Ruský ministr označil starostu Prahy 6 za nacistu. Omluva by pomohla, tvrdí Petříček

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 19:24
Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij v pátek přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyzval všechny strany k věcnému dialogu, Medinského vyjádření nepovažuje za vhodné, napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK. Omluva ruského ministra by podle Petříčka pomohla situaci uklidnit.
Tomáš Petříček.
Tomáš Petříček. | Foto: Libor Fojtík

"Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci," uvedl Petříček.

"Praha byla osvobozena už po pádu Berlína," řekl ruský ministr Medinskij v Murmansku. "Nasazena byla Koněvova armáda, 12 tisíc našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," prohlásil.

Kolář v SMS zprávě napsal, že doufá, že se ministerstvo zahraničí proti Medinského vyjádření ohradí. Výrok označil za nehoráznost a sprostotu. Vyjádření odsoudil také předseda TOP 09 a klubu Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil.

Ruský ministr pochválil Zemana

Medinskij naopak pochválil vystoupení českého prezidenta. "Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí," uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: "Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (…) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie."

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček měl pro Medinského pochopení. "Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu," napsal na Twitteru.

Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil naopak považuje vyjádření ruského ministra kultury za skandální. "Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné," řekl. "Vyjádření odmítám, je přes čáru. Přirovnání pošlapává památku obětí druhé světové války," dodal.

Kolem Koněvova památníku v pražském Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Reportáž se opírá o průzkum, který nejspíš neexistuje

Ruská státní televize Rossija24 v minulých dnech o pomníku maršála Koněva v Praze odvysílala reportáž. Reportérka se v ní odkazuje na údajný průzkum provedený "českým statistickým oddělením", podle kterého je prý proti památníku pouze 0,43 procenta obyvatelstva. Žádná česká instituce takového názvu však neexistuje, stejně jako uvedený průzkum. Rossija24 patří k největším stanicím v Rusku, sledují ji miliony diváků.

"Místní úřady tvrdí, že nemají prostředky a podle všeho ani chuť neustále umývat a chránit památník. Zato mají dost peněz na stavbu tohoto lešení," říká ruská novinářka v reportáži, v níž vystupuje i Zemanův mluvčí.

Video: Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše.

Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše | Video: Rossija24
 

Právě se děje

Další zprávy