Al-Káida v Iráku ztrácí přízeň kmenů

ČTK, vid
9. 2. 2006 19:13
Kirkúk – Bojovníci Al-Káidy v Iráku upadli mezi místními lidmi v nemilost kvůli útokům na tamní nevinné civilisty.
Al-Káida stále v Iráku útočí
Al-Káida stále v Iráku útočí | Foto: Reuters

Iráčtí vojáci už dva dny pročesávají hory severně od Bagdádu a pátrají po členech irácké skupiny této teroristické organizace, kteří se skrývají před vůdci místních kmenů.

Agentura AFP napsala, že vojáky na možné skrýše teroristů upozorňují místní kmeny. "Také chceme, aby z Iráku odešli okupanti. Podporujeme ale čestný odboj, a nikoli zabíjení nevinných Iráčanů," řekl šajch kmene v Sámaře Džasím Mumtaz.

Al-Káida se prý obrací i proti projektům obnovy. V Sámaře vyhodila do povětří dětskou nemocnici, která se budovala z peněz zahraničních dárců.

Irácký generál Anvár Amín řekl, že operace v horských oblastech provincií Tamím a Saláhaddín bude pokračovat tak dlouho, dokud vojáci nenajdou základny teroristů.

Irácká Al-Káida působila hlavně v západoirácké provincii Anbár, avšak podle generála se v minulých měsících vztahy jejího vedení s tamními kmeny zhoršily kvůli množícím se útokům na kmenové předáky, duchovní a na mladíky, kteří nastoupili k vojsku.

Mluvčí iráckého ministerstva obrany potvrdil, že armáda zahájila diskrétní operaci a pátrá po skrýších abú Músy Zarkávího a dalších členů vedení irácké Al-Káidy.

Armáda je připravena do hor vyslat posily, jestliže se přítomnost teroristů potvrdí. Do operace je zapojena také policie, která zpřísnila hlídky na silnicích mezi sunnitskými městy severně od Bagdádu.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy