Los Angeles - Skandál, který vyvolalo zveřejnění nahrávky telefonátu majitele losangeleského basketbalového týmu Denise Sterlinga, na níž žádá svou přítelkyni, aby se na veřejnosti neukazovala s Afroameričany, upozornil na dvě skutečnosti.
Za prvé, rasismus je v roce 2014 v americké společnosti stále silně zakořeněn (právě stereotypy Sterling svůj apel na přítelkyni odůvodňuje), a za druhé, byla to až sláva NBA, co na celoživotní rasistické postoje losangeleského realitního magnáta upozornilo.
Osmdesátiletý Denis Sterling si přitom Los Angeles Clippers (jejichž sestavu tvoří především černoši) koupil za peníze vydělané otevřeně rasistickou bytovou politikou.
Téměř půl století poté, co prezident Lyndon Johnson v reakci na nepokoje po vraždě Martina Luthera Kinga prosadil zákon o rasové a národnostní rovnosti v oblasti bydlení, Sterling dlouhodobě odmítá pronajímat byty příslušníkům menšin.
V roce 2003 zaplatil 5 milionů dolarů (téměř 100 milionů korun) za mimosoudní vyrovnání poté, co se snažil vystěhovat korejské nájemníky z bytů, které si koupil v korejské čtvrti Los Angeles. Dalších 2,73 milionu dolarů byl podle zjištění deníku The Guardian nucen vyplatit v roce 2009 za to, že své byty odmítal pronajímat černochům, Hispáncům a rodinám s dětmi.
Největší diskriminace v historii, jíž si nikdo nevšímal
V roce 2006 Denise Sterlinga žalovalo rovnou ministerstvo spravedlnosti za to, že svým zaměstnancům vydal směrnici, podle níž byli hispánští nájemníci nežádoucí.
Přestože šlo o největší kauzu svého druhu, kterou se ministerstvo spravedlnosti od přijetí zákona proti bytové diskriminaci zabývalo, nejevila americká média o její řešení přílišný zájem. Nestěžovala si NBA, neozývali se politici a neprotestovaly ani afroamerické sportovní hvězdy.
Skutečný skandál, k němuž se vyjádřil i prezident Barack Obama, vyvolal až sportovní server TMZ.com výše zmíněnou nahrávkou.
Následovalo všeobecné pobouření, které vedlo k tomu, že vedení NBA Sterlingovi doživotně zakázalo působit v soutěži a vyzvalo ho, aby losangeleský klub prodal. K tomu ho ale nikdo donutit nemůže a Sterling už se nechal slyšet, že se týmu nevzdá.
Kromě dvou alarmujících skutečností, zmíněných na začátku článku, případ rasistického kalifornského magnáta upozornil i na pozitivní funkci sportu. Ten se v posledních desetiletích ukázal jako účinný nástroj boje s rasismem. Sportovní klání totiž sledují miliony lidí a jeho účastníci jsou novodobými hrdiny, jejichž chování do značné míry kopírují.
Případy, kdy až urážka sportovní ikony vedla k náležité reakci, ostatně známe i z Evropy, nejnověji ze sousedního Rakouska. Strana Svobodných (FPÖ) vyškrtla před blížícími se eurovolbami z kandidátky lídra Andrease Mölzera. Poté, co vyšlo najevo, že se hanlivě vyjadřoval o fotbalistovi Bayernu Mnichov a klíčové figuře rakouské reprezentace Davidu Alabovi.