Rusové očekávají ukrajinskou zteč v Chersonu. Stahují tam vojáky, staví zátarasy

Martin Novák Martin Novák
1. 8. 2022 16:56
V pět měsíců trvající válce většinou Rusové útočili a Ukrajinci je odráželi. Na jihovýchodě země v Ruskem okupované Chersonské oblasti je teď situace opačná. Ukrajina chystá protiofenzívu s cílem okupovaná města a vesnice dobýt zpět.
Ruské armádní vozidlo parkuje v centru okupovaného Chersonu.
Ruské armádní vozidlo parkuje v centru okupovaného Chersonu. | Foto: Reuters

Kromě stejnojmenného hlavního města oblasti Chersonu je důležitým strategickým bodem malé město Nova Kachovka. Tam se nachází vodní nádrž, která je důležitá pro zásobování Krymu vodou. Pro Rusy je tak klíčové udržet si kontrolu nad tímto místem.

Ukrajinští představitelé hovoří o tom, že Cherson je třeba dobýt zpět, z několika důvodů. Takový úspěch by výrazně pozvedl morálku ukrajinské armády a také by ukázal světu, že dodávky zbraní mají smysl nejen na obranu, ale že je s nimi Ukrajina schopna i získávat své území zpět.

Říká to i bezpečnostní expert Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. "Úspěšná protiofenzíva v Chersonské oblasti má pro Ukrajinu v tuto chvíli větší význam než například teoretická snaha dobývat zpět Donbas. Pro Kyjev je důležité Cherson dobýt jak z ekonomických důvodů, tak politických. Pokud ruská armáda toto území ubrání, přibude jistě na Západě skeptických hlasů, které budou zpochybňovat smysluplnost dalších dodávek zbraní na Ukrajinu a volat po jednání s Ruskem. Naopak úspěch ukrajinské protiofenzívy významným způsobem posílí ukrajinskou morálku a odhodlanost Západu poskytovat Kyjevu maximální možnou podporu ve snaze dobýt i zbytek území okupovaných Ruskem po letošním únoru," řekl před dvěma týdny online deníku Aktuálně.cz.

"Rozhodně bych neřekl, že se jedná o nereálný úkol, a z pohledu širší ukrajinské strategie pravděpodobně jde o správné rozhodnutí. Je ale potřeba počítat s tím, že to bude pro ukrajinskou armádu mnohem obtížnější, než bylo bránění Kyjeva nebo nedávná omezená protiofenzíva u Charkova," dodal Smetana.

Ničí mosty, zabíjejí kolaboranty

Ukrajinci dobyli v posledních týdnech několik vesnic, ale frontová linie se nachází zhruba dvacet až pětadvacet kilometrů západně od Chersonu. Armáda se snaží oslabit ruské pozice ve městě a kolem něj palbou na mosty přes Dněpr, na železnici a na muniční sklady.

Mosty přes Dněpr jsou vesměs zničené a Rusové se je snaží nahradit provizorními pontonovými mosty a trajekty. Partyzánské oddíly na okupovaném území se navíc snaží likvidovat kolaboranty z Rusy dosazené okupační správy a útočí i na ruské vojenské kolony.

Rusové ale měli dost času se v Chersonu opevnit. Podle některých svědectví zprovoznili ve městě dvě cementárny, které dodávají beton na opevnění obranné linie. Zároveň přesouvají z Krymu i Donbasu mnoho vojáků k Chersonu. Ofenzíva bude téměř jistě znamenat velké ztráty lidí i techniky na ukrajinské straně.

"Rusko má stále k dispozici velké zásoby zbraní schopných zasáhnout cíle ve velké vzdálenosti. Cherson obklopilo chráněnými obrannými liniemi. Ztráta vojáků je pro Ukrajinu velký rizikem, proto musí být operace důkladně naplánována. Ruský potenciál slábne, ale pořád je nebezpečný," řekl k tomu pro týdeník Newsweek bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zagorodňuk.

Ponechat Cherson v ruských rukou ale podle něj není pro Kyjev možné. "Z Chersonu mohou kdykoliv ohrožovat Mykolajiv a z Mykolajivu pak Oděsu. Rusové se nevzdali snahy dostat pod kontrolu celé pobřeží Černého moře," uvedl Zagorodňuk.

Lidé žijí ve sklepích

Cherson měl před válkou 280 tisíc obyvatel, ve městě jich podle různých odhadů zůstala zhruba polovina. Rusové město dobyli v prvních dnech invaze na přelomu února a března poté, co se ukrajinská obrana kolem města zhroutila. Prezident Volodymyr Zelenskyj dříve oznámil, že po válce začne důkladné vyšetřování, kde se stala chyba a kdo může za to, že Cherson tak rychle padl.

"V některých vesnicích nezůstal stát jediný dům, veškerá infrastruktura je zničená. Mnoho lidí žije ve sklepích," napsal na sociální síti Telegram gubernátor Chersonské oblasti Dmytro Butrij.

Video: Konec války letos neočekávám, říká Bahenský

Ukrajinci mají poměrně velkou šanci dobýt oblast kolem Chersonu zpět. Budou se o to snažit i proto, aby Západu ukázali, že jeho podpora má smysl. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy