Ruští vojáci v okupovaných městech likvidují vše, co připomíná Ukrajinu. Lidé mizí

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2022 6:40
V okupovaných městech jižní a východní Ukrajiny invazní armáda nastoluje ruské pořádky. Mizí modro-žluté ukrajinské vlajky a místo nich se objevují ruská trikolora, vlajky dvou separatistických lidových republik nebo dokonce sovětské rudé prapory s hvězdou, srpem a kladivem.
Do 30 sekund: Ruští okupanti “mažou” Ukrajinu. | Video: Aktuálně.cz

Podle svědectví Ukrajinců vlají sovětské vlajky z období komunismu v několika okupovaných městech a vesnicích, včetně Chersonu či čerstvě dobyté Kreminně, kterou Rusové plně ovládli teprve v úterý.

Devátého května se na Rudém náměstí bude konat vojenská přehlídka u příležitosti sovětského vítězství nad nacistickým Německem. Zahraniční rozvědky předpokládají, že ruský prezident Vladimir Putin chce po armádě k tomuto datu přesvědčivé úspěchy na Ukrajině a důkazy o získaném území. Sovětská symbolika je součástí ruských oslav konce druhé světové války.

Nejde ale jen o vlajky. Začínají se vracet také sochy Vladimira Iljiče Lenina. Ty ukrajinské úřady v minulých letech demontovaly v rámci takzvané dekomunizace, Rusové ale podle svědků vrátili sochu tohoto komunistického vůdce na náměstí v okupovaném městě Heničesk.

Kuriózní přitom je, že Vladimir Putin ve svém televizním projevu dva dny před začátkem invaze označil Lenina za jednoho z viníků údajné historické nespravedlnosti, jíž ruský prezident mínil přiřknutí východní Ukrajiny Kyjevu. Podle Putina je tato oblast historicky ruská a je třeba napravit křivdu, kterou prý způsobil Lenin a jeho bolševici.

Nedostatek potravin i léků

Cherson je po Mariupolu největším ukrajinským městem, které ruská armáda ovládla. Před válkou měl přibližně 280 tisíc obyvatel a invazní síly jej kontrolují už od 2. března. Zpočátku vojáci propouštěli ven Ukrajince, kteří chtěli odejít, ale varovali je, že se už nebudou moct vrátit. Že jejich byty dostanou lidé z Krymu nebo odjinud z Ruska, kteří se v Chersonu usadí.

Mapa okupovaných území Ukrajiny.
Mapa okupovaných území Ukrajiny. | Foto: Aktuálně.cz

Podle některých svědectví je ve městě nedostatek léků a obchody s potravinami nejsou zásobovány. Humanitární pomoc z území ovládaného ukrajinskou vládou Rusové blokují. Pro obyvatele jsou dostupné pouze dodávky z Krymu a Ruska, pro které si chodí na nádraží.

Podle ruského deníku Novaja Gazeta platí v Chersonu zákaz vycházení od osmi večer do šesti ráno, ve městě nejsou pohonné hmoty ani plyn, ale trolejbusy jezdí zadarmo.

Okupanti ruší vysílání ukrajinských televizí, naopak dostupné jsou ruské kanály. V prvních dnech invaze se stovky Chersoňanů scházely s ukrajinskými vlajkami na hlavním náměstí, ruští vojáci je rozháněli slzným plynem a některé účastníky protestů bili. Putinovy síly tu také zničily památník ukrajinským bojovníkům, padlým od roku 2014 ve válce na Donbasu, a strhli jejich fotografie.

Zatýkání a věznění

Jedna z chersonských uprchlic Aljona popsala svoji zkušenost s ruskými vojáky na jejich kontrolním stanovišti. "Chtěli po mně SIM kartu do mobilu a říkali, že ji zaplatí. Když jsme se dali do řeči, tak mě přesvědčovali, že museli přijít na Ukrajinu, protože chtěla 1. března na Rusko zaútočit. A jak je možné, že to prý nevím," uvedla Ukrajinka.

V okupovaných územích se množí se zprávy o tom, že Rusové s pomocí místních kolaborantů zatýkají a vězní lidi, kteří v minulosti aktivně vystupovali proti ruské propagandě nebo upozorňovali na hrozbu z Ruska. Podle deníku Ukrajinska pravda byl zadržen například ředitel chersonského divadla. Místní hovoří o tom, že před válkou ve městě žil Španěl, který po příchodu ruských vojáků beze stopy zmizel.

Útoky ale směřují i v opačném směru: ve středu byl nalezen mrtev v rozstříleném autě v Chersonu proruský aktivista Valerij Kulešov.

Obklíčíme je

Změna poměrů se dotkla také školství. Rusové nutí ukrajinské učitele, aby v některých předmětech změnili výklady tak, aby splňovaly ruské osnovy. Podobným způsobem před lety postupovaly také úřady v separatistické Doněcké a Luhanské lidové republice.

Ukrajinská kontrarozvědka má informace o tom, že okupanti se v Chersonu a okolí pokusí zinscenovat referendum o vyhlášení takzvané Chersonské lidové republiky. Ta by pak po vzoru Doněcké a Luhanské vyhlásila samostatnost s tím, že se v budoucnu připojí k Rusku.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olexej Arestovič ve čtvrtek popřel informace, že by se ukrajinská armáda chystala na město zaútočit a dobýt ho zpět. "Na Cherson přímo nezaútočíme. Jednoduše ho obklíčíme. Stejně jako jsme to udělali u Kyjeva v Buči, Hostomelu nebo Irpini. Když se (Rusové) ocitali v obklíčení, utekli," vysvětlil Arestovič.

Video: Východ Ukrajiny ztracený není, říká generál Petr Pavel

Pád Mariupolu je otázkou dnů, spíše hodin. Obráncům chybí munice a zdravotnický materiál, který se tam už nemá jak dostat. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy