Exprezident Jemenu opustil domácí vězení, míří do ciziny

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2015 20:51
Hadí podle svých spolupracovníků míří do Adenu, svého domovského města, a pak odjede do zahraničí k lékařskému ošetření.
Bývalý prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí.
Bývalý prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. | Foto: Reuters

Saná - Bývalý jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí v sobotu opustil svou rezidenci, kde ho šíitští povstalci několik týdnů drželi v domácím vězení. Informovaly o tom agentury s odvoláním na svědky.

Devětašedesátiletý Hadí z rezidence uprchl v přestrojení, aby zmátl své strážce, napsala agentura DPA. Podle AP ho jeho věznitelé nechali odejít.

Hadí odjel do provincie Aden na jihu země, podle svých spolupracovníků plánuje odcestovat do zahraničí k lékařskému ošetření.

Svědci tvrdí, že poté, co Hadí opustil svoji rezidenci v Saná, ji šíitští povstalci i další lidé vyrabovali.

Situace v Jemenu se zhoršuje od loňského září, kdy šíitští povstalci obsadili hlavní město Saná. Letos se zmocnili klíčových úřadů a prezident Hadí i jeho vláda rezignovali.

Hadí v sobotním prohlášení zveřejněném televizí Al-Džazíra prohlásil, že plnil plán dohodnutý po sesazení bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, a obsazení metropole Saná šíitskými povstalci označil za převrat.

Vyzval povstalce, aby propustili členy jeho vlády, které drží v domácím vězení, a aby se zapojili do nového národního dialogu, který by měl vyřešit nynější krizi v zemi. Tento dialog by se podle něj mohl uskutečnit v Adenu nebo ve městě Táizz.

Znepřátelené strany se v pátek dohodly na sestavení přechodné rady, která bude v zemi vládnout a pokusí se vyřešit vleklou politickou krizi.

Západním zemím dělají nepokoje v Jemenu starosti proto, že hrozí posílení pozic teroristické sítě Al-Káida. Kvůli špatné bezpečnostní situaci uzavřela řada států svá velvyslanectví v této zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy