Rusy otrávila whisky s metanolem, obětí pančovaného alkoholu jsou desítky

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
10. 12. 2015 20:41
Před svátky zaplavil trh v Rusku pančovaný alkohol. Vláda dokonce zvažuje zakázat prodej lihovin přes internet. Oběti jsou hlášeny ze Sibiře i z okolí Moskvy. Na severu ruské metropole navíc policie odhalila i sklad se stovkami tisíc láhví se smrtícím obsahem a zadržela podnikatele, který je údajně vyráběl i pančoval. Falešné nápoje distribuované prostřednictvím internetu pod značkou kvalitních destilátů jsou již delší dobu lukrativním zdrojem příjmu. Zájemce láká hlavně nízká cena. Padělky značek jsou navíc často kvalitně provedené.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Desítky lidí se v Rusku otrávily po požití alkoholu s vysokým obsahem metanolu, který zaplavil tamní trh před nadcházejícími novoročními oslavami.

V Krasnojarském kraji na Sibiři zemřelo během dvou listopadových týdnů 14 lidí, které zlákala mimořádně levná whisky. Další oběti jsou hlášeny z Orenburské či Kurské oblasti, z Čuvašska i z okolí Moskvy.

V reakci na kritickou situaci vláda zvažuje zákaz prodeje alkoholu přes internet.

Policie odhalila sklad s pančovaným alkoholem

Na severu ruské metropole byl odhalen sklad se stovkami tisíc láhví se smrtícím obsahem. Policie v Moskvě zadržela ázerbájdžánského podnikatele, jenž údajně stojí za výrobou pančovaného alkoholu, který se dodával do několika regionů. Není však jasné, zda se distribuci nebezpečné tekutiny podařilo zamezit.

"Musíte pečlivě zvažovat, kde před Novým rokem nakupujete alkohol. Nejde o padělanou vodku nakoupenou někde ve sklepě. Přes internet to prodávají i potravinářské sítě," uvedl mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin.

Falešné nápoje distribuované přes internet pod značkami kvalitních destilátů jsou již delší dobu lukrativním zdrojem příjmu. Poslední dobou se ale na trhu objevilo velké množství láhví, které napodobují luxusní nápoje z dovozu.

Ruská policie v minulých dnech zabavila desítky tisíc láhví distribuovaných v obalech podobných populární americké whisky Jack Daniel's, jejíž obsah z 60 procent tvořil metanol.

Nenakupujte přes internet, vyzval gubernátor

Gubernátor Krasnojarského kraje Viktor Tolokonskij vyzval obyvatele regionu, aby přestali riskovat zdraví a nakupovat alkohol přes internet. "Lidé, kteří nakoupili smrtící jed v láhvích označených jako whisky Jack Daniel's, zemřeli, aniž stačili přivolat lékařskou pomoc," uvedl podle agentury TASS.

Úřady tvrdí, že se distributor pančovaného alkoholu na Sibiři sám přihlásil s tím, že o vadném obsahu láhví nevěděl.

V lesích kolem Krasnojarsku i na dalších místech se mezitím objevily skládky pančovaného alkoholu. Obchodníci se prý masově zbavují pochybné produkce. "V Krasnojarsku nikdo netušil, že v láhvích je metylový líh. Jedna žena zemřela poté, co se napila z láhve nalezené v popelnici. Lidé vyhazují zapečetěné nápoje poté, co se zprávy o jedovatém obsahu rozšířily," citovala agentura prodejce.

Zájemce láká nízká cena

Policie tvrdí, že četné zájemce o falešnou whisky upoutala mimořádně nízká cena. Láhev alkoholu, který běžně přijde na více než tisíc rublů, se na internetu dosud nabízí za 100 či 200 rublů. Na první pohled se přitom od originálu neliší. Mezi oběťmi je prý dokonce policista, který zřejmě ochutnal zabavenou tekutinu.

Ruské weby se přitom stále hemží nabídkou "kvalitního alkoholu za nízké ceny". Značky jako Jack Daniel's, Red Label nebo Chivas Regal lze nakoupit za průměrnou cenu vodky, která v Rusku přijde na méně než 200 rublů. Některé weby přiznávají, že jde o "kopie elitních nápojů".

Další pak "vyhlášené značky" nabízejí přímo v kanystrech. "Nebojte se kanystrů. Dobrého alkoholu musí být hodně," vybízí potenciální klienty výrobce. V pětilitrových nádobách se nabízí nápoje jako whisky Grant's, tequilla Sauza Gold, rum Capitan Morgan Black, gin Gordon's či vodka Absolut. Všechno za jednotnou cenu 1200 rublů. Při nákupu tří kanystrů lze i smlouvat.

"Pro zájemce o whisky Jack Daniel's jsou duplikáty vynikající řešení. Je lepší pořídit si jeden litr levně a dovolit si několik dalších nápojů, než utrácet za pouhou jednu láhev originálu," motivuje zájemce jeden z webů. Na výběr dává irskou, americkou či skotskou variantu, jejichž chuť a aroma si prý nezadají s pravými nápoji.

Vláda zakázala prodej alkoholu z prášku

Vláda začátkem měsíce rozhodla o zákazu prodeje alkoholu z prášku, který již zaregistroval ruský patentový úřad. Do Ruska by se "rozpustný" alkohol mohl dostat zejména z USA.

Podle ruského tisku se americká společnost Lipsmark LLC, která pod názvem Palcohol nabízí "suchou" verzi vodky, rumu či několika koktejlů, chystala v polovině příštího roku vstoupit na tamní trh. Úřady však prý mají za to, že by se tento prostředek mohl zneužívat pro výrobu falešných nápojů.

Padělky mají vysokou kvalitu

Expert z Ruského centra pro průzkum alkoholového trhu Vadim Drobiz tvrdí, že zhruba třetina značkového alkoholu v Rusku je falešná. V rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta uvedl, že loni se v zemi vypilo 55 milionů litrů "pravé" whisky, zatímco dovezeno bylo pouze 40 milionů. "Znamená to, že padělky jsou velmi kvalitně provedené a mnohdy je nemohou odlišit ani profesionálové," uvedl.

Podle něj mnozí Rusové nakupují láhve vyhlášených značek na svátky, aby se pochlubili návštěvě. Často se zásobují dopředu a z pančovaného alkoholu se pak stává "časovaná bomba", dodal. Metanol v pančovaném alkoholu se však podle něj v Rusku objevuje spíš výjimečně. Výrobci falešných lihovin prý běžně poměr směsi spíše pečlivě hlídají a dbají na to, aby zbytečně neupozorňovali na svou činnost.

V Česku v důsledku požití lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu zemřelo na 50 lidí. Dva členové organizované skupiny, která nápoje z tzv. metanolové kauzy, jež vypukla na podzim 2012, vyráběla a distribuovala, byli odsouzeni k doživotí. Jeden muž nedávno zemřel na otravu metanolem v kladenské nemocnici. Původ alkoholu, který pozřel, není jasný.

 

Právě se děje

Další zprávy