Saná - Maroko pohřešuje stíhací bombardér F-16, který se účastnil náletů na šíitské povstalce v Jemenu.
"Jeden ze strojů F-16 marockého královského letectva se pohřešuje od nedělních 18:00," informovala marocká armáda. Pilot druhého stroje, který patřil k téže letce jako pohřešované letadlo, neví, zda se kolegovi podařilo z letadla katapultovat. Maroko do koaličních operací, jež vede Saúdská Arábie, přispívá šesti bojovými letadly.
Šíitská televize Al-Masíra oznámila, že bojující kmeny sestřelily letadlo v provincii Saada, a odvysílala záběry domácích lidí u trosek stroje. Na jedné části bylo vidět marockou vlajku.
Informaci nelze nezávisle ověřit, protože Saada, ležící na hranici se Saúdskou Arábií, je několik dní dějištěm tvrdých bojů.
K hranicím míří tanky
Zdroje v Rijádu sdělily, že na palubě marockého letadla byl pouze jeden pilot a že letadlo je "s určitostí v Jemenu".
Pokud se potvrdí, že stroj spadl, bude v tomto konfliktu již druhý. Hned na začátku spadlo jedno z letadel do Arabského moře u jemenského pobřeží a pilota zachránila loď plující nedaleko.
Saúdská Arábie minulý týden navrhla pětidenní zastavení bojů, které umožní obnovu humanitárních operací. Šíité na to o víkendu přistoupili, takže zbraně by měly podle dohody utichnout v úterý večer.
V pondělí ale z Rijádu přišlo prohlášení, že k hranici s Jemenem Saúdové posílají další bojové pozemní síly. Televize vysílala záběry na kolonu tanků saúdskoarabské armády. Jde podle ní o posily určené jednotkám bojujícím na hranici.
Ještě v neděli arabská letadla bombardovala v Saná rezidenci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, za nímž stojí část armády, která bojuje proti jednotkám hájícím současného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Konflikt, do něhož na straně šíitů zasahuje také Írán, si od konce března vyžádal několik set obětí, desítky tisíc lidí pak uprchly ze svých domovů.
Humanitární organizace zastoupené v Jemenu upozornily, že pětidenní přerušení bojů nebude stačit a že by mělo být vyjednáno trvalé příměří.