Schyluje se k novým válkám. O vodu

Lenka Málková
27. 8. 2006 11:00
Stockholm - Zatímco kvůli ropě se vedly války ve století dvacátém, v tom současném se surovinou číslo jedna stane voda.
Jezero Čad v sub-saharské Africe se pomalu, ale jistě vysušuje. Stejně jako v případě Aralského jezera nebo Mrtvého moře hrozí katastrofa.
Jezero Čad v sub-saharské Africe se pomalu, ale jistě vysušuje. Stejně jako v případě Aralského jezera nebo Mrtvého moře hrozí katastrofa. | Foto: UNEP

Stanou se řeky, přehrady a vodní elektrárny terčem útoků a místem bojů, nebo naopak přivedou znesvářené strany k jednacím stolům a přispějí k trvalému míru?

Podle informací americké CIA i britského ministerstva obrany se s rostoucím nedostatkem vody v neklidných regionech, jako je Blízký východ, subsaharská Afrika nebo Střední Asie, zvětšuje spíše možnost ozbrojených konfliktů mezi tamními sousedícími státy.

Foto: Aktuálně.cz, Mezinárodní institut pro hospodaření s vodou

Bombardování jižního Libanonu a okolí řeky Litání izraelskými letadly v nedávných dnech znamenalo nebezpečí pro mnoho Libanonců. O desetitisících farmářů, kteří jsou na zásobách vody z této oblasti závislí, se však nemluvilo. Úrodné libanonské údolí Bikáa přitom vodu přivádí jen díky zdejším moderním umělým kanálům.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Miliarda lidí na světě žízní
  • Svět jedná o vodě, lidé protestují
  • Právo na vodu míří mezi lidská práva
  • Kolik má Země vody? Na padesát let

Na Srí Lance se uzavření vodního kanálu ozbrojenými Tamilskými Tygry stalo důvodem vládní ofenzívy. Během střetů zde zemřelo kromě rebelů a vládních vojáků také sedmnáct humanitárních pracovníků.

Spolu s lidmi přibývá problémů

Podle expertů se hrozba vodních válek zvyšuje spolu s rostoucím počtem obyvatel na Zemi a urbanizací. Viditelné problémy právě s těmito faktory má již nyní miliardová Čína a na krk jí dýchající Indie.

V důsledku dlouhotrvajících veder, extenzivního využití vody a nezadržitelného rozvoje zde vysychají vodní zdroje a klesá hladina vody podzemní. A nejvíce je tím postiženo zemědělství.

Obří země se proto snaží nedostatku vody zamezit stavbou obřích přehrad. Toho se však bojí okolní státy a mnohdy se to nelíbí ani ekologům.

Foto: AFP
Turci utopí památky v obří přehradě 
Po letech dohadů začala na řece Tigris stavba obří přehrady Ilisu. Poslední dávky betonu lijí dnes dělníci do přehrady Tři soutěsky v Číně.
Ochranka prochází tunelem, který byl vytvořen pro projekt ve vesnici Dikchu, východně od sikkimského hlavního města Gangtok.
Ochranka prochází tunelem, který byl vytvořen pro projekt ve vesnici Dikchu, východně od sikkimského hlavního města Gangtok. | Foto: Reuters
Indie má obří plány. Chce krotit Himálaj
Indie přichází s ambiciózním plánem. Chce postavit desítky přehrad s hydroelektrárnou na dalekém severovýchodě - v himálajských horách.
Poslední dávky betonu lijí dělníci do přehrady Tři soutěsky v Číně. Gigantické dílo je po 13 letech hotovo.
Poslední dávky betonu lijí dělníci do přehrady Tři soutěsky v Číně. Gigantické dílo je po 13 letech hotovo. | Foto: Reuters
Čína slaví. Gigantická přehrada hotova
Indie přichází s ambiciózním plánem. Chce postavit desítky přehrad s hydroelektrárnou na dalekém severovýchodě - v himálajských horách.

Voda jako nástroj politiků

Od Aralského jezera ve Střední Asii po jezero Čad v subsaharské Africe ubývá vody a stále více lidí žije v oblastech, kde jsou zásoby vody nedostatečné. Celá polovina lidí na světě přitom žije u vodních toků nebo jezer, které spojují dvě nebo více zemí. Závislost na vodě se tak stane další hrozbou a politickou zbraní.

Foto: Aktuálně.cz

Nejlépe ji v současnosti demonstrují řeky Tigris a Eufrat. Zatímco v Turecku jsou zdrojem energie, dále po proudu - v Sýrii a v Iráku - jsou turecké přehrady hrozbou pro statisíce lidí. Hra s nulových součtem však nemá řešení. Dostatek vody pro Turecko znamená nedostatek pro Irák a Sýrii a naopak.

Na Blízkém východě představují "sporné a sdílené" toky překračující hranice celých 90 procent všech vodních zásob. Mezi nejdůležitější patří řeka Jordán a vodovodní potrubí spojující Izrael s palestinskými územími.

Spolupracovat se dá, ukazuje Afrika

Voda je však také cílem spolupráce. Lesotho zásobuje vodou milionový jihoafrický Johannesburg výměnou za finanční pomoc. Egypt, Etiopie a okolní země zase spolupracují na celém toku řeky Nil a na západě Afriky se Senegal, Mali a Mauritanie domlouvají na dalších krocích spojených s využitím vody z řeky Senegal.

 

Právě se děje

Další zprávy