reklama
 
 

Rusové otevřeli novou frontu. Mariupol očekává útok

28. 8. 2014 14:14
Kolona tanků a obrněnců obsadila město Novoazovsk. Síly na obranu Mariupolu máme, tvrdí Ukrajinci.

Mariupol – Vpád ruských vojsk do města Novoazovsk a otevření nové fronty na jihovýchodě Ukrajiny představuje nebezpečí pro dvousettisícové město Mariupol a celé ukrajinské pobřeží Azovského moře.

Dobrovolníci z praporu Azov vytlačili separatisty z města po těžkých bojích už v červnu a byl to tehdy první výrazný úspěch ukrajinských ozbrojených sil.

Teď je ale protivník silnější, kolona tanků a obrněnců překročila ruskou hranici a víceméně bez boje obsadila Novoazovsk. Ukrajinští vojáci se stáhli, utekli i všichni představitelé místní správy.

Novoazovsk dělí od Mariupolu jen čtyřiačtyřicet kilometrů. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli situaci na pobřeží Azovského moře zrušil plánovanou návštěvu Turecka a svolal zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

Na ukrajinských sociálních sítích se vede debata, zda Rusové chtějí jen vázat ukrajinské síly, a ulevit tak obklíčeným separatistům v Doněcku a Luhansku, nebo zda jde o pokus ovládnout celý pás kolem Azovského moře, a dosáhnout tak spojení pevninského Ruska s Krymem.

Poloostrov je od Ruska oddělen Kerčským průlivem, most se teprve bude stavět.

Ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že Vladimir Putin realizuje svůj plán na zdvojnásobení rozlohy území ovládaného proruskými separatisty. Měl být proveden už v červenci, ale zhatilo ho sestřelení malajsijského boeingu nedaleko Doněcka.

Podle informací ukrajinského serveru 24.tv.ua se v Mariupolu připravuje obrana města. Vojáci kopají zákopy a odpůrci separatistů formují dobrovolnické skupiny.

Lide začínají nakupovat potraviny do zásoby.

Dnes v osmnáct hodin se má uskutečnit mítink proti "ruské okupaci" na hlavním náměstí.

"Putin musí pochopit, že jsme proti vojenské agresi," cituje server jednoho z organizátorů.

Mariupol je sídlem velkých oceláren a jedním z průmyslových center na východě Ukrajiny. Azovské moře je zároveň bohatým nalezištěm nerostných surovin a kontrola pobřeží může být důležitá z hlediska dodávek pomoci a zbraní separatistům na lodích.

Vedení ukrajinské armády tvrdí, že sil na obranu města je dostatek, na silnicích stojí dlouhá kolona ukrajinských tanků a obrněnců.

Server 24.tv.ua informuje o tom, že se aktivizují příznivci separatistů a přemlouvají lidi, aby se dali do služeb Doněcké lidové republiky. Povstalci prý přijdou brzy, tvrdí.

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko v rozhovoru s ruskými novináři otevřeně přiznal, že na straně povstalců v Doněcké a Luhanské oblasti bojují ruští vojáci. Hovořil o třech a čtyřech tisících, kteří podle něj separatistům pomáhají "ve volném čase."

Zprávu zveřejnila i webová stránka Doněcké lidové republiky.

"Myslím si, že jen u Rusů je tak silný odpor proti cizímu neštěstí a proti nespravedlnosti, kdekoli na světě se vyskytuje. Vzhledem k tomu ruští dobrovolníci vždy přijdou na pomoc první a nešetří své životy za svobodu a nezávislost jiných národů," řekl Zacharčenko.

Zástupkyně Svazu matek ruských vojáků Valentina Melnikovová odhaduje počet Rusů válčících na Ukrajině přibližně na patnáct tisíc. Vysoce postavený představitel NATO řekl agentuře Reuters, že počet bojujících Rusů na Ukrajině odhaduje na "více než tisíc. "Moskva stále popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů.

Eskalace na pobřeží Azovského moře se odehrává jen dva dny poté, co na summitu v Minsku vyzval Vladimir Putin k uzavření příměří na Ukrajině a k mírovému jednání. Petro Porošenko tam řekl, že Moskva musí přestat s vyzbrojováním separatistů.

Těžké boje pokračují na dalších místech východní Ukrajiny. Při ostřelování Doněcka zemřelo v noci jedenáct lidí, armáda vyslala posily do Ilovajska, kde se ukrajinské jednotky dostaly do obklíčení povstalců.

autor: Martin Novák | 28. 8. 2014 14:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama