Jemenské kmeny jdou proti prezidentovi, desítky mrtvých

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2011 15:27
Prezident Sálih nemůže boj s mocnými kmenovými svazy přežít, soudí Eurasia Group
Stráž hlída dům Sádiqa Ahmara.
Stráž hlída dům Sádiqa Ahmara. | Foto: Reuters

Saná - Křehké příměří mezi mocnými jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem je definitivně v troskách.

Stejně jako v dalších arabských zemích, i v Jemenu čelí už po několik měsíců autoritářský prezident Alí Abdalláh Sálih tlaku veřejnosti, která by ho ráda po třech desítkách let sesadila z pomyslného trůnu.

Desítky mrtvých

K demonstrantům se postupně připojili i vlivní kmenoví vůdci. Od minulého týdne ale dochází mezi nimi a prezidentovou armádou k ozbrojeným potyčkám. Udržet střelbu na uzdě se oběma stranám nepodařilo.

V metropoli Saná jsou podle dostupných zpráv slyšet děla i ruční zbraně. Na rozích postávají bojovníci z kmenového svazu Hašid, kteří už ovládli několik vládních budov. Jen během uplynulé noci přišly o život čtyři desítky lidí.

"Sálih s největší pravděpodobností rok 2011 jakožto jemenský prezident nepřežije," soudí Euroasia Group, konzultantská společnost, jež se zabývá analyzováním politických poměrů v rizikových oblastech světa.

Dvě křídla nesoucí Jemen

Šajch Sadiq Ahmar, vůdce kmenového konfederace Hašid, poslal své muže do boje s jemenským prezidentem až nedávno. Poté, co se ho hlava státu pokusila zabít.

Kdo je Sadíq Ahmar?

  • vůdce nejvlivnějšího kmenového svazu Hašid
  • rodina Ahmarů patří k nejvýznamějším v Jemenu
  • studoval v Egyptě a USA
  • jeho otec Abduláh byl až do své smrti v roce 2008 k Sálihovi loajální
  • bratr Hamíd je byznysmen, dřív byl považován za možného Sálihova nástupce
  • Sadíq Ahmar se proti Sálihovi postavil letos březnu, kdy prezident uvalil na jeho rodinu zatykače

Sálihův klan přitom také patří k Hašidu. Ten je co do počtu až druhým největším, zato nejvlivnějším kmenovým uskupením v zemi se sídlem v hlavním městě Saná.

První zmínky o Hašidu pocházejí z doby tisíce let před naším letopočtem.

Ke starobylé kmenové alianci se teď přidal i svaz Bakíl, což bude znamenat podle znalců jemenských poměrů definitivní Sálihův konec. Bakíl se totiž může pyšnit největším počtem příslušníků ze všech.

V Jemenu platí pořekadlo, že Hašid a Bakíl jsou jako dvě křídla státu. Bez jednoho či druhého se neudrží ve vzduchu.

"Pokud se opravdu spojí proti Sálihovi, nebude mít sebemenší možnost vládnout," soudí odborník na jemenskou politiku Gregory Johnsen z Princeton University.

"Znamená to ale, že k demokratickému předání moci pravděpodobně nedojde. Stane se tak spíš za pomoci cíly," hodnotí situaci v Jemenu ve své zprávě Eurasia Group.

Strach Západu z Al-Káidy

Jemen je nejchudší arabskou zemí s více než třicetiprocentní nezaměstnaností. Reálná možnost občanské války straší zejména USA a jejich spojence a jemenského souseda - Saúdskou Arábii.

Ropná mocnost se navíc obává, že se veřejné protesty proti autoritářskému režimu přenesou i na její půdu.

Tradiční společnost se stala v posledních letech rájem pro radikální islamistické skupiny v čele s tamní odnoží teroristické organizace Al-Káidy.

Obavy z násilného převzetí některou z těchto skupin je ale podle odborníků zabývajících se jemenskou politikou velmi nepravděpodobné. Boje v hlavním městě Saná jsou v tuto chvíli ve znamení kmenového vyřizování účtů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy