FPÖ se zbavila svého šéfideologa. Rasisty nechceme, řekla

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 4. 2014 21:20
Rakouská strana Svobodných vyškrtla před eurovolbami z kandidátky vlivného Andrease Mölzera. Urážel tamní fotbalovou hvězdu. Teď ale znovu hrozí, že se FPÖ rozdělí.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách. | Foto: Reuters


Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Zahraničí – Jmenuje se Andreas Mölzer a už deset let sedí v Evropském parlamentu za rakouské Svobodné (FPÖ). Letos v květnu měl v eurovolbách – jako jeden ze dvou volebních lídrů strany – kandidovat znovu. Ale nebude. Aspoň ne v barvách FPÖ.

Z kandidátky Svobodných Mölzera po dvoutýdenním masivním nátlaku nejen politických elit, ale hlavně rakouské veřejnosti nakonec stáhlo samo vedení strany. S argumentem, že je na FPÖ moc rasistický.

"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských Zelených proti FPÖ.
"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských Zelených proti FPÖ. | Foto: Reuters

Že Andreas Mölzer používá termíny, jež připomínají doby národního socialismu, ale není nic nového. Hlavní ideolog Svobodných už na začátku devadesátých let v článcích i projevech cíleně pracoval například s – nacisty zdiskreditovaným – termínem "Umvolkung" (česky překládáno jako "přenárodnění" a používáno v souvislosti s germanizací dobytých území na východě Evropy).

Mölzer si tehdy "Umvolkung" vypůjčil, aby poukázal na to, co budou pro Rakousko znamenat přistěhovalci. V roce 2005, kdy se připomínalo 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, zase odmítl zvednout ruku pro "osvětimskou" rezoluci Evropského parlamentu, která odsuzovala antisemitismus. A ve výčtu by se dalo pokračovat.

Ulrike Haider-Quercia, dcera zesnulého Jörga Haidera na sjezdu BZÖ.
Ulrike Haider-Quercia, dcera zesnulého Jörga Haidera na sjezdu BZÖ. | Foto: Reuters

Přesto FPÖ svého šéfideologa, který platí mimo jiné také za hlavního architekta už chystané krajně pravicové frakce v europarlamentu, s jejímž vytvořením se počítá právě po květnových volbách, až do pondělka hájila.

V úterý pak před média předstoupil generální tajemník FPÖ Herbert Kickl s prohlášením, že "výroky jako ty Andrease Mölzera nejsou v žádném případě nosné, a tím pádem ani slučitelné s kandidaturou (do Evropského parlamentu)". "FPÖ se distancuje od národního socialismu a rasismu a profiluje se jako rakousko-patriotistická politická síla," vysvětlil Kickl do kamer.

A proč že se Svobodní rozhodli – po tolika pod stůl zametených aférách – pojítko mezi FPÖ a Mölzerem přetnout? Důvodů může být několik.

Rakušané vítají německá vojska v roce 1938.
Rakušané vítají německá vojska v roce 1938. | Foto: Holocaust Research Project

Tím prvním je článek, který před časem otiskl německý deník Süddeutsche Zeitung. Rakušan podle něj v únoru během veřejného vystoupení řekl, že oproti EU s jejími pravidly a nařízeními byla "Třetí říše pravděpodobně neformální a liberální". A varoval, že by se Unie mohla brzy změnit v "konglomerát negrů".

Podle vídeňského korespondenta listu Neue Zürcher Zeitung nicméně Mölzerův pád přivodilo něco jiného. Jedna z neziskových organizací totiž doložila, že politik publikoval v časopise Zur Zeit, který vydává, pod pseudonymem komentář, v němž rasisticky uráží hvězdu fotbalového Bayernu Mnichov a klíčovou figuru rakouské reprezentace Davida Alabu. A to si Rakušané nenechali líbit.

FPÖ proto potřebovala rychle reagovat. Předvolební průzkumy pro ni beztak nevěští nic dobrého. Pokud by ji měl navíc do eurovoleb vést muž, který nadává rakouskému fotbalovému idolu, strana by podle některých analytiků ani nemusela kandidovat.

Předvolební plakát FPÖ.
Předvolební plakát FPÖ. | Foto: Reuters

Rakousko teď čeká, zda Andreas Mölzer nepůjde do květnových voleb s novou, vlastní stranou. Čas zaregistrovat ji má do pátku 17 hodin. Svobodným by mohl odloudit nejen krajně pravicové voliče, ale i některé politiky.

Se štěpením strany má ostatně zkušenosti – v roce 2005 patřil po hádce s Jörgem Haiderem ke strůjcům rozdělení partaje na FPÖ a BZÖ.

"Ve straně se rozevírá velká propast," upozorňuje rakouský deník Der Standard. "Propast mezi fanoušky Mölzera a Mölzerovými protivníky."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy