ČSA ruší lety do Gruzie. Pro Čechy možná poletí speciál

Blahoslav Hruška
9. 8. 2008 19:20
Občané ČR v zemi jsou v pořádku
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tbilisi - Zhruba padesátka českých občanů, kteří jsou v Gruzii, je v pořádku.

Česká ambasáda nemá alespoň zprávy o tom, že by někdo z nich zůstal v místech, kde se bojuje, nebo byl zraněn. Ve svém prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

"Sedm občanů ČR během dneška zemi opustilo, další to ještě zvažují," řekla Aktuálně.cz mluvčí MZV Zuzana Opletalová.

Odjet z Gruzie lze ale jen po zemi, a to ještě nejlépe přes arménskou nebo tureckou hranici. Cesta do Ruska je kvůli bojům uzavřena, vzhledem k chaotickému pohybu ve vzdušném prostoru nelétají ani pravidelné linky.

Pravidelnou linku do Tbilisi až do odvolání ruší také České aerolinie. Letadlo, které mělo zamířit do Gruzie podle letového řádu dnes večer, tak již neodletí. ČSA přitom v sezóně obsluhují tři lety týdně.

Podle velvyslance Ivana Jestřába je v hlavním městě Tbilisi sice bezpečno, Černínský palác přesto cestovat do Gruzie nedoporučuje.

V případě nutnosti je Česko připraveno vyslat do země speciál, který by evakuoval další české občany. "Letadlo by mohlo vzlétnout do tří hodin od rozhodnutí," uvedla Opletalová.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy