Šíitský svátek ášúrá:sebetrýzeň a strach

rst, ČTK
9. 2. 2006 12:00
Karbalá - Desetitisíce iráckých šíitů dnes za svítání zahájily v posvátném městě Karbalá ceremonie u příležitosti významného svátku ášúrá. GALERIE

I v dalších šíitských centrech země si věřící v tento den připomínají mučednickou smrt třetího imáma Husajna z roku 680.

Procesí se za přísných bezpečnostních opatření za rozbřesku vydalo na cestu k mauzoleu imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda, který v roce 680 padl u Karbaly.

Sebetrýzeň na znamení žalu

V procesí jde podle agentury AP kolem 20 000 mužů ve smutečních bílých oděvech, kteří mávají nad hlavami meči. Jejich tupou stranou se zraňují na zátylcích a bičují se důtkami na znamení žalu nad Husajnovou smrtí a účasti s jeho utrpením.

"Ceremonie začala za svítání a účastní se jí statisíce poutníků. Myslíme, že kolem poledne jich tu bude jeden milion," řekl agentuře AFP šéf městské policie Rázik Tají.

"Posílili jsme bezpečnostní opatření, k mauzoleu se nesmějí přiblížit dokonce ani oficiální vozy," řekl. Zatím ale nenarušil dnešní svátek žádný incident, dodal.

Lidé jdou v průvodu a noži se zraňují na zátylcích a bičují se důtkami nebo řetězy na znamení žalu nad Husajnovou smrtí a účasti s jeho utrpením.
Lidé jdou v průvodu a noži se zraňují na zátylcích a bičují se důtkami nebo řetězy na znamení žalu nad Husajnovou smrtí a účasti s jeho utrpením. | Foto: Reuters

Tisíce policistů kontrolují auta i hotely

Smrt imáma Husajna zpečetila rozkol mezi šíitskými a sunnitskými muslimy. Šíitský svátek provází strach z teroristických útoků. Irácké úřady podnikly mimořádná opatření ve snaze zabránit sunnitským povstalcům v útocích proti šíitským poutníkům. Ty si v předcházejících dvou letech vyžádaly přes 230 mrtvých.#reklama

Letos irácké bezpečnostní síly podporované ze vzduchu americkou armádou zřídily kolem města Karbalá bezpečnostní kordon.

Na 8000 policistů zintenzivnilo také kontroly v hotelích, kde se navzdory strachu z možných útoků ubytovaly statisíce poutníků. Ti se sem sjeli nejen z různých částí Iráku, nýbrž i z jiných islámských zemí, a také například z převážně hinduistické Indie.

V jižní části metropole Bagdádu byly zase už ve středu uzavřeny některé mosty přes Tigrid, aby se tak předešlo možným sebevražedným útokům.

 

Právě se děje

Další zprávy