Ibráhím Džaafarí by si podle koalice šíitských stran Sjednocené irácké spojenectví, která vyhrála prosincové parlamentní volby, měl udržet svůj současný úřad i v nové vládě - prvním řádném kabinetu od svržení Saddáma Husajna.
64:63
Džaafarí se dnes v hlasování šíitů prosadil o jediný hlas - jeho rival, viceprezident Ádil Abdal Mahdí jich dostal 63 hlasů, úřadující premiér 64. Přední šíitští političtí vůdci se sešli kvůli výběru budoucího premiéra už v sobotu, hlasování však bylo o den odloženo na žádost radikální frakce Muktady Sadra.
Podle nové irácké ústavy pověřuje nová prezidentská rada, tvořená prezidentem a dvěma viceprezidenty, sestavením vlády kandidáta té parlamentní skupiny, která získala ve volbách nejvíce mandátů.
Podmínka Kurdů
Dva dny staré konečné výsledky voleb potvrdily, že šíitům bude chybět absolutní většina. Šíitská koalice bude mít ve 275členném parlamentu 128 křesel, tři sunnitské kandidátky získaly 58 křesel a blok dvou hlavních kurdských stran 53 mandátů.
Džafaarího pozice bude o to těžší ve chvíli, kdy ho političtí oponenti obviňují ze současných potíží země a špatné poválečné správy Iráku. Podle sunnitů navíc jeho prozatímní kabinet diskriminuje příslušníky této komunity.
Irácký prezident Džalál Talabání už ostatně v neděli prohlásil, že jeho Spojenectví Kurdistánu nepodpoří budoucí iráckou vládu, pokud v ní nebude figurovat Irácký národní seznam vedený bývalým premiérem Ajádem Alávím. "Zdůraznil jsem americkému velvyslanci nutnost vytvoření vlády národní jednoty, ze které nebude nikdo vyloučen, zvlášť pak ne Irácký (národní) seznam," řekl Talabání novinářům po schůzce s americkým ambasadorem Zalmayem Khalilzadem.