Tbilisi - Situace v Gruzii se nadále vyostřuje. Rusko, které v pátek zahájilo protiofenzívu v Jižní Osetii, nyní zmobilizovalo své vojenské kapacity i v nejzápadnější části Gruzie, separatistickém regionu Abcházie.
Podle gruzínských zdrojů sem dorazila ruská černomořská flotila v síle až čtyř tisíc mužů.
"Lodě přistály v přístavu Očamčira," citovala agentura AFP tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady Aleksandra Lomaju.
Více ke krizi v Gruzii
- Zmatek v Osetii. Gruzie couvá. Jen slovy, tvrdí Moskva
- Jsme s vámi, vzkazuje Západ Gruzii. Víc ale neudělá
- Gruzínci možná opustí olympiádu. Kvůli válce s Ruskem
- ČSA ruší lety do Gruzie. Pro Čechy možná poletí speciál
- Československé albatrosy v akci. Útočí na Gruzínce
- Rusko obsadilo Osetii. Saakašvili nabízí příměří
Tbilisi prý reagovalo stažením svých vojsk z Abcházie - výhradně ale kvůli humanitárním důvodům, neboť by boje zasáhly civilisty. Moskva ale tvrdí pravý opak - vojenská přítomnost Tbilisi v Abcházii posiluje a Gruzie se chystá na boje.
"Naše hlídky pozorovaly gruzínská palebná postavení," citovala agentura Interfax ruského generála Vladimira Ivanova.
Zda Rusko chystá otevření druhé fronty, není možné ověřit, protože v regionu nejsou nezávislí pozorovatelé.
Moskva ale tvrdí, že přítomnost ruských vojenských lodí u abcházských břehů má čistě preventivní charakter: "Nechceme, aby se události, jichž jsme byli svědky v Cchvinvali, opakovaly i v Abcházii. Je to zcela přirozená akce," vysvětloval na nedělní mimořádné tiskové konferenci náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.
Mezi Moskvou a Tbilisi vrcholí slovní válka a obě strany přičítají vinu na rozpoutání konfliktu právě protivníkovi.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal příkaz vojenské prokuratuře, aby začala vyšetřovat případné válečné zločiny spáchané při gruzínském ostřelování Cchinvali. Ruský ambasador při OSN Vitalij Čurkin dokonce mluvil o "genocidě" páchané na Osetincích.
Fotogalerie: Boje pokračují, Gruzínci údajně ustupují |
Cchinvali, správní středisko Jižní Osetie, je podle všeho zničené. Není ale jasné, kolik tu zahynulo obyvatel. Zatímco ruské zdroje hovoří až o dvou tisících, Tbilisi mluví jen o desítkách.
Podle ruských armádních zdrojů navíc ostřelování Cchinvali z gruzínských pozic pokračuje i poté, co Gruzie avizovala stažení všech svých sil z oblasti.