Při útoku na iráckou ambasádu v Kábulu zemřeli všichni čtyři útočníci, patřili k Islámskému státu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2017 14:54
U irácké ambasády v Kábulu se v pondělí odpálil sebevražedný útočník. Irácké ministerstvo zahraničí informovalo o dvou obětech. Afghánské ministerstvo vnitra však tyto zprávy popřelo. Další tři útočníci, kteří pronikli do budovy, zemřeli při bojích s příslušníky afghánských bezpečnostních jednotek. Jeden policista byl při útoku zraněn. K incidentu se přihlásil takzvaný Islámský stát.
Kábulské policejní jednotky po explozi u irácké ambasády.
Kábulské policejní jednotky po explozi u irácké ambasády. | Foto: Reuters

Kábul - V Kábulu se v pondělí u bran irácké ambasády odpálil sebevražedný atentátník.

Další tři útočníci, kteří pronikli do budovy, zemřeli v boji s příslušníky afghánských bezpečnostních jednotek.

K útoku se podle agentury Reuters přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Teroristický útok u irácké ambasády v Kábulu skončil poté, co všichni teroristé byli zabiti," uvedlo ve svém prohlášení afghánské ministerstvo vnitra.

Agentury zprvu informovaly o dvou mrtvých strážných, afghánské ministerstvo vnitra ale tyto zprávy popřelo.

Jeden policista byl při útoku zraněn, uvedla agentura AP.

Afghánské úřady původně uvedly, že se atentátník odpálil v automobilu. Podle agentury AP se však ukázalo, že útočník se odpálil, když stál u bran velvyslanectví.

Po explozi, která se před iráckou ambasádou ozvala krátce před polednem místního času, následovala střelba.

Přestřelka mezi útočníky a afghánskými jednotkami trvala několik hodin. Po prvním výbuchu se podle AP ozvaly další dvě až tři rány. Policie pak oblast uzavřela.

O původu útočníků z Islámského státu informovala zpravodajská agentura Amaq, kterou islamisté podle expertů využívají jako oficiální mediální prostředek.

Irácká ambasáda v Kábulu se nachází v uličce poblíž místních trhů a mimo takzvanou zelenou zónu, kde má své sídlo většina zahraničních diplomatických misí. "Zelená zóna" je silně střežená a obehnaná betonovou stěnou.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům.

Prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Tálibán a s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy