Je to historické vítězství, raduje se Sanders z úspěchu ve stranickém klání v Nevadě

ČTK ČTK
23. 2. 2020 11:54
Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve stranickém klání demokratů o nominaci na kandidaturu v prezidentských volbách v americkém státě Nevada. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž si Sanders upevnil pozici aktuálního lídra mezi demokratickými aspiranty na post šéfa Bílého domu.
Bernie Sanders, kandidát na amerického prezidenta se svou ženou Jane
Bernie Sanders, kandidát na amerického prezidenta se svou ženou Jane | Foto: ČTK

Po sečtení hlasů z více než poloviny volebních okrsků má Sanders podporu 47 procent delegátů. Druhé místo drží s 19 procenty bývalý viceprezident Joe Biden, který dlouho platil za favorita volebního klání.

Třetí v pořadí Pete Buttigieg, jenž je bývalým starostou města South Bend v Indianě, získal 15 procent a senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová deset procent hlasů. Kolem čtyř procent zatím berou podnikatel Tom Steyer a senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová.

"Dnes jde o historické vítězství, protože jsme zvítězili v nejvíce rozmanitém státě v Americe," uvedl Sanders v projevu, v němž se prohlásil vítězem. "Vyhrajeme, protože spojujeme náš národ v multirasovou a multigenerační koalici," dodal levicový politik, který se označuje za demokratického socialistu. Učinil tak s odkazem na skutečnost, že Nevada byla prvním státem stranického klání demokratů s výrazným podílem černošského a hispánského obyvatelstva.

Sandersovo triumfální vítězství ale podle agentury AP může přispět k prohloubení rozporů uvnitř Demokratické strany, jejíž čelní představitelé jsou přesvědčeni, že vermontský senátor je příliš ideologicky vyhraněný a jako zástupce levicového křídla nemá šanci ve volbách porazit současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

"Dříve než nominujeme senátora do souboje, v němž vyzve současného prezidenta, bychom se měli střízlivě podívat na to, co je v sázce z pohledu naší strany, našich hodnot a lidí, kteří mají tolik co ztratit. Senátor Sanders věří v nezvratnou ideologickou revoluci, která nechá stranou většinu demokratů, nemluvě o většině všech Američanů," formuloval svou kritiku v rámci gratulace k vítězství Sandersův volební soupeř Buttigieg.

Miliardář Bloomberg do boje zatím nezasáhl

První dvě klání o kandidaturu na post šéfa Bílého domu za Demokratickou stranu se odehrála v převážně bělošských státech Iowa a New Hampshire. Po nich v souboji o nominaci vedl Sanders před Buttigiegem, který byl v předchozích dvou měřeních sil překvapivě úspěšný.

Biden zaznamenal v Nevadě kýžený slušný výsledek po chabých výkonech v Iowě a New Hampshire, kde skončil čtvrtý, respektive pátý. "Tisk je připraven lidi rychle prohlásit za mrtvé, ale my jsme naživu, vracíme se a vyhrajeme," řekl Biden svým stoupencům v největším nevadském městě Las Vegas.

Do stranického klání v Nevadě nezasáhl miliardář Michael Bloomberg, který do něj hodlá nastoupit až v takzvaném volebním superúterý třetího března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech najednou a bude se rozdělovat více než třetina všech kandidátů na červencový nominační sjezd strany v Milwaukee.

V souboji v Nevadě se rozdělí jen 36 demokratických delegátů na stranický sjezd z celkových 3979, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta. Kromě toho však Nevada vyšle ještě 12 takzvaných superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.

Straničtí funkcionáři z několika míst Nevady hlásili nesrovnalosti se sčítáním hlasů. Dělo se tak navzdory opatřením, která demokraté přijali ve snaze vyhnout se podobným problémům, které nastaly při stranickém klání v Iowě. Výsledky tam byly zveřejněny až s několikadenním zpožděním.

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy