Washington - Prezident Světové banky Paul Wolfowitz porušil pravidla této instituce. A přispěl ke krizi ve vedení.
Uvedl to zvláštní výbor banky, který řešil, zda a jak se Wolfowitz prohřešil, když dal vysoké odchodné své přítelkyni Shaze Rizaové.
Wolfowitz označil obvinění za "nespravedlivá a neoprávněná".
Výbor banky má nyní za to, že pětatřicetičlenný výkonný výbor ústavu musí zvážit, zda Wolfowitz bude "nadále schopen zajistit vedení" instituce, která se zabývá zmírňováním chudoby ve světě.
O osudu prezidenta se rozhodne dnes
Výbor by měl zasednout dnes a Wolfowitz se před ním bude mít možnost hájit.
Wolfowitz při svém nástupu do čela banky v roce 2005 oznámil, že v bance pracuje jeho přítelkyně Shaha Rizaová. Vedení banky rozhodlo, že Rizaová musí kvůli konfliktu zájmu odejít a Wolfowitze pověřilo, aby jí zajistil za nucený odchod kompenzaci.
Rizaová byla převedena na ministerstvo zahraničí USA, zůstala však na výplatní listině banky a její plat se jako kompenzace za vynucený odchod zvýšil o zhruba 40 procent.
Podle výboru banky bylo zvýšení platu Rizaové vyšší, než umožňuje "pravidlo 6.01". Výbor usoudil, že Wolfowitz zařizoval kompenzaci Rizaové tak podrobně, že se dopustil "konfliktu zájmu", a tím podle zprávy porušil kodex chování činitele banky.
Nic jsem neprovedl, hájí se
Wolfowitz se hájí tím, že jednal v dobré víře a měl ke svým krokům souhlas etického výboru. Připomíná také, že od počátku žádal, aby situaci Rizaové řešit nemusel, právě proto, aby se vyhnul konfliktu zájmu.
"Je vysoce nespravedlivé a neoprávněné zjišťovat nyní, že jsem se ocitl v konfliktu zájmu, jestliže jsem se spolehl na rady etického výboru nejlépe, jak jsem je pochopil," uvedl Wolfowitz v reakci na zprávu.
Výbor na jednom místě podle agentury AP uvádí, že Wolfowitz, aby se nedostal do konfliktu zájmu, "měl se stáhnout z jakéhokoli rozhodování v této věci".
Wolfowitz však říká, že právě o to se snažil, to mu však vedení banky nepovolilo, naopak mu nařídilo, aby situaci Rizaové vyřešil sám. Podle amerického tisku tak bankovní byrokracie nalíčila na Wolfowitze hned od počátku past, kterou nyní využila.
USA ho brání, Evropa žádá odchod
Jak rozhodne výkonný výbor banky zatím není předvídatelné. Zatímco Spojené státy Wolfowitze brání, řada evropských zemí požaduje jeho odchod s tím, že celá věc podkopává věrohodnost instituce a narušuje její chod.
Americký ministr financí Henry Paulson na zprávu řekl, že fakta nedávají důvod k odvolání.
"Pozorné čtení fakt této zprávy ukazuje, že to byla jedinečná situace, chyby se odehrály na všech stranách a komunikace asi nebyla dost jasná," uvedla mluvčí ministerstva financí Brookly McLaughlinová.
Administrativa USA proto zintenzivnila snahy o získání podpory pro Wolfowitze mezi zeměmi skupiny G7.
Evropané v čele s Německem většinou zaštiťují požadavek na Wolfowizův odchod snahou, aby neutrpěla prestiž banky.
Tisk však poukazuje na zcela opačný postoj Evropy a Němců k velmi podobné kauze vlivného evropského komisaře Güntera Verheugena. Ten je obviňován z toho, že svou důvěrnou přítelkyni udělal šéfkou svého bruselského sekretariátu.
Na rozdíl od Wolfowitze Verheugen svůj vztah tají a označuje jej za "soukromou věc". Přesto přední němečtí politici v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou Verheugena ve funkci podporují proti kritice médií.