Hlad jako zbraň, lidé v klecích. Tisíce rukojmích v Sýrii nejsou výjimka, jen se o nich neví

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 1. 2016 16:37
V posledních dnech se začalo hovořit o situaci desetitisíců lidí v syrském městě Madája, které se armáda Bašára Asada pokouší vyhladovět. OSN sice ve čtvrtek odpoledne oznámila, že syrská vláda souhlasila s dodávkami pomoci do obléhaného města, podobných případů je ale v zemi zmítané občanskou válkou více. A humanitární katastrofy se odehrávají "v tichosti". Málokdo se o nich dozví.
Potravin je málo. Každý se snaží uživit, jak se dá.
Potravin je málo. Každý se snaží uživit, jak se dá. | Foto: Reuters

Damašek - Ze Sýrie během pětileté války uprchlo přes čtyři miliony lidí, někteří ale nemohou ujít ani několik stovek metrů.

Jak syrský režim, tak povstalci používají hlad jako zbraň a v neprodyšném obklíčení drží města a vesnice.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) na začátku týdne upozornila na zoufalou situaci zhruba čtyřiceti tisíc obyvatel ve městě Madája nedaleko metropole Damašku.

Město ovládá protivládní skupina Ahrar al-Šám, ale měsíce ho obléhají syrští vojáci a jejich spojenci z libanonského hnutí Hizballáh.

Dovnitř nepouštějí od loňského července žádné potraviny ani léky. Na sociální síti se objevují fotografie podvyživených dětí a svědectví o tom, že z obklíčení se nelze dostat kvůli minovým polím.

Humanitární katastrofy se odehrávají "v tichosti"

Díky MSF se o Madáju začala zajímat média, což vedlo k tomu, že se syrská vláda uvolila pustit do města v nejbližších dnech humanitární pomoc.

Podobných případů je ovšem v Sýrii více a humanitární katastrofy se odehrávají "v tichosti". Málokdo se o nich dozví.

V Dajr az-Záuru na východě země kontroluje armáda prezidenta Bašára Asada dvě čtvrti přiléhající k letišti. Enkláva je od loňska obklíčená teroristickou organizací Islámský stát a zásobování je omezeno na občasné noční přistání letadel.

Přes 200 000 lidí ve čtvrtích Džúra a Kusúr přežívá s minimálními příděly, odstřelovači Islámského státu pálí po těch, kdo se pokoušejí dostat ven.

V provincii Idlíb drží povstalci (nikoliv Islámský stát) dvě šíitské vesnice Fuá a Kefrája. V nich uvízlo dohromady na třicet tisíc lidí.

Syrský voják, který se dostal v provincii pryč v rámci dohodnuté výměny zraněných mezi armádou a rebely, uvedl, že lékaři musejí provádět veškeré operace bez umrtvení. Nemají anestetika. Lidé jedí trávu.

OSN odhaduje, že v obklíčených lokalitách, kam neproudí jídlo a žádná pomoc a z nichž není úniku, se nyní v Sýrii nachází zhruba 400 000 civilistů.

V částech provincií Aleppo a Homs udeřil na začátku roku silný mráz. V Azzazu, téměř zničeném po bombardování a těžkých bojích, žijí tisíce lidí ve stanech při venkovní teplotě minus jedenáct stupňů, uvádí server Syria Direct, který využívá informace od zdrojů přímo na místě.

Mráz v severní části provincie Homs ničí úrodu, na kterou jsou obyvatelé odkázáni vzhledem k tomu, že dovoz potravin a zboží z oblastí kontrolovaných režimem je omezený.

"Nemáme elektřinu, nejdou ledničky. Takže co se vypěstuje, lze obtížně skladovat. Žijeme ze dne na den,“ uvedl pro Syria Direct místní farmář Akrám Avád.

Islamisté střílejí ženy i děti

Syrská armáda používá při útocích na města a vesnice ovládané povstalci barelové bomby. Často dopadají na tržiště a pekárny, podle opozice s cílem vyhladovět obyvatele na těchto územích a přimět je k odchodu.

Ze svědectví dezertérů nebo těch, kteří uprchli z bojových zón, vycházejí najevo další, dosud nezaznamenané zločiny. Bývalý bojovník Islámského státu přiznal v rozhovoru s novinářem televize Fox News Benjaminem Hallem, že islamisté v dobytých vesnicích střílejí i ženy a děti.

Když jim padnou do ruky zajatci, hádají se mezi sebou o to, kdo jim uřízne hlavu, a někdy spolu diskutují o tom, jaká technika je při tom nejlepší.

Na damašském předměstí Ghúta, které ovládá povstalecká skupina Džajš Islám, povstalci údajně vozili zajaté alávity (příslušníky šíitské náboženské komunity, ke které patří Asad a špičky jeho režimu) v kleci jako zvířata.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy