Jemenský exprezident získal korupcí stamiliardy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
25. 2. 2015 19:40
Jemenský exprezident Alí Abdalláh Sálih musel odstoupit v roce 2012. Od loňského roku jsou proti němu zavedeny sankce včetně zmrazení majetku.
Alí Abdalláh Sálih.
Alí Abdalláh Sálih. | Foto: Reuters

New York - Bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih si během 33 let vládnutí nahromadil bohatství ve výši 32 až 60 miliard dolarů (přes 770 miliard až téměř 1,5 bilionu korun). Podle agentury AFP se to uvádí ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila OSN.

Expertní tým autorů dokumentu, který zprávu předal Radě bezpečnosti OSN, konstatoval, že toto jmění je rozmístěné ve dvacítce zemí. Odborníci rovněž zkoumali vazby mezi Sálihem a podnikateli, kteří mu mohli pomoci se zatajováním nezákonné činnosti a s ukrytím majetku.

Proti jemenskému exprezidentovi, který byl nucen odstoupit po revolučních událostech v roce 2012, schválila Rada bezpečnosti loni v prosinci sankce, včetně zmrazení majetku. Zároveň ho obvinila z poškozování politické změny v zemi a z podpory šíitských povstalců, kteří ovládli hlavní město Saná.

Podle zprávy expertů Sálihovy finanční prostředky pocházejí částečně z korupce, která byla spojena zejména s ropnými a plynovými kontrakty. Bývalý šéf státu totiž přijímal úplatky výměnou za poskytnutí exkluzivního práva na průzkum.

Sálih, jeho rodina a přátelé jsou rovněž obviňováni ze zpronevěry peněz, které pocházely z grantového programu na podporu ropného průmyslu. Podíleli se ale také na různých podvodech a vydírání.

Tyto zločinné aktivity Sálihovi umožnily, aby po tři desítky let získával každý rok dvě miliardy dolarů, tvrdí zpráva zveřejněná Organizací spojených národů. Zároveň poukazuje na to, že Sálih v očekávání sankcí stačil svůj majetek ukrýt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy