Íránský parlament diskutoval o protivládních protestech. Desítky demonstrantů opustily vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2018 19:51
Protivládní demonstrace se v Íránu konaly od 28. prosince. Vyžádaly si 22 obětí a více než tisícovku zatčených.
Protesty v Íránu.
Protesty v Íránu. | Foto: ČTK

Teherán - Íránské úřady mají objasnit, jaká byla přesně příčina několikadenních protivládních protestů v zemi. Zároveň mají vysvětlit také svůj postup vůči demonstrantům. 

Vyzval je k tomu íránský parlament, který v neděli o bouřlivých událostech minulých dnů debatoval za zavřenými dveřmi. Podle agentury DPA informoval o závěru jednání zákonodárného sboru mluvčí předsedy parlamentu Alího Larídžáního.

Poslanci mohli při nedělním zasedání interpelovat ohledně nedávných  demonstrací a aktuální situace ministra vnitra, šéfa tajné služby, několik velitelů policie a revolučních gard. Přítomni byli i intendant státní televize a tajemník národní bezpečnostní rady.

"Nechceme, aby byla porušována lidská práva demonstrantů jen proto, že vyjadřují kritiku," řekl po zasedání mluvčí Laríndžáního. Dodal, že pokud došlo při zatýkání k chybám, musejí být okamžitě napraveny. DPA k tomu poznamenala, že v neděli odpoledne již byly překvapivě propuštěny desítky zadržených demonstrantů.

Teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí předtím oznámil, že se na svobodu dostane 70 demonstrantů. "Tento trend bude pokračovat," uvedl také podle agentury ISNA. Vzápětí ale dodal, že vůdců nepokojů se to týkat nebude.

Zadržený exprezident

Panarabský list Al-Kuds Al-Arabí, který vychází v Londýně, informoval v neděli s odvoláním na nejmenované hodnověrné zdroje z Teheránu, že byl kvůli nepokojům zadržen bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Úřady ho obviňují z podněcování k nepokojům. Důvodem k zadržení jsou podle deníku exprezidentovy výroky z 28. prosince, kdy protivládní protesty vzplanuly.

Při návštěvě města Búšehr prý řekl: "Někteří ze současných vůdců žijí odtrženi od problémů a starostí lidí a nevědí nic o realitě ve společnosti". Írán podle něj trpí "špatným řízením" a vláda prezidenta Hasana Rúháního si "myslí, že země je jejím majetkem a lidé jsou nevzdělaná společnost".

Šéf nejvyšší školské rady Mahdí Navíd Azam zase podle agentury Reuters sdělil, že na základních školách byla zakázána výuka angličtiny. "Výuka angličtiny na státních a nestátních základních školách v rámci oficiálních osnov je proti zákonům a nařízením," řekl v sobotu ve státní televizi. Podle íránských vysokých duchovních otevírá anglický jazyk cestu k západní "kulturní invazi".

Spiknutí USA a Izraele

Protivládní demonstrace se v Íránu konaly od 28. prosince. Vyžádaly si 22 obětí a více než tisícovku zatčených. Obavy vzbuzuje jejich další osud, zvláště poté, co pro ně konzervativní duchovní Ahmad Chátámí při páteční modlitbě v Teheránu požadoval nejvyšší tresty.

Původní požadavky na zlepšení ekonomické situace a protesty proti zdražování přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a protesty se oficiálně označují jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Ty demonstranty podpořily.

Elitní íránské revoluční gardy v prohlášení zveřejněném na svém webu Sepahnews oznámily, že nepokoje rozdmýchané zahraničními nepřáteli byly potlačeny. Za iniciátory protestů označily "Spojené státy, Británii, sionistický režim (Izrael), Saúdskou Arábii, farizeje (mudžáhidy) a monarchisty".

Do protestů se zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety.

Policejní mluvčí řekl, že většina zatčených byla "oklamána", aby se zapojili do nepokojů a byla už propuštěna na kauci. "Vůdci nepokojů jsou ale drženi ve vězení," napsala státní agentura IRNA.

Video: Tak vypadaly protirežimní protesty v Íránu

Protivládní protesty v Íránu, které měla vyvolat špatná ekonomická situace v zemi, si vyžádaly už desítky obětí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy