Tbilisi/Moskva - Separatistická Jižní Osetie, která se před lety s ruskou pomocí odtrhla od Gruzie, volí dnes nový parlament. Jde o první hlasování od ostré vnitropolitické krize na přelomu let 2011 a 2012. Ale podle ruských médií se žádné odchylky od proruského kurzu nečekají.
Gruzínský tisk předpokládá, že vítěz voleb požádá o připojení Jižní Osetie k Rusku, což by pro Moskvu mohlo představovat "páku" na Tbilisi, toužící po členství v Evropské unii a NATO.
"Heslem všech devíti stran připuštěných k volbám zůstává přátelství či dokonce sjednocení s Ruskem," napsal internetový list gazeta.ru a dodal, že hlavní otázka voleb zní: "Kdo bude disponovat štědrými finančními toky, plynoucími z Moskvy?" Sama Moskva se prý nyní snaží držet se od místních rozbrojů stranou, situaci má však pod kontrolou.
Volební místnosti se otevřely v osm ráno a do poledne podle televize Rossija 24 odhlasoval každý čtvrtý z přibližně 33 000 voličů. Nicméně místní úřady nepochybují, že účast nakonec překročí potřebných 50 procent, aby volby mohly být uznány za platné.
Změna u kormidla se nepodařila
Politickou krizi zažila Jižní Osetie před dvěma a půl lety, kdy prezidentské volby vyhrála opoziční politička Alla Džiojevová nad vládním kandidátem Anatolijem Bibilovem.
Ale pokus o změnu u kormidla moci se nezdařil: Moskva podpořila vládu ve střetu s opozicí, ústavní soud volby zrušil, štáb opozice rozehnala policie a sama politička skončila v nemocnici; podle Džiojevové ji policisté zmlátili a zavřeli na klinice.
V opakovaných volbách vyhrál bývalý místní náčelník tajné policie KGB Leonid Tibilov, který Džiojevovou jmenoval místopředsedkyní vlády. Vicepremiérčina strana se však nynějších voleb neúčastní a Džiojevová byla na jaře z vlády odvolána.
Připojení k Rusku?
Hlavní otázka voleb tak tkví v tom, zda uspěje Bibilovova strana Jednotná Osetie, což by znamenalo Tibilovovo oslabení. Sám Bibilov, který se prý stále těší podpoře jistých moskevských kruhů, prosazuje integraci s Ruskem. Stejně však činí i další strany. Tibilov se pod dojmem anexe Krymu nechal slyšet, že myšlenka připojení Jižní Osetie k Rusku "je v každém z nás".
"Vzhledem k proruským náladám a závislosti na Moskvě nelze od těchto voleb čekat žádné překvapení," odhadl analytik Sergej Michejev. Ve volbách podle něj nejde o ideologii, ale o boj klanů o přístup k penězům.
Každoroční ruské dotace, které udržují Jižní Osetii nad vodou, se pohybují okolo tří miliard rublů (asi 1,75 miliardy korun).
Gruzínský tisk předpokládá, že vítěz voleb požádá o připojení Jižní Osetie k Rusku, a to právě v době, kdy se Gruzie chystá podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. A zářijový summit Severoatlantické aliance má probírat akční plán vedoucí ke vstupu Gruzie do NATO. Lze prý čekat, že Rusku poslouží otázka připojení Jižní Osetie a další separatistické gruzínské provincie Abcházie jako prostředky nátlaku na Tbilisi.
Naopak politolog Vladimir Jevsejev soudí, že připojení dalších území k Rusku nepřijde na pořad přinejmenším do vyřešení ukrajinské krize, a to kvůli hrozbě západních sankcí.