Gruzie: Naši vojáci stále bojují, brání Rusům v postupu

sim, pav, Reuters
10. 8. 2008 13:50
O stažení Gruzínců z Jižní Osetie panují pochybnosti

Tbilisi - Gruzínské jednotky nebyly poraženy a stále kladou odpor postupujícím ruským silám, ať už v samotné Jižní Osetii nebo v jejím bezprostředním okolí, oznámila gruzínská vláda.

Jen několik hodin předtím přitom gruzínské ministerstvo vnitra tvrdilo, že se jeho vojáci ze separatistického území, kde od čtvrtka zuří těžké boje, stáhli.

"Naše jednotky bojují, stále bojují. Nenechají ruské vojáky vstoupit do města Gori," prohlásil podle agentury Reuters před novináři tajemník gruzínské Národní bezpečnostní rady Kacha Lomaja.

"To znamená, že se Rusům i přes bezprecedentní objem zdrojů, které zmobilizovali, nedaří naše jednotky porazit," dodal.

Stažení-nestažení

Válečnická rétorika gruzínského představitele je jen dalším z mnoha zvratů v dosavadním trvání konfliktu o Jižní Osetii, který přivedl Gruzii a Rusko na pokraj otevřené války. Ani jedna ze stran ji tak však zatím přímo nedefinovala, i když Gruzínci opakovaně upozorňují na nepřípustnost ruské přeshraniční vojenské agrese.

Ještě ráno to přitom vypadalo na možnou deeskalaci konfliktu, když gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že se jeho armáda stahuje z Jižní Osetie.

A zatímco očití svědkové pro světové agentury skutečně popsali, že viděli konvoj vojenských vozů se stovkami vojáků a těžkou technikou, jak se stahuje od hlavního města Jižní Osetie Cchinvali, Moskva tvrdí: Nic takového se neděje. Gruzínci jsou v oblasti stále a bojují.

"Naši pozorovatelé stále monitorují přítomnost gruzínských sil, těžké techniky a zbraní," řekl pro agenturu Interfax Vladimir Ivanov, který má mít na starosti mírové rozhovory. "Není pravda, že by Gruzie stahovala své jednotky."

Zástupci ruského generálního štábu také tvrdí, že ostřelování Cchvinvali z gruzínských pozic pokračuje.

Abcházie mobilizuje

Lomaja také už dříve upozornil, že lodě ruské flotily mezitím dorazily do přístavu v Abcházii.

Čtěte více: Ruská flotila v Abcházii. Chystá Kreml druhou frontu?

Mobilizovat začaly i abcházské síly, které jsou podle svých slov připraveny splnit dohody o vojenské spolupráci uzavřené s představiteli Jižní Osetie.

Podle gruzínského ministerstva vnitra Rusko přesunulo do Gruzie 10 tisíc vojáků a připravuje na ráno další útok.

"Rusko přesouvá své jednotky jak po souši, tak po moři. Všechny čekají na ráno, aby mohli zahájit akce. Gruzie čelí humanitární katastrofě," řekl mluvčí gruzínského ministerstva vnitra.

Rusko: Mohou za to Gruzínci

Cchinvali je podle pozorovatelů po čtvrtečních, pátečních a sobotních bojích v troskách; ruský prezident Dmitrij Medveděv mluví o humanitární katastrofě. Na vině jsou ale podle něj Gruzínci, kteří brání "občanským aktivitám" Osetinců toužících po připojení k Severní Osetii, tedy k Ruské federaci.

Ruští vojáci proto hlavní město separatistické oblasti v Gruzii - tradičně silně orientované na Rusko - obsadili. Oficiálním důvodem bylo páteční dělostřelecké ostřelování města gruzínskými jednotkami. Gruzie ústy svého prezidenta Michaila Saakašviliho zase tvrdí: Jde o útok obrovského Ruska na malou Gruzii, snaží se nás připravit o samostatnost. 

Moskva už řekla, že stažení gruzínských vojsk je jediným způsobem, jak krvavý konflikt ukončit.

Pomůžeme uprchlíkům? Taky ne

Při bojích přišlo o život nejméně 2000 lidí. Rusové přišli o dvě vojenská letadla a 13 vojáků, 70 dalších utrpělo zranění.

Ruský premiér Vladimir Putin uvedl, že za posledních 36 hodin uteklo z Osetie na 30 tisíc uprchlíků.

V neděli to před polednem vypadalo, že jediné, na čem se Gruzie a Rusko v posledních dnech dokáží shodnout, bude právě pomoc běžencům. Agentura Reuters uvedla, že Moskva a Tbilisi se domluvily na vzniku dvou "humanitárních koridorů" - bezpečných zón, kudy budou moci odejít civilisté z ostřelovaných oblastí.

Vzápětí vydal Reuters další zprávu: Gruzie odmítá, že by se s Moskvou domluvila na vzniku koridorů...

 

Právě se děje

Další zprávy