reklama
 
 

Živě: Na Ukrajině vojensky nezasáhneme, říká Barack Obama

Aktualizováno 29. 8. 2014 0:10
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
23:59

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval proruské rebely, aby poskytli humanitární koridor na východní Ukrajině, aby tamní obklíčené ukrajinské vládní jednotky mohly opustit bitevní pole. Uvedl to podle agentury Reuters v noci na pátek v prohlášení Kreml.

"Vyzývám síly milice, aby otevřely humanitární koridor pro obklíčené ukrajinské vojáky s cílem se vyhnout zbytečným obětem a umožnit jim bezpečně opustit oblast bojů a jít ke svým rodinám," uvedl podle Reuters Putin. Proruské milice podle něj mají přitom poskytnout nezbytnou lékařskou péči zraněným.

Putin také řekl, že Rusko bude dále poskytovat humanitární pomoc civilistům na východě Ukrajiny. Před necelým týdnem poskytl tuto pomoc první ruský konvoj a poté se vrátil do Ruska.

Rusko - Vladimir Putin Foto: Reuters
22:45

Barack Obama během tiskové konference dále vyloučil, že by Spojené státy podnikaly vojenské kroky, aby vyřešily problém na Ukrajině.  

22:19

Prezident USA Barack Obama řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu, že za násilí na východě Ukrajiny nese zodpovědnost Rusko, které zároveň vyzbrojuje a financuje separatisty.  

Rusko je podle Obamy kvůli svým akcím na východě Ukrajiny momentálně izolovanější než kdykoliv od konce studené války.  

Obama dodal, že ho ukrajinský prezident Petro Porošenko navštíví během září v Bílém domě.

Barack Obama Barack Obama | Foto: Reuters
21:38

Spojené státy v reakci na pronikání Rusů na východní Ukrajinu zvažují řadu možností, jak reagovat, přičemž za "nejefektivnější a nejlepší nástroj" považují sankce, řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

"Vojenské řešení podle nás není vhodným přístupem, takže zvažujeme všechny možné nástroje a posuzujeme, zda je můžeme použít při řešení diplomatickými prostředky," řekla Psakiová. Mluvčí uvedla, že USA zaznamenaly eskalaci agrese Ruska na Ukrajině.

21:26

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína se "večer kanonáda (v Doněcku) utišila, po ulici v centru občas projede auto." Reportér to uvedl na svém Twitteru.  

21:22

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil znepokojení nad zprávami, že boje na východě Ukrajiny se rozšířily dál na jih.

Pan Ki-mun se domnívá, že rozšíření bojů by v případě potvrzení znamenalo "nebezpečnou eskalaci" krize, řekl mluvčí generálního tajemníka OSN. "Mezinárodní společenství nesmí dovolit, aby se situace dál vyhrocovala, ani nelze připustit pokračování násilí a ničení, které konflikt vyvolal na východní Ukrajině," řekl novinářům mluvčí Stéphane Dujarric.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Foto: Vojtěch Marek
21:11

Ruský diplomat Vitalij Čurkin řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN, že současná krize je "přímým důsledkem bezohledné politiky Kyjeva, který vede válku proti vlastním lidem".

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti, že o Putina o invazi na Krym požádal svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters
20:54

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald's dočasně uzavřel další tři restaurace v Rusku, a to v důsledku inspekcí tamního úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor. Oznámila to dnes agentura Reuters.

Úřad Rospotrebnadzor již dříve nařídil v Rusku uzavřít pět restaurací McDonald's. Tvrdí přitom, že v provozovnách zjistil porušování hygienických předpisů, a odmítá, že by šlo o odvetu za západní sankce vůči Rusku.

20:41

Nejnovější vývoj kolem ukrajinské krize zkomplikuje rozhovory evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera s ruským ministrem energetiky Alexanderem Novakem o dodávkách ruského plynu.

Oettinger uvedl, že dá při rozhovorech s Novakem a zástupci ruské plynárenské společnosti Gazprom jasně najevo, že zhoršující se situace na Ukrajině by mohla poškodit dlouhodobé vztahy v energetice.

20:21

Informace o vpádu ruských vojáků na východ Ukrajiny jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky velice závažné a je nutné je prověřit. Rostoucím napětím v oblasti je Česká republika znepokojena, dodal v písemném prohlášení. 

Pokud by se podle Sobotky potvrdilo, že došlo k vojenské invazi na Ukrajinu, znamenalo by to po obsazení Krymu další nepřijatelné porušení mezinárodního práva. "Vítám fakt, že se již tuto sobotu schází Evropská rada, kde budeme mít možnost po seriózním vyhodnocení všech nových skutečností koordinovat postoj EU k aktuálnímu dění na Ukrajině," uvedl předseda české vlády.

První zasedání vlády Foto: Vojtěch Marek
20:09

Začalo zasedání Rady bezpečnosti OSN ohledně eskalace konfliktu na východní Ukrajině. Živý přenos z jednání můžete sledovat ZDE.

vlajka - OSN
20:03

Italský ministerský předseda Matteo Renzi sdělil v telefonickém rozhovoru Vladimiru Putinovi, že vstup ruských vojsk na ukrajinské území je eskalací krize.  

Itálie - Matteo Renzi - Senát Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
18:52

Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny tvrdí, že znovu zavede odvody. Branci podle agentury Interfax, která citovala místní tiskové agentury, ale nebudou posláni do bojů na východě země.  

18:48

Německá kancléřka Angela Merkelová připustila možnost diskuze na sobotním summitu Evropské Unie ohledně dalších sankcí vůči Rusku.

"V březnu jsme jasně řekli, že dojde-li k další eskalaci, budeme hovořit o možnosti nových sankcí," dodala Merkelová.  

Angela Merkelová Foto: Reuters
18:42

Podle Slawomira Debského, předsedy polsko-ruské Komise pro složité záležitosti, eskalace ruské agrese proti Ukrajině zvýší tlak v EU na zavedení dalších sankcí. 

Nejbolestnější by pro Rusko byly sankce dotýkající se finančního a bankovního systému. Velmi bolestivé by podle Debského bylo vyloučení ruských bank ze systému SWIFT, což by během několika hodin vedlo k ekonomickému black-outu Ruska.

Zároveň roste potřeba posílení signálu, že mezinárodní společenství neakceptuje Putinovo chuligánské chování v mezinárodní politice. "I když se členským státům EU do nových sankcí nechce, mohou se ukázat jediným nástrojem, který mají unijní politici po ruce," řekl Debski.

Jiná věc podle Debského je, že sankce budou fungovat jen ve spojení s dodávkami zbraní pro Ukrajinu, která je obětí agrese. "Vláda v Kyjevě o ni musí jen požádat a opřít se přitom o článek 51 charty OSN," řekl Debski.

18:31

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax důrazně popřelo, že by se na ukrajinském území nacházely ruské vojenské jednotky.   

17:51

Ukrajinský prezident vyzval k národní jednotě při obraně východu Ukrajiny. "V tyto dny a hodiny se odehrává opravdová bitva za skutečnou nezávislost našeho státu," řekl podle agentury Unian.

Mluvčí ukrajinské armády mezitím ujistil, že se ukrajinské jednotky přeskupily při obraně Mariupolu. Mají prý dost vojáků, aby přístav uhájily. "Pracujeme na plánech protiofenzívy," řekl novinářům mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

17:46

Situace na východě Ukrajiny je sice mimořádně složitá, ale dá se zvládnout a není důvod propadat panice. Prohlásil to ukrajinský prezident Petro Porošenko na úvod dnešního mimořádného zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.

"Budu otevřený: situace je nepochybně mimořádně složitá a nikdo se to nechystá zlehčovat. Ale dá se zvládnout, je dostatečně pod kontrolou, abychom nepropadali panice, zachovali chladnokrevnost, zdravý rozum a úsudek ohledně našich dalších kroků," řekl Porošenko podle ukrajinských médií. "Panika je stejná zbraň našeho nepřítele jako tanky, transportéry a kalašnikovy. Umožňuje pronikat do hloubi území a pokoušet se destabilizovat celou zemi," varoval.

Ukrajina - Slavjansk - Porošenko Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve Slavjansku. | Foto: Reuters
17:22

Kremlem financovaná televize Russia Today zveřejnila záběry vlajky povstalců, která zavlála nad Novoazovskem.

17:09

Britský premiér David Cameron vyzval Kreml k neprodlenému zastavení postupu ruských tanků na Ukrajinu. Podle reportéra BBC varoval prezidenta Vladimira Putina před následky.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 28. 8. 2014 9:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama