reklama
 
 

Živě: Nové sankce začnou platit v pátek, stihnou i Gazprom

Aktualizováno 11. 9. 2014 21:50
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
21:50

Ukrajina sestavila seznam 35 ruských novinářů, jejichž přítomnost na Ukrajině je nežádoucí. V Kyjevě to oznámil šéf ukrajinské Národní rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jurij Artemenko. Jména odmítl zveřejnit s tím, že je to v kompetenci ukrajinské tajné služby SBU.
Podle agentury Unian je vznik černého seznamu reakcí Kyjeva na údajně pomlouvačnou nacionalistickou kampaň, kterou zejména ruská státní média rozpoutala proti Ukrajině po pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

19:50

Evropská unie se vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Brusel a vedoucí představitelé členských států EU by měli občanům EU jasně vysvětlit, proč je vystavují riziku konfrontace, hospodářské stagnace a ztráty pracovních míst," konstatuje se v prohlášení, které ruské ministerstvo zakončilo provoláním "Dejte konečně lidem šanci na mír".

18:50

Za strategickou chybu a mylnou kalkulaci označil nové protiruské sankce Evropské unie ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, odpovědný v ruské vládě za zbrojní a kosmický program. Cílem sankcí je podle něj vyvolat v Rusku nespokojenost obyvatel s politikou prezidenta Vladimira Putina.
"Netrestají jen zbrojní průmysl, ale celou zemi. Sankce proti finančnímu a těžebnímu sektoru mají zhoršit životní podmínky prostých Rusů," soudí vicepremiér. "Chtějí vyvolat masovou nespokojenost s politikou prezidenta Ruska, politikou znovusjednocení s Krymem, s našim národem, se spoluobčany," řekl Rogozin.

17:50

Na východě Ukrajiny od počátku ozbrojených srážek zahynuly dva tisíce příslušníků ruské armády a dalších osm tisíc jich bylo zraněno. S odvoláním na údaje ukrajinské rozvědky to dnes v Kyjevě oznámil armádní mluvčí Andrij Lysenko. Rusko přítomnost svých vojáků na východě Ukrajiny popírá.

"V ruské společnosti roste nespokojenost, vyvolaná informacemi o smrti velkého počtu ruských vojáků na Ukrajině," uvedl mluvčí.

17:14

Do okolí prezidenta Vladimira Putina se vloudila "pátá kolona" řízená z ciziny, která zmařila naději na konečné vítězství separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti.

V rozhovoru pro separatistickou agenturu Novorossija to prohlásil někdejší povstalecký "ministr obrany" Igor Girkin-Strelkov.

"Když byla vojenská pomoc Ruska životně důležitá a mohla vést k prakticky nenásilnému osvobození Nového Ruska, agenti začali křičet hesla o nepřípustnosti takové pomoci," postěžoval si.

"Zrádci podali pomocnou ruku armádě zločinců, která byla na hranici zkázy. Rozhodli se vyhlásit příměří a chtějí odevzdat všechny vybojované pozice. Ostudnější dohody si lze stěží představit."

Igor Girkin-Strelkov, vojenský velitel proruských separatistů. Foto: Reuters
16:38

Ukrajina se chce podle ministra zahraničí Pavla Klimkina "maximálně sblížit s NATO".

"Chceme rozvíjet to, co nám umožní pozvednout naši armádu, náš bezpečnostní sektor na úroveň standardů NATO," řekl šéf diplomacie v rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina.

15:46

Rusko se kvůli sankcím Západu začíná poohlížet po jiných trzích i v oblasti vesmírného programu. Ruská vesmírná agentura proto chce elektroniku odebírat z jižní Asie.

"Rozvineme vztahy s Čínou, Jižní Koreou, Indií, Singapurem a dalšími zeměmi," prohlásil generální ředitel agentury Igor Komarov.

15:32

Herman Van Rompuy rovněž upozornil, že Evropská komise a evropská diplomatická služba mají za úkol připravit i návrhy změn, pozastavení či zrušení protiruských sankcí.

15:29

Potvrzeno! Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy oficiálně oznámil, že tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku začnou platit v pátek.

Ruským firmám se ztíží přístup na evropské kapitálové trhy a ještě více bude omezen export určitých typů zboží.

Sankční seznam se rovněž rozšíří o jména 24 lidí, jimž bude zmrazen majetek a zakázán vstup na území EU.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu. | Foto: Reuters
15:18

Ukrajinská vláda předpokládá, že jí na topnou sezonu bude chybět 5 miliard kubických metrů zemního plynu. Z Ruska ho kvůli sporům o dluh a cenu už několik měsíců neodebírá, do zásobníků jí tak plyn momentálně proudí pouze zpětně ze Slovenska.

V úterý reverzní dodávky zastavilo i Polsko, a to kvůli faktu, že samo dostává od Gazpromu méně plynu.

14:28

Ruský Gazprom tvrdí, že do Polska dodává nezměněné množství zemního plynu.

Mluvčí společnosti Sergej Kuprijanov tak podle agentury ITAR-TASS odmítl výroky polského plynárenského koncernu, podle něhož ve středu přišlo do Polska o 45 % plynu méně.

Plynový zásobník Foto: Vojtěch Marek
14:24

Ruské jednotky na Ukrajině se přemisťují, oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"Ukrajinská armáda zaznamenala přeskupování ruských ozbrojených sil a teroristů v pohraničních oblastech a místech, která dočasně kontrolují ozbrojenci," prohlásil. "Území Ukrajiny opustilo více než deset nákladních aut s vojáky a dvě cisterny."

14:21

Třístranné rozhovory o dodávkách zemního plynu mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií budou pokračovat 20. září v Berlíně. Informovala o tom Marlene Hölznerová, mluvčí eurokomisaře pro energetiku.

14:03

Osmadevadesát procent obyvatel Krymu už má ruský pas, oznámil šéf Ruského federálního migračního úřadu Petr Jaroš.

Dodal, že 3500 lidí občanství odmítlo, a tak se ani nebudou moci zúčastnit voleb, které Rusko čekají tuto neděli.

13:34

Státy EU se na sankcích dohodly už v pondělí, jejich vstoupení v platnost se ale posunulo. Velvyslanci členských států se od pondělka několikrát sešli, aby jednali o dalším postupu.

Diskuse se prý vedla zejména o tom, za jakých podmínek budou sankce zrušeny.

13:31

Zpravodajské agentury píší, že se nové sankce dotknou i ruských ropných koncernů Rosněfť, Transněfť a ropné divize Gazpromu.

Sídlo Gazpromu v Moskvě. Sídlo Gazpromu v Moskvě. | Foto: Reuters
13:22

Faktické spuštění nových omezení, kterým je jejich publikace v oficiálním věstníku, ale bylo v pondělí o "několik dní" odloženo s ohledem na příměří panující nyní na východě Ukrajiny. Podle dnešní dohody diplomatů by měla být podoba sankcí publikována už v pátek.

13:20

Nový balík protiruských sankcí začne platit v pátek, napsaly s odvoláním na diplomatické zdroje v Bruselu agentury DPA a AFP.

Unie také do října podrobně zhodnotí vývoj na východě Ukrajiny a na základě tohoto hodnocení začne zvažovat možné přehodnocení úrovně protiruských omezení.

12:37

Polský plynárenský koncern PGNiG oznámil, že dodávky plynu z Ruska dál prudce padají. "Ve středu Gazprom nedodal 45 % nasmlouvaného plynu," citoval server Gazeta.pl z prohlášení firmy.

V pondělí to bylo 20 %, v úterý 24 %. Ruský gigant ve středu pouze oznámil, že "Polsko je zásobeno stejným množstvím plynu jako v předešlých dnech", tedy 23 miliony kubických metrů denně.

"Dodávky plynu pro všechny spotřebitele z aktuálně dostupných zdrojů pro vývoz probíhají a přečerpávají se do podzemních zásobníků plynu na území Ruské federace."

12:26

Igor Gikrin-Strelkov, donedávna "ministr obrany" samozvaných separatistických republik, se nehodlá v nejbližší době vrátit na východ Ukrajiny.

Napsala to agentura Interfax s odvoláním na prohlášení, které údajný agent GRU přednesl na své tiskové konferenci v Moskvě.

Igor Girkin-Strelkov, vojenský velitel proruských separatistů. Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 11. 9. 2014 9:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama