Irák: Britové šetří video ukazující bití

rst, ČTK
12. 2. 2006 12:30
Londýn - Británie zahájila vyšetřování kvůli videonahrávce zachycující vojáky, kteří surově bijí irácké mladíky.

Británie zahájila vyšetřování nových tvrzení kolem nahrávky, kterou zveřejnil britský nedělník News of the World ve svém internetovém vydání. Uvedla to agentura Reuters.

"Jsme si vědomi tohoto nanejvýš závažného obvinění a můžeme potvrdit, že je nyní předmětem naléhavého vyšetřování královské vojenské policie," praví se v prohlášení britského ministerstva obrany. "Odsuzujeme veškeré akty zvůle a brutality a vždy bereme veškerá tvrzení o takových přečinech nanejvýš vážně."

Videonahrávku zveřejnil britský list News of the World
Videonahrávku zveřejnil britský list News of the World | Foto: News of the World

Voják-kameraman?

Videozáznam zveřejněný nedělníkem zjevně natočil jeden z vojáků. Zachytil na něm své spolubojovníky, jak Iráčany ležící na zemi mlátí obušky a kopají do nich.

Na záznamu je slyšet kameramana, jak se směje a říká: "Jo! Jo! Teď to schytáte. Jo, vy hnusáci. Vy parchanti, vy parchanti. Chcípněte. Ha, ha."

Podle nedělníku byla videonahrávka zjevně pořízena počátkem roku 2004 během pouličních nepokojů v jižním Iráku, kde jsou britské jednotky dislokovány.

Foto: Aktuálně.cz

Není to první obvinění

Britští vojáci byli obviněni z brutálního nakládání s Iráčany už v minulosti, ačkoliv v žádném případě nešlo o tak rozsáhlé týrání, jakého se dopustili Američané na vězních v trestnici Abú Ghrajb. Tento skandál šokoval v roce 2004 celý svět.

Tři britští vojáci byli uvězněni loni v rámci případu, který vyšel najevo poté, co byly zveřejněny snímky pořízené v roce 2003. Zachycují mlácené irácké vězně, nucené pózovat v sexuálně pokořujících pozicích.

Jiná série fotografií, které se objevily v listu The Mirror, se však ukázala být zfalšovanou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy