Rusko obsadilo Osetii. Saakašvili nabízí příměří

ven, mih, Reuters
9. 8. 2008 17:25
Bojuje se také v Abcházii
Kolona ruských bojových vozidel na cestě přes hory do Jižní Osetie
Kolona ruských bojových vozidel na cestě přes hory do Jižní Osetie | Foto: Reuters

Tbilisi - Po těžkých bojích o Jižní Osetii, které si vyžádaly podle agentury Interfaks dva tisíce obětí, nabídl gruzínský prezident Michail Saakašvili Kremlu příměří.

"Gruzie je připravena podniknout první kroky," řekl s tím, že konfikt vyvolalo Rusko, které několik měsíců předem plánovalo v separatistických regionech etnickou čistku namířenou proti Gruzíncům.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ale příměří odmítá. "Jedinou cestou z tragické krize vyprovokované gruzínským vedením je stažení vojenských jednotek Tbilisi z oblasti konfliktu," citoval Medveděvova slova server gazeta.ru.

Ruští vojáci 58. armádního svazu již předtím obsadili Cchinvali, hlavní město jižní Osetie, separatistické oblasti v Gruzii tradičně silně orientované na Rusko. Oficiálním důvodem bylo páteční dělostřelecké ostřelování města gruzínskými jednotkami.

Údaje o obětech není možné ověřit a čísla mohou být i vyšší - ruská armáda oficiálně hovoří jen o 15 mrtvých "mírotvorcích", tedy vojácích Ruské federace, kteří v regionu hlídkují od roku 1992. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluví o 1500 mrtvých.

Čtěte analýzu: Jsme s vámi, vzkazuje západ Gruzii. Víc ale neudělá

Během posledních šestatřiceti hodin pak z oblasti do sousedního Ruska uteklo přes třicet tisíc lidí, uvedla agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

V reakci na ruskou vojenskou invazi, o kterou jihoosetská autonomní vláda Moskvu požádala, vyhlásil  Saakašvili stanné právo.

"Podepsal jsem příslušný dekret. Nacházíme se ve stavu totální vojenské agrese," řekl Saakašvili v přímém přenosu v televizi. Dekret s účinností na 15 dnů posvětil i parlament.

Rusové však bombardovali i několik strategických cílů v samotné Gruzii - především přístav Poti, ale i okolí ropovodu Baku-Tiflis-Ceyhan. Bomba dopadla ale i do obytného bloku ve městě Gori.

Podle Tbilisi bylo sestřeleno deset ruských stíhaček, Moskva zatím přiznala ztrátu dvou strojů Su-26.

Město Cchinvali je podle pozorovatelů v troskách a ruský prezident Dmitrij Medveděv mluví o humanitární katastrofě. Na vině jsou ale podle něj Gruzínci, kteří brání "občanským aktivitám" Osetinců toužících po připojení k Severní Osetii, tedy k Ruské federaci. 

Válku zatím nevyhlásili

Ani jedna z bojujících stran zatím válku nevyhlásila, pozorovatelé však tvrdí, že to nemusí trvat dlouho, uvedla katarská televize al-Džazíra. Medveděv nicméně vydal příkaz k "přinucení" Gruzínců k míru.

Představitel Gruzínské národní bezpečnostní rady Kakha Lomaia řekl agentuře Reuters: "Pokud to už není válka, tak jsme k ní velmi blízko. Rusové napadli Gruzii a zaútočili na nás."

Fakta:

Historie konfliktu:

  • 1991-92 - Jižní Osetie je ve válce za samostatnost vůči čerstvě nezávislé Gruzii. Konflikt končí příměřím a rozmístěním mírových jednotek
  • 2004 - Michail Saakašvili zvolen gruzínským prezidentem. Slibuje získat zpět teritoria Abcházie a Jižní Osetie, která jsou na Gruzii de facto nezávislá
  • 2006 - Jižní Osetie v neoficiálním referendu schvaluje nezávislost
  • Duben 2008 - Rusko navazuje těsnější vztahy s Abcházií a Jižní Osetií
  • Červenec 2008 - Rusko připustilo, že nad územím Jižní Osetie přelétávají jeho letadla. Rusko a Gruzie se vzájemně obviňují ze zbrojení v oblasti
  • 7. srpna 2008 - Po eskalaci střetů mezi Gruzií a separatisty z Jižní Osetie obě strany uzavírají příměří
  • 8. srpna 2008 - Příměří porušeno, v noci na pátek 8. srpna se začíná v Jižní Osetii bojovat. Ruské jednotky poté překračují hranice Jižní Osetie

Gruzie se v reakci na krizi doma rozhodla stáhnout svých tisíc vojáků působících v Iráku. Jednotky by měly pomoct bojovat proti ruské agresi, oznámil podle agentury Reuters Lomaia.

Rusko navíc obvinilo prozápadní Ukrajinu, která usiluje o vstup do NATO, že pomáhá Gruzii. Podle ruského ministra zahraničí dodávala Gruzii zbraně a podporovala tak její zbrojení a etnické čistky v separatistické Jižní Osetii.

Bush: nebezpečná eskalace

"Jsem hluboce znepokojen situací v Gruzii," řekl v reakci americký prezident George Bush, který je na olympijských hrách Pekingu. "Útoky se objevují daleko od zóny konfliktu v Jižní Osetii. Znamenají nebezpečnou eskalaci krize."

Válka v Jižní Osetii vyhání její obyvatelé. "Gruzie si za válku může sama" znělo z kontroverzních úst Václava Klause.
Válka v Jižní Osetii vyhání její obyvatelé. "Gruzie si za válku může sama" znělo z kontroverzních úst Václava Klause. | Foto: Reuters
Čtěte v souvislostech:
Gruzínci z Iráku jedou domů, těší se na válku s Rusy
USA vedou v Gruzii vojenské manévry a dráždí Rusko
NATO varuje Rusko, ruce pryč od Abcházie
Abcházie se odřízla od Gruzie. Lidé nemohou domů

Bojují i Abcházové

Jižní Osetie se chce - stejně jako další region, Abcházie - od Gruzie odtrhnout. Rusko má tradičně s Jižní Osetií dobré vztahy a finančně ji podporuje.

Do bojů se nejnověji zapojili také Abcházové, kteří se snaží ze strategické soutěsky Kodori vytlačit gruzínské jednotky. V Suchumi ofenzívu potvrdil Sergej Šamba, ministr zahraničí republiky Abcházie, která však nemá mezinárodní uznání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy