Na ulici si sundávají hidžáby, lidé je oslavují jako hrdinky. Íránky vyvolaly "šátkovou revoluci"

Hana Vařáková Hana Vařáková
30. 1. 2018 19:50
Íránská policie zatkla v Teheránu už druhou ženu, která si na ulici sundala hidžáb. Další se fotí bez šátku a dávají své snímky na sociální sítě. V této zemi je to přitom nelegální.
Vida Movahedová.
Vida Movahedová. | Foto: Twitter / Iran Wire

Teherán - Dívky v ulicích měst bez šátků na hlavě. V Evropě zcela běžné - ale v Íránu? Tam jde o malou revoluci.

Teheránu už kvůli tomu policie v pondělí zatkla druhou ženu. Ta si hidžáb (muslimská pokrývka hlavy - pozn. red.) nejen sundala, ale nasadila jej na tyč a mávala s ním.

Tento způsob protestu se v íránské metropoli poprvé objevil na konci loňského prosince. Ženy tak kritizují povinnou pokrývku hlavy, kterou musí Íránky nosit od islámské revoluce v roce 1979 jako výraz skromnosti před bohem.

Hnutí se navíc šíří. Na sociálních sítích se později objevily fotografie dalších tří žen, které dávají najevo solidaritu se zadrženými "hrdinkami" Íránu.

Dívka z ulice Enghelab

První žena se ocitla ve vazbě koncem loňského roku. Policie ji zatkla, když v ulici Enghelab v centru Teheránu stála na boxu s telefonními dráty a na tyči držela svůj hidžáb.

Její fotografie se tehdy rozletěla po sociálních sítích, kde ji sdílely desetitisíce Íránců. Mnoho z nich - včetně mužů - si nastavilo "šátkovou revolucionářku" jako profilovou fotku. Na Twitteru se rozšířil hashtag "dívka z ulice Enghelab".

Žena se stala symbolem nedávných protestů, které otřásly Íránem a vyžádaly si nejméně 20 lidských životů. Především mladí Íránci tehdy hlasitě demonstrovali proti zhoršující se ekonomické situaci v zemi a politické a sociální nesvobodě.

Statečnou ženu bez hidžábu se nyní podařilo identifikovat. Jde o jednatřicetiletou Vidu Movahedovou, matku dvacetiměsíční dcery.

Teprve nedávno se dostala na svobodu. V neděli to potvrdila známá právnička a obhájkyně lidských práv Nasrín Sotúdehová, která sama byla kvůli svým aktivitám v minulosti ve vězení.

"Doufám, že ji nebudou stíhat kvůli tomu, že využila svá základní práva. Neudělala nic špatného, stíhání si nezaslouží," citoval právničku britský list The Independent.

Symbolický zelený náramek

Britskému listu The Guardian ale Sotúdehová řekla, že v pondělí byla v Teheránu zatčena druhá žena. Ta před polednem místního času taky vyskočila na budku s telefonními dráty, sundala si šátek a mávala s ním na holi.

Asi o deset minut později ji zadrželi důstojníci v civilu. Spolu s ní skončili na policejní stanici další dva lidé, kteří protest natáčeli na mobilní telefony.

"Její poselství je jasné: Dívky a ženy už mají dost nošení hidžábu. Nechme ženy, aby samy rozhodovaly o svém těle," napsala právnička Sotúdehová na Facebooku.

Druhá zadržená žena se jmenuje Nagres Hosejníová a i její snímek lidé ve velkém sdílejí na internetu. Navíc zmiňují, že má na ruce zelený náramek, který odkazuje na protirežimní Zelené hnutí z roku 2009, jehož vůdci jsou stále v domácím vězení.

Rebelující Íránky

Íránské zákony nařizují ženám a dívkám nosit hidžáb a zároveň mít zahalené celé tělo. Íránky mohou taky nosit upnuté džíny, ale musí mít přes ně "plášť", který jim sahá až ke kolenům, má dlouhé rukávy a je bez výstřihu.

Těm, kdo poruší pravidla, hrozí pokuta nebo až dva měsíce vězení.

V současné době je ale pro režim čím dál složitější tyto zákony vynucovat. Navzdory strachu z represí se ženy v Íránu vzpírají striktním omezením. Zejména v Teheránu například odmítají nosit hidžáb během jízdy autem. Argumentují, že jejich vůz je soukromý prostor, kde mohou být oblečené volněji.

Zejména mladé Íránky jsou občas k vidění s hidžábem volně visícím v zadní části hlavy. Některé zase nemají na nohou ponožky, což by ještě před pár lety bylo nemyslitelné a upoutalo by to pozornost mravnostní policie.

Otázka ženského oblečení se v zemi dostává do popředí taky díky kampani My Stealthy Freedom (Moje tajná svoboda), kterou vede aktivistka Masíh Alínežádová. Ta vyzývá Íránky, aby na sociálních sítích zveřejňovaly své fotky bez šátku, což je v rozporu se zákonem.

Alínežádová taky povzbuzuje ženy, aby ve středu nosily bílé šátky jako protest proti pravidlům. Právě na pouličním mítinku k této kampani Bílé středy Vida Movahedová sejmula svůj bílý hidžáb z hlavy a začala jím mávat na tyči.

"Tyto ženy neprotestují proti kusu látky - je to o identitě, důstojnosti a svobodě volby. Naše tělo, naše volba," řekla pak britskému listu aktivistka Alínežádová

Její slova podporují i některé Íránky, které jinak samy hidžáb nosí. "Nenutí mě k tomu rodina, mé okolí ani nikdo v práci. Jsem spokojená se svou volbou, ale zároveň jsem proti nucenému nošení hidžábu. Náboženství a hidžáb by neměly být povinné," napsala na Twitteru například Zahra Safyáríová.

Video: Na demonstraci proti migrantům jsem se bála jít a říct svůj původ, tvrdí autorka dokumentu

Na demonstraci proti migrantům jsem se bála jít a říct svůj původ. Mladý rasista Lukáš snad díky našemu natáčení změnil názor, tvrdí autorka dokumentu | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 53 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy