Jste zrádci muslimů, vzkázal Chameneí Saúdské Arábii kvůli spolupráci se Spojenými státy

ČTK ČTK
16. 1. 2018 20:38
Íránskému duchovnímu vůdci vadí, že Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. | Foto: Reuters

Teherán - Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele je podle Íránu chybné a nedopadne dobře. Teherán proto odsuzuje blízkovýchodní země, které se Spojenými státy a Izraelem spolupracují, a považuje je za zrádce muslimů po celém světě. V projevu k íránskému parlamentu to podle agentury Reuters řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Svou kritiku přitom směřoval především ke svému regionálnímu rivalovi, Saúdské Arábii.

"Regionální vlády, které spolupracují se Spojenými státy a sionistickým režimem v boji proti muslimům, se zcela jistě dopouštějí zrady. Přesně to dělá Saúdská Arábie," řekl Chameneí.

Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie, která je důležitým spojencem USA, jsou hlavními mocenskými rivaly na Blízkém východě, přičemž v Jemenu, Sýrii, Iráku a v Libanonu podporují různé skupiny.

Začátkem loňského prosince americký prezident Trump oznámil své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Od té doby přišlo podle agentury AFP při střetech o život 17 Palestinců a jeden Izraelec.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí za hlavní město svého budoucího státu východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez souhlasu mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda trvá na tom, že Jeruzalém je nedělitelné hlavní město židovského státu.

Trump při své loňské návštěvě Jeruzaléma řekl, že chování Íránu přivádí na stranu Izraele mnoho států v regionu, zatímco člen izraelského vládního kabinetu v listopadu oznámil, že Izrael se Saúdskou Arábií udržují kvůli možné íránské hrozbě skryté kontakty.

Teherán Izrael neuznává a íránští vedoucí představitelé opakovaně hovoří o jeho zničení.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 52 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Další zprávy