Saná - Nejméně 140 mrtvých a přes 340 zraněných si vyžádaly sebevražedné atentáty na šíitské mešity v jemenské metropoli Saná.
Přes 300 dalších lidí bylo podle místní televize zraněno.
K útokům, které se odehrály v době poledních modliteb, se přihlásila radikální organizace Islámský stát.
Svatostánky navštěvují hlavně příznivci šíitského kmene Hútí, který v posledních měsících ovládá hlavní město a rovněž usiluje o větší podíl na moci v této většinově sunnitské zemi.
Metropolí otřásly čtyři exploze. První bomba vybuchla v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další atentátník u jejího vchodu.
Další dva sebevrazi zaútočili na mešitu Hašúš na severu Saná.
"Hlavy, nohy a ruce mrtvých lidí byly rozeseté po podlaze mešity," řekl agentuře AP Muhammad Ansí, který se účastnil modlitby v mešitě Hašúš. "Krev tu teče jako řeka," dodal.
Mnoho lidí podle něj zranily padající střepy z rozbitých okenních skel mešity.
Obě mešity jsou známy jako centra přívrženců šíitského kmene Hútíů, který stojí v čele povstání proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího.
K útoku se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Pokud se tato informace potvrdí, bude to první útok tohoto radikálního islámského hnutí v Jemenu, poznamenal server BBC.
Jemenská odnož IS vznikla v listopadu. Šíitští povstalci dosud vinili z obdobných útoků jemenskou odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), ta již ale podle AP odpovědnost za dnešní masakr odmítla. Při posledním velkém útoku na šíity letos v lednu zahynulo přinejmenším 40 lidí.
Zda za dnešním útokem IS skutečně stojí, nebylo zatím potvrzeno. Spojené státy oznámily, že masakr prošetřují a ověřují, zda má IS potřebné kapacity ke zkoordinování akce.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest připomněl, že hnutí se často k násilnostem hlásí z propagandistických důvodů. IS se například přihlásil ke středečnímu útoku v Tunisku, kde zahynulo 23 lidí včetně 20 turistů, jeho podíl ale nezávislými zdroji potvrzen nebyl.
Prezident Hadí hledá spojence na jihu
Prezidentova rezidence v Adenu se stala terčem útoku neznámého bojového letounu ve čtvrtek. Prezident, který se s vládou stáhl z hlavního města do Adenu již v únoru, vyvázl nezraněn.
Hadího administrativa byla v domácím vězení v Saná od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci. Hadí a vláda rezignovali, prezident po útěku do Adenu však rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.
Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.