Washington - Americký Kongres má v týdnech, které zbývají do konce roku, plně našlapaný program. Heslem dne je: daňová reforma.
Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o klíčovou věc. Nadcházející týdny rozhodnou, zda se jsou jeho republikáni v Kongresu schopni semknout, sladit priority a shodnout se na konečné podobě nového zákona o daních.
Vedle toho teď ale přibyl jeden nečekaný problém, který musí američtí politici urgentně řešit. Jeho jméno zní: sexuální obtěžování.
Nejen podle občanských aktivistů, ale i podle řady samotných zákonodárců totiž přišel čas, aby se k němu Kongres postavil čelem. Tedy k fenoménu sexuálního obtěžování ve vlastních řadách.
"Jsem zahanbený, cítím se trapně," uvedl demokratický senátor Al Franken o víkendu pro deník Star Tribune z Minnesoty. Poprvé se tak s médii bavil o obviněních, že v minulosti sexuálně obtěžoval ženy.
Obdobným nařčením čerstvě čelí i osmaosmdesátiletý černošský kongresman John Conyers, který je v současnosti nejdéle sloužícím zákonodárcem v Kongresu (od roku 1965). O víkendu se právě kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování vzdal pozice v legislativním výboru sněmovny, kde byl dosud nejvýše postaveným demokratem.
Republikáni na tom nejsou o nic lépe. Jejich kandidát v nadcházejících doplňovacích volbách do amerického Senátu (proběhnu za dva týdny), soudce Roy Moore z Alabamy, totiž čelí obvinění, že si kdysi vynucoval sex na čtrnáctileté dívce.
Tvrdě pracuj, tvrdě hraj
Podle vyhodnocení dotazníků mezi bývalými i současnými zaměstnankyněmi Kongresu jsou přitom tato čerstvá obvinění proti americkým zákonodárcům jen příslovečnou špičkou ledovce. Ze své vlastní zkušenosti to navíc potvrdily i mnohé poslankyně a senátorky ve Washingtonu.
Ve svědectvích pro americká média, například pro deník Washington Post či zpravodajský web Politico, tyto ženy tvrdí, že problém se sexuálním obtěžováním je v Kongresu nejspíše ještě horší než v řadě jiných profesí.
Pracovní prostředí v Kongresu se totiž vymyká "běžné kanceláři". Většina kongresmanů žije ve Washingtonu sama, oddělena od rodin, které nechali stovky mil od hlavního města.
Zákonodárci často pracují do nočních hodin, přičemž pak někteří přespávají přímo v kancelářích. K tomu je potřeba připočíst faktor moci, kterou má zákonodárce nad lidmi ve svém týmu. Může totiž kariéry svých podřízených urychlit, nebo naopak zastavit.
Podle jedné ze zaměstnankyň Kongresu "je to něco jako pracovní prostředí Divokého západu s přístupem: tvrdě pracujeme, tvrdě to hrajeme," uvedla pro CNN.
"Kongres by měl být příkladem pro celou zemi. Pro korporátní Ameriku, pro vzdělávací systém pro armádu. Ale ve skutečnosti je to přesně naopak, jsme tím nejhorším příkladem," říká Jackie Speierová, demokratická poslankyně z Kalifornie.
Živná půda násilí
Speierová pracuje v americkém Kongresu od roku 2008. Už před několika lety navrhovala úpravu podmínek, za kterých mohou zaměstnankyně Kongresu oznámit sexuální obtěžování. Ty stávající označila za ponižující.
Zároveň se americká kongresmanka pokoušela prosadit, aby všichni zaměstnanci i členové Kongresu museli projít povinným školením o sexuálním obtěžování.
Až do letošního podzimu šlo ale o témata, se kterými byly ona i několik dalších členek Kongresu v podstatě osamocené.
Před necelým měsícem ovšem Jackie Speierová v rámci kampaně #MeToo zveřejnila nové video. V něm tvrdí, že se sama stala obětí sexuálního obtěžování, když v mládí pracovala jako stážistka v kanceláři jednoho z kongresmanů.
"Vím, jaké to je to nosit hluboko v sobě. Vím, jaké to je i po letech cítit ten útok, ponížení a zlobu. Mnohé z nás v Kongresu vědí, jaké to je. Protože Kongres je už příliš dlouho živnou půdou násilnického pracovního prostředí," říká Speierová na videu.
I'm sharing my #MeToo moment in the hope that my colleagues, & current/former staff who feel safe to do so, will join me. #MeTooCongress pic.twitter.com/dsGFhJ5joo
— Jackie Speier (@RepSpeier) October 27, 2017
Svědectví americké zákonodárkyně i vystoupení dalších žen v Kongresu věci nakonec rozhýbaly.
Co zůstane pod kobercem?
Před necelými dvěma týdny schválil americký Senát rezoluci o povinných školeních k tématu sexuálního obtěžování.
Ještě tento týden by měla stejné ustanovení schválit dolní Sněmovna reprezentantů, čímž by tato povinnost začala platit pro celý Kongres USA.
Další na řadu by pak měla přijít pravidla nahlašování sexuálního obtěžování. Stávající pravidla z nich totiž dělají naprosto utajený proces, v rámci kterého navíc kongresmani podle amerických médií často využívali možnost zaplatit odškodnění ze státních peněz.
"Jsem rád, že se o tom bavíme. Mělo by to být daleko transparentnější. Určitě bychom měli vědět, když někdo použije peníze daňových poplatníků na takové odškodnění," uvedl americký republikánský senátor Rob Portman pro televizi NBC.
Podle webu Politico ale není vůbec jisté, zda američtí zákonodárci opravdu dovolí, aby byla zveřejněna jména jejich kolegů, kteří se v minulosti takto "vyplatili" z obvinění ze sexuálního zneužívání.
Mezi kongresmany jde o o "sporné téma," naznačuje Politico. Snaha nechat pod kobercem věci, které se už staly, může proto podle něj nakonec i v nejvyšších patrech americké politiky převážit.