Rusové otevřeli novou frontu. Mariupol očekává útok

Martin Novák Martin Novák
28. 8. 2014 14:14
Kolona tanků a obrněnců obsadila město Novoazovsk. Síly na obranu Mariupolu máme, tvrdí Ukrajinci.
Boje v Mariupolu utichly v polovině června.
Boje v Mariupolu utichly v polovině června. | Foto: Reuters

Mariupol – Vpád ruských vojsk do města Novoazovsk a otevření nové fronty na jihovýchodě Ukrajiny představuje nebezpečí pro dvousettisícové město Mariupol a celé ukrajinské pobřeží Azovského moře.

Dobrovolníci z praporu Azov vytlačili separatisty z města po těžkých bojích už v červnu a byl to tehdy první výrazný úspěch ukrajinských ozbrojených sil.

Teď je ale protivník silnější, kolona tanků a obrněnců překročila ruskou hranici a víceméně bez boje obsadila Novoazovsk. Ukrajinští vojáci se stáhli, utekli i všichni představitelé místní správy.

Novoazovsk dělí od Mariupolu jen čtyřiačtyřicet kilometrů. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli situaci na pobřeží Azovského moře zrušil plánovanou návštěvu Turecka a svolal zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

Na ukrajinských sociálních sítích se vede debata, zda Rusové chtějí jen vázat ukrajinské síly, a ulevit tak obklíčeným separatistům v Doněcku a Luhansku, nebo zda jde o pokus ovládnout celý pás kolem Azovského moře, a dosáhnout tak spojení pevninského Ruska s Krymem.

Poloostrov je od Ruska oddělen Kerčským průlivem, most se teprve bude stavět.

Ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že Vladimir Putin realizuje svůj plán na zdvojnásobení rozlohy území ovládaného proruskými separatisty. Měl být proveden už v červenci, ale zhatilo ho sestřelení malajsijského boeingu nedaleko Doněcka.

Podle informací ukrajinského serveru 24.tv.ua se v Mariupolu připravuje obrana města. Vojáci kopají zákopy a odpůrci separatistů formují dobrovolnické skupiny.

Lide začínají nakupovat potraviny do zásoby.

Dnes v osmnáct hodin se má uskutečnit mítink proti "ruské okupaci" na hlavním náměstí.

"Putin musí pochopit, že jsme proti vojenské agresi," cituje server jednoho z organizátorů.

Mariupol je sídlem velkých oceláren a jedním z průmyslových center na východě Ukrajiny. Azovské moře je zároveň bohatým nalezištěm nerostných surovin a kontrola pobřeží může být důležitá z hlediska dodávek pomoci a zbraní separatistům na lodích.

Ukrajinští dobrovolníci odjíždějí na frontu.
Ukrajinští dobrovolníci odjíždějí na frontu. | Foto: Reuters

Vedení ukrajinské armády tvrdí, že sil na obranu města je dostatek, na silnicích stojí dlouhá kolona ukrajinských tanků a obrněnců.

Server 24.tv.ua informuje o tom, že se aktivizují příznivci separatistů a přemlouvají lidi, aby se dali do služeb Doněcké lidové republiky. Povstalci prý přijdou brzy, tvrdí.

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko v rozhovoru s ruskými novináři otevřeně přiznal, že na straně povstalců v Doněcké a Luhanské oblasti bojují ruští vojáci. Hovořil o třech a čtyřech tisících, kteří podle něj separatistům pomáhají "ve volném čase."

Zprávu zveřejnila i webová stránka Doněcké lidové republiky.

"Myslím si, že jen u Rusů je tak silný odpor proti cizímu neštěstí a proti nespravedlnosti, kdekoli na světě se vyskytuje. Vzhledem k tomu ruští dobrovolníci vždy přijdou na pomoc první a nešetří své životy za svobodu a nezávislost jiných národů," řekl Zacharčenko.

Zástupkyně Svazu matek ruských vojáků Valentina Melnikovová odhaduje počet Rusů válčících na Ukrajině přibližně na patnáct tisíc. Vysoce postavený představitel NATO řekl agentuře Reuters, že počet bojujících Rusů na Ukrajině odhaduje na "více než tisíc. "Moskva stále popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů.

Eskalace na pobřeží Azovského moře se odehrává jen dva dny poté, co na summitu v Minsku vyzval Vladimir Putin k uzavření příměří na Ukrajině a k mírovému jednání. Petro Porošenko tam řekl, že Moskva musí přestat s vyzbrojováním separatistů.

Těžké boje pokračují na dalších místech východní Ukrajiny. Při ostřelování Doněcka zemřelo v noci jedenáct lidí, armáda vyslala posily do Ilovajska, kde se ukrajinské jednotky dostaly do obklíčení povstalců.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy