Berlín/Mnichov – Třináctiletá Lisa z Berlína nepřišla v noci 11. ledna domů. Objevila se druhý den s tím, že ji přepadli a opakovaně znásilnili imigranti blízkovýchodního vzezření.
Až po dvou týdnech přiznala, že si vše vymyslela a jen nechtěla přiznat rodičům, že strávila noc s přítelem.
Příběh stihl nadělat škodu v německo-ruských vztazích, už tak pokažených spory kvůli Ukrajině a Sýrii.
Lisa je totiž dcerou ruských přistěhovalců. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov proto obvinil Berlín, že se snaží útok ututlat. Hovořil o "naší Lise".
Jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier odpověděl nezvykle ostře: varoval Kreml, aby nezneužíval téma imigrantů k propagandě. Příběh v Rusku "zpopularizoval" zpravodaj ruské státní televize v Berlíně, který v reportážích mluvil o znásilnění jako o jasném faktu.
V tomto citlivém čase oznámil bavorský premiér Horst Seehofer, že pojede ve čtvrtek do Moskvy na návštěvu. Setká se s Vladimirem Putinem.
Seehofer šéfuje bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU), která je sesterskou stranou CDU kancléřky Angely Merkelové a členem vládní koalice. Zároveň ale bavorský premiér kancléřku kritizuje za přijetí příliš mnoha uprchlíků a tvrdí, že Německo je na hranici svých možností běžence přijímat a integrovat.
Bavorský premiér na konci minulého týdne zveřejnil otevřený dopis, ve kterém žádá spolkovou vládu o ochranu hranic Německa a hrozí ústavní žalobou, pokud kabinet v tomto směru nepodnikne žádné kroky. Tvrdí rovněž, že azylová politika Merkelové je v rozporu s pravidly Evropské unie.
Už dříve Seehofer navrhl, aby Německo přijímalo maximálně 200 tisíc žadatelů o azyl. Loni jich německé hranice překročilo přes milion.
Návštěvu Ruska Seehofer obhajuje tím, že Merkelová o jeho cestě do Moskvy ví a schválila ji. Televizi ZDF řekl, že neusiluje o žádnou paralelní zahraniční politiku. Právě z toho, že chce dělat zahraniční politiku v Mnichově místo v Berlíně, obvinil Seehofera sociálnědemokratický poslanec Niels Annen.
I někteří křesťanští demokraté mají obavy z toho, co bude Seehofer v Moskvě dělat - a hlavně říkat. Do jisté míry nadstandardní vztahy mezi Merkelovou a Putinem, v nichž hrála svoji roli i Putinova znalost němčiny, jsou minulostí.
Berlín tvrdě kritizoval anexi Krymu a ruskou podporu separatistům na Ukrajině a prosazoval sankce Evropské unie vůči Moskvě.
"Seehofer se jednoznačně profiloval v debatě o uprchlících proti kancléřce. Doufám, že se na cestu nevydá. Pokud ano, musí varovat Rusy, aby přestali s falšováním informací a s financováním radikálních pravicových hnutí," řekl listu Welt am Sonntag poslanec Bundestagu za CDU Roderich Kiesewetter.
Na zprávy o znásilnění Lisy reagovala ruská komunita v Německu demonstracemi, kritika mířila na uprchlíky i na německou vládu.