Rusko se prý západních sankcí neobává, má plán

ČTK ČTK
13. 9. 2014 15:43
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.
Ruské odvetné kroky se mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků. | Foto: Thinkstock

Moskva - Rusko vypracovalo odstupňovaný plán reakce na západní sankce, který se dokáže vyrovnat i s tím nejtvrdším dopadem amerických sankčních kroků proti Rusku. V ruské televizi to v sobotu prohlásil ekonomický poradce Kremlu Andrej Belousov. Upozornil ale, že jde pouze o přípravu k obraně.

Brusel a Washington v pátek zavedly nové, rozšířené sankce proti Rusku, které mají Moskvu potrestat za její podporu východoukrajinských separatistů. Sankce postihují řadu velkých ruských státních firem v rezortech financí, zbrojního průmyslu a energetiky a rozšiřují i jmenovitý seznam osob zařazených na "černou listinu". Evropská unie i USA daly zároveň najevo, že v případě příznivého vývoje na východě Ukrajiny sankce omezí nebo zruší.

"Máme samozřejmě plán," komentoval Belousov spekulace o rozsahu ruské reakce. "Byl vypracován ještě v době, kdy jsme jen cítili, že jsou sankce možné. Hovořit o našich plánech veřejně by ale bylo stejné, jako rozhlašovat plány generálního štábu před bitvou," uvedl poradce prezidenta Putina.

Dovoz aut omezíme, kořalky ne

Podle spekulací ruských novinářů, které v pátek částečně potvrdil sám Belousov, by se ruské odvetné kroky mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.

Intenzivně se v Rusku probírá i možnost embarga na dovoz západních lihovin a vína. Tuto možnost ale Belousov popřel. "Rozhodně nebudeme nařizovat, aby whisky nahradila samohonka," poznamenal s odkazem na domácí pálení lihovin, široce rozšířené na ruském venkově.

Možnost omezení dovozu automobilů ale Belousov naopak připustil s tím, že výpadky v importu by mohla nahradit zvýšená produkce montážních závodů, které vybudovaly zahraniční automobilky v Rusku. Jeden z nich je v ruské Kaluze, kde se vyrábějí vozy Škoda Fabia a Octavia.

Plány na ruskou reakci jsou podle Belousova strukturované a obsahují jak drobná opatření, tak i ty nejtvrdší odvetné kroky. "Jde ale stále ještě o možnosti, nehovoříme o tom, že odvetná opatření budou bezodkladně vyhlášena," upozornil poradce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy