Otava - Dobrá zpráva pro milovníky "něčeho ostřejšího": Fakt, že střídmá konzumace alkoholu neškodí, ale naopak prospívá, potvrdila další vědecká studie. Pozitivní účinky alkoholu na lidský organismus tentokrát zkoumali kanadští vědci.
Podle výsledků výzkumu, publikovaných v odborném magazínu British Medical Journal, snižuje sklenka denně riziko onemocnění srdce o 14 až 25 procent.
Stejný tým vědců také - jak upozorňuje server BBC - poukazuje na to, že střídmé pití alkoholu pomáhá tělu zvyšovat hladinu zdraví prospěšného, "hodného" druhu cholesterolu (lipoproteinů HDL, které jsou zodpovědné za odvádění cholesterolu z těla).
Prospěšnost umírněného holdování alkoholu už prokázaly stovky studií. Vědci z univerzity v Calgary se proto rozhodli prozkoumat všechny práce sepsané v letech 1980 - 2009.
Výsledek je jednoznačný: Ten, kdo denně vypije jednu sklenici vína, jedno pivo typu ležák nebo skleničku destilátu, svému srdci prospívá. Riziko kardiovaskulárního onemocnění u něj může být až o čtvrtinu nižší, než u abstinentů nebo náruživých pijáků.
"Došli jsme k závěru, že pití jedné až dvou standardních skleniček alkoholu můžeme doporučit. S alkoholem jsou samozřejmě spojena rizika, zejména cirhózy jater a sociálních problémů, ale statistiky úmrtnosti ukazují, že jsou na tom střídmí pijáci lépe," konstatuje William Ghali z institutu veřejného zdraví Univerzity v Calgary, který výzkum vedl.
Stejně jako autoři předchozích studií na toto téma, i Kanaďané došli k závěru, že není třeba vybízet abstinenty, aby se jednou denně přemohli a vypili například sklenku vodky. Stejného pozitivního efektu na srdce a cévní systém totiž lze dosáhnout i dostatkem pohybu a zdravou stravou.
Pozor na špatný výklad nové studie by si měli dát i lidé na alkoholu závislí. Nadměrné pití totiž zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a způsobuje onemocnění jater i dalších orgánů.