Předseda nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Šimečka vyrazil tento týden do Česka, kde se snaží urovnat česko-slovenské vztahy. "Moc mě mrzí, že jsme se dostali do této situace. Vladimíru Mečiarovi trvalo roky, než dostal česko-slovenské vztahy do takové krize, Ficovi se to podařilo za pár měsíců. Doufám, že to překonáme," říká.
Šimečka připomíná, že konec společného zasedání obou vlád neznamená úplně přerušení vztahů. I nadále spolu budou Češi a Slováci spolupracovat, a to i na úrovni ministerstev. Žádná vláda ani Fico podle něj nemohou blízkost obou národů znehodnotit.
Výroky členů slovenské vlády, které bagatelizují, kdo je obětí a kdo je agresorem na Ukrajině, jsou podle něj neakceptovatelné a oprávněně vzbuzují rozhořčení. "Absolutně ale nepochybuji o tom, že Petru Fialovi, ale i jiným českým představitelům záleží na dobrých vztazích se Slovenskem a myslí to upřímně," dodává s tím, že rozhodnutí vlády o přerušení společných jednání může jedině respektovat.
"Ficův Směr-SD vyhrál legitimně volby, dělá zahraniční politiku, která se mi bytostně příčí, ale je to jejich právo. Nicméně má v parlamentu křehkou většinu," říká slovenský politik. Opozice už podle něj ukázala, že dovede některá nebezpečí odvrátit. Strana Směr-SD s koaliční stranou Hlas a Slovenskou národní stranou mají ve 150členném parlamentu 79 poslanců.
Fico se na Slovensku několik měsíců snažil o změnu trestního zákona, podle Šimečky ale nedosáhl svého. "Díky opozici, protestům trvajícím osm týdnů po sobě, i díky správnému rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputové a nakonec Ústavnímu soudu má jeho novela pozastavenou účinnost. Budeme na Slovensku bránit právní stát tak dlouho, jak to bude třeba. Máme na to více nástrojů, i ty neparlamentní," říká. Změny, kterými chce Ficova vláda snížit tresty za korupci a ekonomickou kriminalitu, kritizovaly i instituce Evropské unie.
Naše závazky a členství vůči NATO Fico nezpochybnil, říká Šimečka
Šimečka loni v létě před slovenskými parlamentními volbami varoval, že s Ficem v čele může jeho země skončit v mezinárodní izolaci po boku Maďarska. Nyní doufá, že se jeho předpovědi z kampaně nevyplní. "Jedna věc je politická reprezentace a vláda. Druhá věc je celkové nastavení Slovenska, které je proevropské a otevřené pomoci Ukrajině," tvrdí Šimečka.
Domnívá se, že velká část Slováků si uvědomuje, že jsou slovenské bezpečnostní zájmy a záruky v NATO a na Západě. "Stále nepřestávám věřit, že si to uvědomují i lidé ve Směru," říká.
Upozorňuje také na to, že zatím nezachytil od slovenské vlády zpochybňování členství nebo naplnění závazků v NATO. "Slovensko mělo pověst odpovědného a čitelného partnera. Zbývá nám věřit, že o ni nepřijde, a já ze své pozice lídra nejsilnější opoziční strany o to budu usilovat," říká.