ČSA ruší lety do Gruzie. Pro Čechy možná poletí speciál

Blahoslav Hruška
9. 8. 2008 19:20
Občané ČR v zemi jsou v pořádku
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tbilisi - Zhruba padesátka českých občanů, kteří jsou v Gruzii, je v pořádku.

Česká ambasáda nemá alespoň zprávy o tom, že by někdo z nich zůstal v místech, kde se bojuje, nebo byl zraněn. Ve svém prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

"Sedm občanů ČR během dneška zemi opustilo, další to ještě zvažují," řekla Aktuálně.cz mluvčí MZV Zuzana Opletalová.

Odjet z Gruzie lze ale jen po zemi, a to ještě nejlépe přes arménskou nebo tureckou hranici. Cesta do Ruska je kvůli bojům uzavřena, vzhledem k chaotickému pohybu ve vzdušném prostoru nelétají ani pravidelné linky.

Pravidelnou linku do Tbilisi až do odvolání ruší také České aerolinie. Letadlo, které mělo zamířit do Gruzie podle letového řádu dnes večer, tak již neodletí. ČSA přitom v sezóně obsluhují tři lety týdně.

Podle velvyslance Ivana Jestřába je v hlavním městě Tbilisi sice bezpečno, Černínský palác přesto cestovat do Gruzie nedoporučuje.

V případě nutnosti je Česko připraveno vyslat do země speciál, který by evakuoval další české občany. "Letadlo by mohlo vzlétnout do tří hodin od rozhodnutí," uvedla Opletalová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy