Damašek/Bejrút - Na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) cílí jen tři z deseti ruských vzdušných útoků. Ty jsou navíc značně nepřesné, a tak nutí další a další obyvatele Sýrie k útěku ze země.
"Nevíme, co tím Rusové sledují,“ prohlásil v Bruselu podle britského serveru The Guardian nejmenovaný americký představitel s tím, že Moskva tím přiživuje evropskou uprchlickou krizi.
Rusko spustilo svoji operaci koncem září a doposud podniklo na 5000 náletů.
Zhruba 70 procent z nich ovšem mířilo na rebely, kteří stojí proti režimu prezidenta Bašára Asada. Nepomáhají tak koalici vedené USA, která své směřuje míří proti radikálům z Islámského státu.
Rusové navíc na džihádisty začali útočit až po veřejné kritice. A aby toho nebylo málo, používají méně přesné naváděcí rakety, než mezinárodní koalice vedená USA.
Co tím Rusové sledují?
Lidskoprávní organizace Amnesty International už koncem roku obvinila Moskvu, že v Sýrii porušuje lidská práva.
Odhaduje, že jen během listopadu bylo při ruských náletech zabito nejméně 200 civilistů. Kreml veškerá nařčení odmítá a tvrdí, že letectvo věnuje maximální péči tomu, aby zabránilo bombardování obytných čtvrtí.
Podle nejnovější zprávy ale ruské letouny zaútočily na syrské město Maarat an-Numán držené protivládními povstalci. Nálet, který zasáhl budovu soudu a přilehlé vězení, si vyžádal 81 životů. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je mezi oběťmi 52 civilistů a vězňů a 23 bojovníků fronty An-Nusra.
Věznici byla podle dostupných informací kontrolována frontou An-Nusra, islamistickou organizací, která se hlásí k Al-Káidě.
Podle OSN byla mezitím uzavřena dohoda o vyslání humanitárního konvoje do obléhaného syrského města Madájá, které ovládá protiasadovské opozice. Pomoc by měla vyrazit v pondělí.
OSN také tvrdí, že 40 tisícům obyvatel obce hrozí smrt hladem. O vyhlášení lokálního příměří se vyjednávalo řadu měsíců.
Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011. Od té doby zemi opustilo před 4,4 milionu obyvatel a jejich značná část se snaží dostat do Evropy.