ČSA ruší lety do Gruzie. Pro Čechy možná poletí speciál

Blahoslav Hruška
9. 8. 2008 19:20
Občané ČR v zemi jsou v pořádku
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál
Karel Schwarzenberg: Jsme připraveni vyslat pro ně speciál | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tbilisi - Zhruba padesátka českých občanů, kteří jsou v Gruzii, je v pořádku.

Česká ambasáda nemá alespoň zprávy o tom, že by někdo z nich zůstal v místech, kde se bojuje, nebo byl zraněn. Ve svém prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

"Sedm občanů ČR během dneška zemi opustilo, další to ještě zvažují," řekla Aktuálně.cz mluvčí MZV Zuzana Opletalová.

Odjet z Gruzie lze ale jen po zemi, a to ještě nejlépe přes arménskou nebo tureckou hranici. Cesta do Ruska je kvůli bojům uzavřena, vzhledem k chaotickému pohybu ve vzdušném prostoru nelétají ani pravidelné linky.

Pravidelnou linku do Tbilisi až do odvolání ruší také České aerolinie. Letadlo, které mělo zamířit do Gruzie podle letového řádu dnes večer, tak již neodletí. ČSA přitom v sezóně obsluhují tři lety týdně.

Podle velvyslance Ivana Jestřába je v hlavním městě Tbilisi sice bezpečno, Černínský palác přesto cestovat do Gruzie nedoporučuje.

V případě nutnosti je Česko připraveno vyslat do země speciál, který by evakuoval další české občany. "Letadlo by mohlo vzlétnout do tří hodin od rozhodnutí," uvedla Opletalová.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy