Na ulici si sundávají hidžáby, lidé je oslavují jako hrdinky. Íránky vyvolaly "šátkovou revoluci"

Hana Vařáková Hana Vařáková
30. 1. 2018 19:50
Íránská policie zatkla v Teheránu už druhou ženu, která si na ulici sundala hidžáb. Další se fotí bez šátku a dávají své snímky na sociální sítě. V této zemi je to přitom nelegální.
Vida Movahedová.
Vida Movahedová. | Foto: Twitter / Iran Wire

Teherán - Dívky v ulicích měst bez šátků na hlavě. V Evropě zcela běžné - ale v Íránu? Tam jde o malou revoluci.

Teheránu už kvůli tomu policie v pondělí zatkla druhou ženu. Ta si hidžáb (muslimská pokrývka hlavy - pozn. red.) nejen sundala, ale nasadila jej na tyč a mávala s ním.

Tento způsob protestu se v íránské metropoli poprvé objevil na konci loňského prosince. Ženy tak kritizují povinnou pokrývku hlavy, kterou musí Íránky nosit od islámské revoluce v roce 1979 jako výraz skromnosti před bohem.

Hnutí se navíc šíří. Na sociálních sítích se později objevily fotografie dalších tří žen, které dávají najevo solidaritu se zadrženými "hrdinkami" Íránu.

Dívka z ulice Enghelab

První žena se ocitla ve vazbě koncem loňského roku. Policie ji zatkla, když v ulici Enghelab v centru Teheránu stála na boxu s telefonními dráty a na tyči držela svůj hidžáb.

Její fotografie se tehdy rozletěla po sociálních sítích, kde ji sdílely desetitisíce Íránců. Mnoho z nich - včetně mužů - si nastavilo "šátkovou revolucionářku" jako profilovou fotku. Na Twitteru se rozšířil hashtag "dívka z ulice Enghelab".

Žena se stala symbolem nedávných protestů, které otřásly Íránem a vyžádaly si nejméně 20 lidských životů. Především mladí Íránci tehdy hlasitě demonstrovali proti zhoršující se ekonomické situaci v zemi a politické a sociální nesvobodě.

Statečnou ženu bez hidžábu se nyní podařilo identifikovat. Jde o jednatřicetiletou Vidu Movahedovou, matku dvacetiměsíční dcery.

Teprve nedávno se dostala na svobodu. V neděli to potvrdila známá právnička a obhájkyně lidských práv Nasrín Sotúdehová, která sama byla kvůli svým aktivitám v minulosti ve vězení.

"Doufám, že ji nebudou stíhat kvůli tomu, že využila svá základní práva. Neudělala nic špatného, stíhání si nezaslouží," citoval právničku britský list The Independent.

Symbolický zelený náramek

Britskému listu The Guardian ale Sotúdehová řekla, že v pondělí byla v Teheránu zatčena druhá žena. Ta před polednem místního času taky vyskočila na budku s telefonními dráty, sundala si šátek a mávala s ním na holi.

Asi o deset minut později ji zadrželi důstojníci v civilu. Spolu s ní skončili na policejní stanici další dva lidé, kteří protest natáčeli na mobilní telefony.

"Její poselství je jasné: Dívky a ženy už mají dost nošení hidžábu. Nechme ženy, aby samy rozhodovaly o svém těle," napsala právnička Sotúdehová na Facebooku.

Druhá zadržená žena se jmenuje Nagres Hosejníová a i její snímek lidé ve velkém sdílejí na internetu. Navíc zmiňují, že má na ruce zelený náramek, který odkazuje na protirežimní Zelené hnutí z roku 2009, jehož vůdci jsou stále v domácím vězení.

Rebelující Íránky

Íránské zákony nařizují ženám a dívkám nosit hidžáb a zároveň mít zahalené celé tělo. Íránky mohou taky nosit upnuté džíny, ale musí mít přes ně "plášť", který jim sahá až ke kolenům, má dlouhé rukávy a je bez výstřihu.

Těm, kdo poruší pravidla, hrozí pokuta nebo až dva měsíce vězení.

V současné době je ale pro režim čím dál složitější tyto zákony vynucovat. Navzdory strachu z represí se ženy v Íránu vzpírají striktním omezením. Zejména v Teheránu například odmítají nosit hidžáb během jízdy autem. Argumentují, že jejich vůz je soukromý prostor, kde mohou být oblečené volněji.

Zejména mladé Íránky jsou občas k vidění s hidžábem volně visícím v zadní části hlavy. Některé zase nemají na nohou ponožky, což by ještě před pár lety bylo nemyslitelné a upoutalo by to pozornost mravnostní policie.

Otázka ženského oblečení se v zemi dostává do popředí taky díky kampani My Stealthy Freedom (Moje tajná svoboda), kterou vede aktivistka Masíh Alínežádová. Ta vyzývá Íránky, aby na sociálních sítích zveřejňovaly své fotky bez šátku, což je v rozporu se zákonem.

Alínežádová taky povzbuzuje ženy, aby ve středu nosily bílé šátky jako protest proti pravidlům. Právě na pouličním mítinku k této kampani Bílé středy Vida Movahedová sejmula svůj bílý hidžáb z hlavy a začala jím mávat na tyči.

"Tyto ženy neprotestují proti kusu látky - je to o identitě, důstojnosti a svobodě volby. Naše tělo, naše volba," řekla pak britskému listu aktivistka Alínežádová

Její slova podporují i některé Íránky, které jinak samy hidžáb nosí. "Nenutí mě k tomu rodina, mé okolí ani nikdo v práci. Jsem spokojená se svou volbou, ale zároveň jsem proti nucenému nošení hidžábu. Náboženství a hidžáb by neměly být povinné," napsala na Twitteru například Zahra Safyáríová.

Video: Na demonstraci proti migrantům jsem se bála jít a říct svůj původ, tvrdí autorka dokumentu

Na demonstraci proti migrantům jsem se bála jít a říct svůj původ. Mladý rasista Lukáš snad díky našemu natáčení změnil názor, tvrdí autorka dokumentu | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy