Ať se stydí pachatelé, ne oběti. Macron vyhlásil boj proti sexuálnímu násilí na ženách

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2017 17:26
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce bojovat proti sexuálnímu obtěžování a násilí vůči ženám. Hodlá se zasadit o zpřísnění zákonů, osvětu a poskytnutí více peněz na příslušné projekty. V projevu k Mezinárodnímu dni za odstranění násilí na ženách prohlásil, že Francie nesmí patřit k zemím, kde mají ženy strach.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Zpřísněním zákonů, osvětou i lepším financováním příslušných projektů chce prezident Emmanuel Macron bojovat proti sexuálnímu obtěžování a násilí, jejichž terčem jsou ve Francii ženy. Hlava státu to v sobotu oznámila v proslovu u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách, informovala agentura AFP.

Francie nesmí patřit k zemím, kde mají ženy strach, uvedl Macron. Jedním z cílů jeho nové iniciativy je zbavit oběti sexuálního obtěžování pocitu studu, který je podle francouzského prezidenta jednou z hlavních příčin, proč o svých zážitcích mlčí. Společnosti dominují muži a tomu je třeba učinit přítrž, prohlásil Macron.

Akční plán, kterým by chtěl prezident dosáhnout změny "sexistické kultury" ve Francii, obsahuje mimo jiné návrhy na přísnější tresty pro sexuální násilníky, ale i třináctiprocentní zvýšení rozpočtu ministerstva zodpovědného za boj za rovnost žen a mužů.

Ke zlepšení situace by měla přispět také osvěta na středních školách. Oběti sexuálního násilí by podle Macronových představ měly mít možnost podat prvotní trestní oznámení on-line. Zaveden by mohl být i systém zastávek na požádání - z nočních autobusů by pak ženy mohly vystupovat nejen na označených zastávkách, ale i tam, odkud to mají nejblíže domů.

"Pojďme uzavřít dohodu o rovnosti mezi muži a ženami," vyzval v proslovu Macron. Stud by podle něj měl "změnit tábory" a přesunout se z obětí na pachatele násilí a obtěžování.

Kampaň #MeToo, kterou spustila aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož řada žen obvinila ze sexuálního obtěžování, vyvolala ve Francii značný ohlas.

Podle nedávného průzkumu institutu Odoxa se 53 procent Francouzek setkalo se sexuálním obtěžováním. Loni ve Francii 123 žen zemřelo na následky domácího násilí. Macron za ně při projevu držel minutu ticha.

Proti násilí demonstrovaly desetitisíce lidí

Desetitisíce lidí v sobotu demonstrovaly v řadě měst Itálie a Španělska proti násilí na ženách, které si v těchto dvou zemích vyžádalo od začátku letošního roku bezmála 160 obětí. Informoval o tom španělský deník El País a agentura APA. Demonstrace se konaly při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách. Podle údajů OSN každá třetí žena na světě zažila nějakou formu fyzického násilí.

Ve Španělsku se konala řada shromáždění například na jihu země v Andalusii. Na 35 000 lidí se podle organizátorů sešlo na demonstraci proti násilí na ženách v jihošpanělské Granadě. Tisíce účastníků přišlo na manifestaci v Seville a také v Málaze, kde demonstraci svolalo sdružení za nulovou toleranci (Plataforma Violencia Cero). Lidé nesli transparenty například "Už žádná další! Chceme je živé!". Loni na následky násilí páchaného muži zemřelo ve Španělsku 44 žen, letos už je takových obětí 45.

 

Právě se děje

Další zprávy