"Rusko by do roka padlo." Uznávaný ekonom řekl natvrdo, v čem Západ dělá chybu

lis lis
18. 7. 2024 10:05
“Bez přílivu dolarů Rusko do roka padne.” Ekonom Jurij Gorodničenko, kterého někteří Ukrajinci označují za “legendu”, přišel s řešením, které by mohlo zastavit válku na Ukrajině. “Nejúčinnější by byly sankce, které by se dotkly ruského energetického sektoru a snížily jeho příjmy z plynu a ropy - úplné embargo na ruskou energii,” řekl ekonom.
"Mám na mysli sankční horečku Západu." Sankce ostře kritizoval Vladimir Putin například v říjnu 2022 | Video: Reuters

Podle Gorodničenka, který nyní působí na kalifornské univerzitě v Berkeley, Západ udělal chybu v tom, že sankce zaváděl postupně. "Ruská ekonomika se nezhroutila díky strategii tisíce škrtů a Ukrajina teď nemá čas čekat, až se ruská ekonomika konečně zhroutí. Filozofie by měla být jiná - zavést maximum možných omezení najednou a trochu je oslabit až v momentě, když jsou účinná," popsal pro ekonomický web Ekonomična Pravda.

Když země G7 přišly se sankcemi a omezily ceny ropy, nebylo to dle Gorodničenka dostatečně účinné. "Rusko mělo dost času se přizpůsobit vytvořením své stínové flotily, která vyváží ropu navzdory sankcím. Přibližně 90 % ruského vývozu ropy jde přes dvě hlavní trasy: Baltské a Černé moře," vysvětlil přední ukrajinský ekonom. 

"Pokud by se tyto trasy uzavřely, bylo by pro Rusko obtížné přeorientovat své vývozní toky. Dánsko kontroluje výstupy z Baltského moře a Turecko z Černého moře. Politická vůle k 'uzavření' těchto moří je to poslední, co zbývá," doplnil.

Klíčové je také zvyšování daní na Ukrajině, tvrdí Gorodničenko. "Svět poskytl Ukrajině značnou mezinárodní pomoc, ale ta se nakonec sníží a donutí zemi stále více spoléhat na vlastní zdroje. Je kriticky důležité, aby Ukrajina měla nejvyšší úroveň rezerv centrální banky v historii," uvedl.

"Ukrajina již zvýšila spotřební daně, ale plánuje zvýšit i další přímé a nepřímé daně, aby pokryla dalších 500 miliard hřiven (přes 300 miliard korun) rozpočtových výdajů potřebných na válku," dodal s tím, že je v napadené zemi kvůli válce příliš mnoho nejistoty a makroekonomická stabilita je základem vítězství.

Podle něj se vyhlídka na stabilní příliv pomoci stává stále mlhavější. Evropská unie se stále nedohodla na tom, jak Ukrajině poskytne slíbenou půjčku 50 miliard dolarů ze zmrazených ruských aktiv. 

V únoru 2022 ukrajinská centrální banka zavedla devizová omezení, aby zabránila odlivu kapitálu. Před necelým rokem začala omezení zmírňovat a zahájila takzvanou politiku řízené flexibility směnného kurzu. 

Podniky mohou splácet úroky ze zahraničních úvěrů a platit za dovozně-vývozní operace, ale Gorodničenko varoval, že to kvůli nejistotě nemusí trvat dlouho. "Peníze vždy utíkají ze zemí, kde je válka," řekl pro RBC-Ukrajina Gorodničenko. "Na druhou stranu země bude potřebovat zahraniční měnu, pokud svět sníží finanční pomoc," uzavřel.

Reportáž: Za každou cenu. Ruský "mlýnek na maso" u klíčového města se vymyká kontrole (celý článek s videem zde)

„Všechno hoří." Ukrajina bojuje o Toreck, město klíčové pro ruskou logistiku | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy