Íránský režim varoval demonstranty, že tvrdě zakročí silou. Vypnul sociální sítě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 12. 2017 18:24
Protivládní protesty začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu.
Protesty v Teheránu.
Protesty v Teheránu. | Foto: Reuters

TeheránÍránské ministerstvo vnitra po třech dnech protivládních demonstrací varovalo,  že zakročí silou..

Foto: Aktuálně.cz

Státní televize s odvoláním na anonymní zdroj informovala, že vláda se rozhodla pro "udržení klidu a bezpečnosti" dočasně zablokovat komunikační aplikaci Telegram a přístup k sociální síti Instagram, které účastníci protestů využívají.

Při zásahu bezpečnostních složek proti protestům v západoíránském městě Dorúd v noci na neděli zahynuli nejméně dva lidé.Ííránské úřady jejich smrt podle agentury Reuters připisují teroristům z hnutí Islámský stát či jiným podobným zahraničním skupinám.

"Na sobotní nelegální demonstraci v Dorúdu propukly násilné střety a dva lidé byli bohužel zabiti," oznámilo vedení provincie Lúrestán, jejíž je Dorúd součástí.

V sobotu policie zatkla po celé zemi 200 lidí.

"Ti, kteří poškozují veřejný majetek, narušují pořádek a porušují zákony, musí počítat s tím, že budou za své jednání pohnáni k odpovědnosti," uvedlo ministerstvo vnitra v reakci na vlnu demonstrací.

"S ohledem na udržování míru a bezpečnosti občanů" se prý íránská nejvyšší rada národní bezpečnosti rozhodla dočasně omezit přístup k aplikaci Telegram a sociální síti Instagram.

Tyto kanály používali demonstranti k šíření zpráv a videozáznamů z protestů a také k jejich organizaci.

Výkonný ředitel společnosti Telegram Pavel Durov už dříve na Twitteru uvedl, že "íránské úřady blokují přístup většině Íránců", napsala agentura AP. Podle místních je prý momentálně komunikační aplikace z mobilních telefonů nedostupná.

Protivládní protesty jsou od roku 2009, kdy lidé vyšli do ulic na znamení nesouhlasu se znovuzvolením tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Současné demonstrace jsou projevem nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu. Přerostly však do kritiky duchovního vůdce Alího Chameneího, jehož někteří demonstranti označili za diktátora. Jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku.

Íránské Revoluční gardy a íránská armáda pomáhají syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi. Teherán ho rovněž podporuje finančně.

Agentura AFP uvádí, že zprávy z Íránu je nyní obtížné ověřovat, neboť oficiální státní média mají nevyvážené zpravodajství, na internetu se navíc šíří různé fámy.

Demonstrany podpořil americký prezident Donald Trump a varoval íránský režim před použitím síly.

 

Právě se děje

Další zprávy