Strop na počet azylantů? Mělo by jich být méně než 1,1 milionu ročně, tvrdí německý vicekancléř

ČTK ČTK
16. 1. 2016 10:43
Pokud podle šéfa německých socialistů Sigmara Gabriela nebude řešení uprchlické krize na jaře fungovat, dostane se země na čísla, která budou složitá. Německo sice může přijmout více než 200 tisíc ročně, celkový počet běženců se podle něj ale nemůže šplhat až k milionu.
Uprchlíci čekají na registraci u německého Pasova.
Uprchlíci čekají na registraci u německého Pasova. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová čelí kvůli neustálému přílivu běženců rostoucímu tlaku nejen ze strany nespokojených obyvatel a členů své vládní strany, ale také od koaliční sociálně demokratické strany SPD.

Šéf socialistů a vicekancléř Sigmar Gabriel chce, aby řešení uprchlické krize, které Merkelová žádá na celoevropské úrovni, bylo funkční do jara, napsala agentura DPA.

"Když opatření na jaře nebudou fungovat, dostaneme se na čísla, která budou složitá," řekl Gabriel. Merkelová má podle něj pravdu v tom, že právo na azyl nemůže existovat s žádnými početními limity.

"Ale v demokracii rozhodují občané," dodal s tím, že radí prověřit možnosti stanovení stropu na počet azylantů. Jeho výši zatím neupřesnil.

"Německo může přijmout mnohem více než 200 tisíc lidí ročně, jak naznačuje (šéf kancléřčiny sesterské bavorské CSU) Horst Seehofer. Kvóta ale musí být výrazně nižší než počet lidí, kteří přišli loni," uvedl.

Do Německa v uplynulém roce dorazilo podle oficiálních statistik takřka 1,1 milionu běženců.

Přijatelné evropské řešení

Bavorská CSU, která s kancléřčinou CDU tvoří konzervativní unii, po změně přístupu k azylové politice volá dlouhodobě.

"Únorový summit Evropské unie musí přinést přijatelné evropské řešení," řekl v sobotním vydání listu Passauer Neuen Presse poslanec CSU Stephan Mayer. "Pokud se k tomu Evropa nebude mít, musí spolková vláda sáhnout po opatřeních na státní úrovni, aby se počet běženců rychle a výrazně snížil," dodal.

Merkelová čelí ve vládní unii CDU/CSU rostoucím potížím, proti její migrační politice se staví asi třetina členů společného poslaneckého klubu. Kritické je rovněž obyvatelstvo. Zhruba polovina Němců podle posledních průzkumů pochybuje o tom, že se jejich země zvládne s krizí vypořádat.

Nespokojenost s vývojem uprchlické krize se může projevit ve volbách. Německo letos čeká několik zemských i komunálních hlasování. Například v březnu budou Němci vybírat nové zemské zákonodárce v Bádensku-Württembersku, Porýni-Falci a Sasku-Anhaltsku, v září pak v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Berlíně.

Některé z mailů premiéra, které zveřejnili neonacisté, mě překvapily, třeba komunikace s agenturou STEM je za čarou, říká ministr obrany Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy