký větší rozsah policejních akcí, to nevím. Každopádně po událostech v Paříži bude policie připravena zasáhnout. Bude se zástupci magistrátu a státního zastupitelství pečlivě vyhodnocovat.

Už tedy policisté vědí, že by měli něco udělat, když se na demonstracích objeví šibenice? V červenci na demonstraci proti islámu je nechali být.

My jsme to zrovna dnes řešili. Pokud je ta šibenice provázená nějakými nenávistnými projevy nebo hesly, tak je to de facto trestný čin. Podle policejního prezidenta označil státní zástupce nošení šibenic jako porušení zákona, otázkou je, jak rozhodne soud. Bude to první rozsudek v podobné věci. Budu na výsledek velice zvědavý.

Ta informace tajných služeb zní, že hrozí násilí mezi demonstranty, nebo že budou mít nějaké verbální projevy?

Pokud jen verbální, tak policie nebude mít důvod zasahovat...

Ani kdyby křičeli třeba: Smrt muslimům?

Jsou tady informace, že by to mělo přerůst únosnou mez.

A kdo za tím má být? Protože jsou tady zastánci imigrace i protimuslimská hnutí.

Některé extrémní skupiny. Nebudu to specifikovat. Jsou to ty, které v Česku nejsou neznámé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy