Za "první facku" už Rusům nebude hrozit vězení, zákon schválila drtivá většina poslanců

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 27. 1. 2017 10:17
Navzdory silné kritice prošel ruskou Státní dumou zákon, který už nebude viníky domácího násilí trestat vězením. Uvedl to ruský server Meduza.io. Tomu, kdo se v této zemi dopustí domácího násilí na své ženě, manželovi či potomcích, bude hrozit jen pokuta v maximální výši 12 500 Kč nebo veřejně prospěšné práce. Zákon, který si získal přezdívku "fackovací", se vztahuje na "méně časté" a "lehčí" útoky. Navrhovaná legislativa vzešla z pera senátorky Jeleny Mizulinové, která dlouhodobě prosazuje zachování tradiční ruské rodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva Ruští poslanci schválili návrh zákona, který zmírňuje trest za domácí násilí. Drtivá většina byla ve finálním, třetím čtení pro – 380 poslanců zákon podpořilo, pouze tři byli proti. Uvedl to ruský server Meduza.io.

Zákon řeší "méně časté" a "lehčí" útoky. To znamená takové, kvůli kterým neskončí lidé hospitalizovaní v nemocnici.

Sedm let násilí

"Řekla jsem mu, aby přestal, a v tu chvíli mě začal bít," popisuje pro BBC Ruska Anja, jak vypadalo sedm let hrůzy, kdy ji její manžel bil. Žila ve strachu a nevěděla, kde hledat pomoc. Mluví o tiché noční můře.

"Proč prostě neutečete, jako jsem utekla já?" řekla jí prý policistka, když se Anja jednoho dne konečně odhodlala trestný čin nahlásit.

Kvůli tomu, že se násilí odehrávalo v domě jejího manžela, jí ale oznámili, že proti němu nemohou příliš zasáhnout.

"Po nějakou dobu jsem nemohla nechat své malé děti o samotě, a tudíž jsem nemohla jít do nemocnice ukázat zranění. Čekala jsem, až děti povyrostou, aby mohly na policii doložit, co se u nás doma děje," vysvětluje Anja. Postupem času si začala domácí násilí také nahrávat, aby měla další důkaz.

V roce 2011 se Anja s manželem rozvedla, neměla ale kam jít. Skončila proto v azylovém domě určeném pro ženy, které si prošly stejným peklem jako ona.

Trest za domácí násilí? Veřejně prospěšné práce

Tak zní příběh jedné z mnoha žen, které si v Rusku vytrpěly domácí násilí včetně fyzických útoků a slovní šikany.

Nově schválená legislativa, která si získala přezdívku "fackovací zákon", už přitom nebude některé případy domácího násilí považovat za trestný čin. Řešily by se ve správním řízení jako přestupek.

Olga Batalinovová, jedna z autorek zákona, upřesňuje, že návrh řeší "lehčí zranění". Tedy taková, která nevyžadují hospitalizaci v nemocnici a oběť kvůli nim nemusí být v pracovní neschopnosti.

Zákon musí schválit ještě horní komora parlamentu a poté prezident Vladimir Putin.

Jak připomněl deník The New York Times, Putin v minulosti vyjádřil obavy ohledně domácího násilí v Rusku. "Myslím, že to, že dáme facku dítěti, bychom neměli soudit na základě nějakých starých tradic. Je tu jen velmi malá hranice od pohlavku k bití," uvedl na tiskové konferenci minulý rok v prosinci.

Podle zákona postačí, když útočník či útočnice zaplatí pokutu ve výši 30 000 (asi 12 500 Kč), odpracuje 120 hodin veřejně prospěšných prací anebo si ve vězení odsedí maximálně patnáct dní. Pouze kdyby k násilí docházelo dvakrát a vícekrát do roka, mohl by jej soud řešit jako trestný čin.

Legislativa se vztahuje také na domácí násilí na dětech. "Pokud uhodíte své zlobivé dítě, můžete jít až na dva roky do vězení. Pokud vám ale dítě zbije soused, bude se to řešit jen správním řízením," napsala na Twitteru senátorka Jelena Mizulinová, která s návrhem přišla.

Snaha o zachování tradiční ruské rodiny

Mizulinová o zachování tradiční ruské rodiny usiluje dlouhodobě. V roce 2013 se jí podařilo prosadit například také zákon proti LGBT propagandě. V listopadu minulého roku zase navrhla zakázat babyboxy.

"Kultura tradiční ruské rodiny je postavena na autoritě rodičů. Zákony by měly tuto tradici podporovat," uvedla podle serveru BBC Mizulinová.

Podle odhadů, které vychází ze studií ruských regionů, čelí zhruba 600 000 žen psychickému a slovnímu týrání. Ročně pak zemře 14 000 žen na následky zranění, která jim přivodili manželé nebo partneři. To je téměř 40 úmrtí denně. Podle ruského Národního centra pro prevenci násilí pak k domácímu násilí velmi přispívá také alkohol.

Zákon ještě před schválením zdvihl vlnu kritiky. Například novinářka z listu Novaja Gazeta Olga Bobrovová tvrdí, že jen proto, že násilí nezanechá fyzickou stopu na ženě, neznamená to, že se její život nezmění v živoucí peklo. Bobrovová se domnívá, že domácí násilí v Rusku je naprosto běžná věc.

Proti zákonu vznikla taktéž petice, která dosud sesbírala téměř 240 000 podpisů. "Každých dvanáct minut je v Rusku napaden člen rodiny," píše v petici její autorka Alena Popová, která volá po úplně novém zákonu o domácím násilí.

Na ruský parlament se minulý týden obrátila také mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle organizace jde o "nechutný zákon, který bagatelizuje problematiku domácího násilí".

 

Právě se děje

Další zprávy