Separatisté konzula zavraždili, protože nechtěl platit daně

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2014 17:00
Na východě Ukrajiny "mizí" lidé. Jde o vyřizování účtů, snahu zbohatnout i umlčet odpůrce.
Foto: Nekropole Info

Vilnius/Luhansk – Litva udělila svému honorárnímu konzulovi v Luhansku Mykolovi Zelenecovi vyznamenání. In memoriam.

Zpráva o jeho násilné smrti v sobotu otřásla pobaltskou republikou, ostře ji odsoudila i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, která prohlásila, že vrazi musejí být vypátráni a potrestáni.

Mizí stovky lidí

Na územích ovládaných proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti podle svědectví uprchlíků mizí lidé, kteří buď odmítají s povstalci spolupracovat, nebo jim dávat peníze.

Mykola Zelenec byl jedním z nich. Podnikatel, který obchodoval s protipožární technikou, se honorárním konzulem Litvy v Luhansku stal teprve letos v červnu.

Pohřešován byl dvanáct dní, jeho smrt oznámil na Twitteru šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Dalia Grybauskaiteová.
Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Podrobnosti únosu a vraždy vycházejí na povrch teprve po několika dnech.

Nepotvrdily se spekulace, že by šlo o pomstu za politiku litevské prezidentky Dalii Grybauskaiteové, která ostře kritizuje Vladimira Putina a prosazovala evropské sankce vůči Rusku.

Podle zjištění litevského serveru 15min.lt bylo důvodem jeho vraždy a únosu odmítnutí platit "daně" samozvané "Luhanské lidové republice", kterou separatisté v Luhansku a okolí vyhlásili.

Zelenec se netajil tím, že republiku považuje za nelegální a žádné daně platit nebude. Pokračující spory skončily vraždou.

Litevský velvyslanec v Kyjevě uvedl, že se Zelenecem hovořil před tragédií a že nechtěl opustit Luhansk.

Nebezpečné město

O tom, že podnikatelům hrozilo v Luhansku nebezpečí, hovořil nedávno v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny Čech Pavel Česnek, který ve městě pracoval jako manažer v továrně na výrobu lokomotiv Luhansktěplovoz.

Odjel z Ukrajiny v červnu poté, co se rozšířily zprávy, že separatisté začali brát do zajetí cizí manažery v Doněcku.

V Luhansku žilo před válkou bezmála půl milionu lidí, více než polovina jich už město opustila.

Někteří uprchlíci z Luhanské a Doněcké oblasti tvrdí, že separatisté ve svých věznicích zadržují stovky osob. Prokyjevských aktivistů, bývalých státních úředníků nebo lidí, kteří se z nějakého důvodu dostali s rebely do konfliktu.

Oficiálně je pohřešováno podle Kyjeva 375 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy