Rusové otevřeli novou frontu. Mariupol očekává útok

Martin Novák Martin Novák
28. 8. 2014 14:14
Kolona tanků a obrněnců obsadila město Novoazovsk. Síly na obranu Mariupolu máme, tvrdí Ukrajinci.
Boje v Mariupolu utichly v polovině června.
Boje v Mariupolu utichly v polovině června. | Foto: Reuters

Mariupol – Vpád ruských vojsk do města Novoazovsk a otevření nové fronty na jihovýchodě Ukrajiny představuje nebezpečí pro dvousettisícové město Mariupol a celé ukrajinské pobřeží Azovského moře.

Dobrovolníci z praporu Azov vytlačili separatisty z města po těžkých bojích už v červnu a byl to tehdy první výrazný úspěch ukrajinských ozbrojených sil.

Teď je ale protivník silnější, kolona tanků a obrněnců překročila ruskou hranici a víceméně bez boje obsadila Novoazovsk. Ukrajinští vojáci se stáhli, utekli i všichni představitelé místní správy.

Novoazovsk dělí od Mariupolu jen čtyřiačtyřicet kilometrů. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli situaci na pobřeží Azovského moře zrušil plánovanou návštěvu Turecka a svolal zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

Na ukrajinských sociálních sítích se vede debata, zda Rusové chtějí jen vázat ukrajinské síly, a ulevit tak obklíčeným separatistům v Doněcku a Luhansku, nebo zda jde o pokus ovládnout celý pás kolem Azovského moře, a dosáhnout tak spojení pevninského Ruska s Krymem.

Poloostrov je od Ruska oddělen Kerčským průlivem, most se teprve bude stavět.

Ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že Vladimir Putin realizuje svůj plán na zdvojnásobení rozlohy území ovládaného proruskými separatisty. Měl být proveden už v červenci, ale zhatilo ho sestřelení malajsijského boeingu nedaleko Doněcka.

Podle informací ukrajinského serveru 24.tv.ua se v Mariupolu připravuje obrana města. Vojáci kopají zákopy a odpůrci separatistů formují dobrovolnické skupiny.

Lide začínají nakupovat potraviny do zásoby.

Dnes v osmnáct hodin se má uskutečnit mítink proti "ruské okupaci" na hlavním náměstí.

"Putin musí pochopit, že jsme proti vojenské agresi," cituje server jednoho z organizátorů.

Mariupol je sídlem velkých oceláren a jedním z průmyslových center na východě Ukrajiny. Azovské moře je zároveň bohatým nalezištěm nerostných surovin a kontrola pobřeží může být důležitá z hlediska dodávek pomoci a zbraní separatistům na lodích.

Ukrajinští dobrovolníci odjíždějí na frontu.
Ukrajinští dobrovolníci odjíždějí na frontu. | Foto: Reuters

Vedení ukrajinské armády tvrdí, že sil na obranu města je dostatek, na silnicích stojí dlouhá kolona ukrajinských tanků a obrněnců.

Server 24.tv.ua informuje o tom, že se aktivizují příznivci separatistů a přemlouvají lidi, aby se dali do služeb Doněcké lidové republiky. Povstalci prý přijdou brzy, tvrdí.

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko v rozhovoru s ruskými novináři otevřeně přiznal, že na straně povstalců v Doněcké a Luhanské oblasti bojují ruští vojáci. Hovořil o třech a čtyřech tisících, kteří podle něj separatistům pomáhají "ve volném čase."

Zprávu zveřejnila i webová stránka Doněcké lidové republiky.

"Myslím si, že jen u Rusů je tak silný odpor proti cizímu neštěstí a proti nespravedlnosti, kdekoli na světě se vyskytuje. Vzhledem k tomu ruští dobrovolníci vždy přijdou na pomoc první a nešetří své životy za svobodu a nezávislost jiných národů," řekl Zacharčenko.

Zástupkyně Svazu matek ruských vojáků Valentina Melnikovová odhaduje počet Rusů válčících na Ukrajině přibližně na patnáct tisíc. Vysoce postavený představitel NATO řekl agentuře Reuters, že počet bojujících Rusů na Ukrajině odhaduje na "více než tisíc. "Moskva stále popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů.

Eskalace na pobřeží Azovského moře se odehrává jen dva dny poté, co na summitu v Minsku vyzval Vladimir Putin k uzavření příměří na Ukrajině a k mírovému jednání. Petro Porošenko tam řekl, že Moskva musí přestat s vyzbrojováním separatistů.

Těžké boje pokračují na dalších místech východní Ukrajiny. Při ostřelování Doněcka zemřelo v noci jedenáct lidí, armáda vyslala posily do Ilovajska, kde se ukrajinské jednotky dostaly do obklíčení povstalců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy