Rusko se prý západních sankcí neobává, má plán

ČTK ČTK
13. 9. 2014 15:43
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků. | Foto: Thinkstock

Moskva - Rusko vypracovalo odstupňovaný plán reakce na západní sankce, který se dokáže vyrovnat i s tím nejtvrdším dopadem amerických sankčních kroků proti Rusku. V ruské televizi to v sobotu prohlásil ekonomický poradce Kremlu Andrej Belousov. Upozornil ale, že jde pouze o přípravu k obraně.

Brusel a Washington v pátek zavedly nové, rozšířené sankce proti Rusku, které mají Moskvu potrestat za její podporu východoukrajinských separatistů. Sankce postihují řadu velkých ruských státních firem v rezortech financí, zbrojního průmyslu a energetiky a rozšiřují i jmenovitý seznam osob zařazených na "černou listinu". Evropská unie i USA daly zároveň najevo, že v případě příznivého vývoje na východě Ukrajiny sankce omezí nebo zruší.

"Máme samozřejmě plán," komentoval Belousov spekulace o rozsahu ruské reakce. "Byl vypracován ještě v době, kdy jsme jen cítili, že jsou sankce možné. Hovořit o našich plánech veřejně by ale bylo stejné, jako rozhlašovat plány generálního štábu před bitvou," uvedl poradce prezidenta Putina.

Dovoz aut omezíme, kořalky ne

Podle spekulací ruských novinářů, které v pátek částečně potvrdil sám Belousov, by se ruské odvetné kroky mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.

Intenzivně se v Rusku probírá i možnost embarga na dovoz západních lihovin a vína. Tuto možnost ale Belousov popřel. "Rozhodně nebudeme nařizovat, aby whisky nahradila samohonka," poznamenal s odkazem na domácí pálení lihovin, široce rozšířené na ruském venkově.

Možnost omezení dovozu automobilů ale Belousov naopak připustil s tím, že výpadky v importu by mohla nahradit zvýšená produkce montážních závodů, které vybudovaly zahraniční automobilky v Rusku. Jeden z nich je v ruské Kaluze, kde se vyrábějí vozy Škoda Fabia a Octavia.

Plány na ruskou reakci jsou podle Belousova strukturované a obsahují jak drobná opatření, tak i ty nejtvrdší odvetné kroky. "Jde ale stále ještě o možnosti, nehovoříme o tom, že odvetná opatření budou bezodkladně vyhlášena," upozornil poradce.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy