Rijád, Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se již do té míry zotavil ze svých zranění, která utrpěl na začátku června, že v příštích osmačtyřiceti hodinách promluví v médiích a také se brzy vrátí ze Saúdské Arábie do Jemenu.
Podle tajemníka Ahmada Súfího se Sálih objeví v tisku, ačkoliv mu popáleniny stále ještě působí značné obtíže.
Prezident se na veřejnosti neukázal od 3. června, kdy na jeho palác zaútočila ozbrojená opozice. Sálih tehdy při výbuchu nepřátelského granátu utrpěl vážná zranění včetně rozsáhlých popálenin.
Byl proto letecky dopraven do Saúdské Arábie, kde se léčí v nemocnici v Rijádu.
Původní zprávy hovořily o tom, že má popáleniny až na 40 procentech těla, zdroje z jeho okolí však agentuře Reuters v pondělí řekly, že jeho zranění tak zlá nejsou.
Sálih je podle svého mluvčího v dobrém stavu a dál řídí jemenské vládní záležitosti, i když z Rijádu.
Jemen v rozvratu
V zemi nyní zastupuje Sáliha viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, faktickou vládu v rukou mají ale Sálihovi synové Ahmad a Chálid, kteří brání jakýmkoli změnám, dokud se jejich otec nevrátí ze Saúdské Arábie.
Situace v zemi se stále zhoršuje, hrozí kmenová válka a na jihu se ke slovu stále více hlásí jemenská odnož Al-Káidy, což velmi znepokojuje Saúdskou Arábii i Spojené státy.
Přístav Aden je téměř v obležení nejrůznějších islamistických skupin, z nichž některé mají vazby na Al-Káidu.
Islamisté už obsadili několik měst, útočí na věznice, osvobozují radikály, které v nich věznil Sálih, a také vylupují banky a přepadávají armádní sklady.
V hlavním městě Saná mezitím mezi lidmi narůstá averze vůči Saúdské Arábii a Spojeným státům. V neděli se v jemenské metropoli opět konaly desetitisícové demonstrace požadující Sálihovo odstoupení.
Protestující ale také ostře odsoudili Rijád a Washington za jejich postoj k jemenskému prezidentovi. Podle nich Saúdové a Američané nejsou ochotni rázně vystoupit proti Sálihovi, který se proto dál drží u moci.
Kdo stojí za džihádisty?
Jemenský prezident byl dlouho velkým spojencem USA v boji proti Al-Káidě. Od Washingtonu dostával proto mnohamilionovou pomoc v dolarech a Američané také cvičili elitní jemenské vojáky v boji proti terorismu.
Podle Jemenců není však rozvrat na jihu země žádnou náhodou. Radikální islamisté volající po džihádu a islámském státu již od března drží Zindžibár, hlavní město provincie Abján, ležící jen asi hodinu jízdy od Adenu, a získávají na jihu stále větší kontrolu.
Sálihovi vojáci přitom vyklidili pozice téměř bez boje. Američany vycvičená protiteroristická jednotka nebyla vůbec nasazena.
Většina Jemenců je přesvědčena, že prezident klidně nechává jih svému osudu, protože potřebuje všechny ozbrojené složky k pacifikaci neozbrojených demonstrantů v hlavním městě a na severu země.
Navíc je možné, že džihádisty nejen toleruje, ale tiše přímo povzbuzuje k dalším výbojům navzdory svým oficiálním proklamacím o nebezpečí nástupu islamistů v Jemenu, aby mohl těžit z nastalého chaosu.