Jemenské kmeny jdou proti prezidentovi, desítky mrtvých

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2011 15:27
Prezident Sálih nemůže boj s mocnými kmenovými svazy přežít, soudí Eurasia Group
Stráž hlída dům Sádiqa Ahmara.
Stráž hlída dům Sádiqa Ahmara. | Foto: Reuters

Saná - Křehké příměří mezi mocnými jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem je definitivně v troskách.

Stejně jako v dalších arabských zemích, i v Jemenu čelí už po několik měsíců autoritářský prezident Alí Abdalláh Sálih tlaku veřejnosti, která by ho ráda po třech desítkách let sesadila z pomyslného trůnu.

Desítky mrtvých

K demonstrantům se postupně připojili i vlivní kmenoví vůdci. Od minulého týdne ale dochází mezi nimi a prezidentovou armádou k ozbrojeným potyčkám. Udržet střelbu na uzdě se oběma stranám nepodařilo.

V metropoli Saná jsou podle dostupných zpráv slyšet děla i ruční zbraně. Na rozích postávají bojovníci z kmenového svazu Hašid, kteří už ovládli několik vládních budov. Jen během uplynulé noci přišly o život čtyři desítky lidí.

"Sálih s největší pravděpodobností rok 2011 jakožto jemenský prezident nepřežije," soudí Euroasia Group, konzultantská společnost, jež se zabývá analyzováním politických poměrů v rizikových oblastech světa.

Dvě křídla nesoucí Jemen

Šajch Sadiq Ahmar, vůdce kmenového konfederace Hašid, poslal své muže do boje s jemenským prezidentem až nedávno. Poté, co se ho hlava státu pokusila zabít.

Kdo je Sadíq Ahmar?

  • vůdce nejvlivnějšího kmenového svazu Hašid
  • rodina Ahmarů patří k nejvýznamějším v Jemenu
  • studoval v Egyptě a USA
  • jeho otec Abduláh byl až do své smrti v roce 2008 k Sálihovi loajální
  • bratr Hamíd je byznysmen, dřív byl považován za možného Sálihova nástupce
  • Sadíq Ahmar se proti Sálihovi postavil letos březnu, kdy prezident uvalil na jeho rodinu zatykače

Sálihův klan přitom také patří k Hašidu. Ten je co do počtu až druhým největším, zato nejvlivnějším kmenovým uskupením v zemi se sídlem v hlavním městě Saná.

První zmínky o Hašidu pocházejí z doby tisíce let před naším letopočtem.

Ke starobylé kmenové alianci se teď přidal i svaz Bakíl, což bude znamenat podle znalců jemenských poměrů definitivní Sálihův konec. Bakíl se totiž může pyšnit největším počtem příslušníků ze všech.

V Jemenu platí pořekadlo, že Hašid a Bakíl jsou jako dvě křídla státu. Bez jednoho či druhého se neudrží ve vzduchu.

"Pokud se opravdu spojí proti Sálihovi, nebude mít sebemenší možnost vládnout," soudí odborník na jemenskou politiku Gregory Johnsen z Princeton University.

"Znamená to ale, že k demokratickému předání moci pravděpodobně nedojde. Stane se tak spíš za pomoci cíly," hodnotí situaci v Jemenu ve své zprávě Eurasia Group.

Strach Západu z Al-Káidy

Jemen je nejchudší arabskou zemí s více než třicetiprocentní nezaměstnaností. Reálná možnost občanské války straší zejména USA a jejich spojence a jemenského souseda - Saúdskou Arábii.

Ropná mocnost se navíc obává, že se veřejné protesty proti autoritářskému režimu přenesou i na její půdu.

Tradiční společnost se stala v posledních letech rájem pro radikální islamistické skupiny v čele s tamní odnoží teroristické organizace Al-Káidy.

Obavy z násilného převzetí některou z těchto skupin je ale podle odborníků zabývajících se jemenskou politikou velmi nepravděpodobné. Boje v hlavním městě Saná jsou v tuto chvíli ve znamení kmenového vyřizování účtů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy